Kiverte a biztosítékot. Igazságtalannak tartják Juncker kritikáit a PSD vezető politikusai
A Szociáldemokrata Párt (PSD) több vezető politikusa is reagált az Európai Bizottság (EB) elnöke, Jean-Claude Juncker legutóbbi nyilatkozatára, miszerint kételyei vannak afelől, hogy Románia minden tekintetben készen áll az Európai Unió Tanácsa január 1-jétől esedékes soros elnökségének ellátására – számol be róla az Agerpres.
2018. december 30., 16:322018. december 30., 16:32
2018. december 30., 16:472018. december 30., 16:47
Mihai Fifor védelmi miniszter, a PSD Országos Tanácsának elnöke szerint Juncker összetéveszti a Victoria-palotát a Cotroceni-palotával, és „már-már szülői késztetést érez arra, hogy megdorgálja a kormányt”. Fifor úgy véli, az EB-elnök előtt
és emiatt – állítja – az Európai Bizottság bukaresti képviseletének vezetője, Angela Cristea tehető felelőssé, aki egyértelműen PSD-ellenes hozzáállásával félretájékoztatja Junckert.
Facebook-bejegyzésében Fifor rámutat, „nem a kormány robbantotta ki a politikai háborút a parlamentben”, és nem a kormány akadályozza két olyan minisztérium tevékenységét, amelyeknek kulcsfontosságú szerepük van az EU-elnökség ellátásában. Ezek miatt
utóbbi ráadásul megszegi a törvényeket és az alkotmánybíróság határozatait is – teszi hozzá.
„Juncker úr szerint technikailag nagyon jól felkészültünk az elnökségre. Igen, technikailag már évek óta felkészültek vagyunk a schengeni övezethez való csatlakozásra is. És? Mit értünk el vele? Semmit. Románia még mindig a schengeni övezeten kívül van, jelentéseket készítenek róla, és még mindig érvényben van vele szemben az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus. Romániát továbbra is másodrangú nemzetként kezelik egyes uniós hivatalosságok és európai kormányok, bizonyos vállalatoknak azonban, amelyek elfelejtik törleszteni az országgal szembeni adósságaikat, Románia valóságos földi paradicsom” – fogalmaz a védelmi miniszter.
A PSD-s politikus rámutat továbbá,
„és nem fogja többé elfogadni, hogy olyan dolgok miatt dorgálják vagy büntessék meg, amelyekre egész Európában van példa, a Románia sorsával oly igen elfoglalt európai hivatalosságok azonban ezt nem veszik észre”.
Rovana Plumb európai alapokért felelős miniszter szintén úgy véli, hogy Juncker szavait Klaus Johannis államfőnek kellene megfontolnia, az elnöknek tudatosítania kellene, hogy a sikeres EU-elnökséghez „a következő hat hónapban csapattársként, nem ellenfélként kellene viszonyulnia a kormányhoz”.
Lia Olguţa Vasilescu PSD-alelnök szintén azt hangsúlyozza a Juncker-nyilatkozatra reagáló Facebook-bejegyzésében, hogy nem a kormány, hanem az államfő okolható a kialakult helyzetért.
Jean-Claude Juncker EB-elnök a Welt am Sonntag című német lapnak nyilatkozva azt mondta, technikai szempontból nagyon jól felkészült Románia az Európai Unió Tanácsa hat hónapon át tartó soros elnökségének ellátására, de
Kétli az Európai Bizottság (EB) elnöke, hogy a bukaresti kormány teljes tudatában van annak, mit jelent hat hónapon át vezetni az Európai Uniót. Erről a Welt am Sonntag című német lapnak nyilatkozott Jean-Claude Juncker.
Jean-Claude Juncker úgy véli, a Romániában dúló politikai vita arra engedhet következtetni, hogy az ország jelenleg „nem képez egységes entitást”.
„Ahhoz, hogy az EU-elnökség alatt Európa egységét népszerűsíthesd, otthon is egységes frontra van szükség” – fogalmazott az Európai Bizottság elnöke.
George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléssért Szövetség (AUR) elnöke felszólította az állam intézményeit, hogy tegyék lehetővé a hatalom „demokratikus átadását”.
Az államelnök-választás első fordulója eredményeinek érvényesítésére szólította fel vasárnap este Elena Lasconi az alkotmánybíróságot.
A parlamenti választások eredménye fontos jelzés, amelyet a romániaiak a politikai osztálynak küldtek – jelentette ki Marcel Ciolacu a vasárnapi urnazárás után.
Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt ideiglenes elnöke kormánykoalícióban gondolkodik, amely a ,,szükséges reformintézkedések bevezetésén alapulhat”.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
A 2024-es parlamenti választásokra a romániai állampolgárok rekord nagy számban mennek szavazni, így ez lehet az elmúlt 20 év legmagasabb részvételi aránya.
A külügyminisztérium vasárnap közölte, hogy valamennyi külföldi szavazóhelyiségből elküldték Romániába az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazólapokat.
A délután négy óráig beérkező adatok szerint a szavazók túlnyomó többsége a 45 év fölötti korosztályokból került ki. A fiatalokból álló ,,TikTok-nemzedék” sokkal kisebb arányban képviseltette magát.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint 2024 novemberében 11 707 különnyugdíjat fizettek ki, 16-tal kevesebbet, mint előző hónapban.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 54 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
szóljon hozzá!