Fotó: 123RF
Ráduly István Kovászna megyei prefektusnak fenntartásai vannak azzal kapcsolatban, hogy a távmunka miként ültethető gyakorlatba a közszférában. Egyelőre az alkalmazottak jogait bővítő jogszabály alkalmazási módszertanára várnak.
2022. október 26., 19:402022. október 26., 19:40
2022. október 26., 19:512022. október 26., 19:51
Gyakorlatban nehezen kivitelezhető a közszférában a távmunka – állapította meg Ráduly István, Kovászna megye prefektusa annak kapcsán, hogy bővült az alkalmazottak jogköre, miután múlt hétfőn Klaus Iohannis államfő kihirdette az erre vonatkozó törvénymódosítást. A jogszabály a közigazgatási törvénykönyvön is módosított. Az egyik ilyen módosítás értelmében a közszférában tevékenykedők is dolgozhatnak havonta legtöbb öt napot távmunkában, amennyiben 11 évesnél kisebb gyerekük van, valamely hozzátartozójukat gondozzák, egészségi állapotuk nem teszi lehetővé, hogy bemenjenek munkahelyükre, vagy olyan feladatot látnak el, amelyet az intézmény vezetőjének megítélése szerint távmunkában is lehet végezni.
Ráduly István rámutatott, a 21. században elfogadhatatlan, hogy úgy bővítsenek vállalkozást, hogy közben nem tartják tiszteletben az alkalmazottak jogait, ezért mindenképpen üdvözlendő a munkavállalókat megillető jogok körét bővítő törvény. Ugyanakkor vannak fenntartásai azzal kapcsolatban, hogy a távmunka miként ültethető gyakorlatba a közszférában.
Úgy véli,
„Úgy gondolom, hogy meg kell várnunk a végrehajtási utasítások megjelenését, mert véleményem szerint a távmunka nehezen alkalmazható olyan munkahelyen, ahol a polgárok naponta kérnek régi, nem digitalizált dokumentumokat. Ugyanakkor azokban az esetekben, amikor a munkavállaló otthonról dolgozik, nagyon nehéz garantálni a szolgálati titok megőrzését” – fogalmazta meg aggályait Ráduly István.
Mint részletezte, ahhoz, hogy a köztisztviselők otthonról dolgozzanak, hozzá kellene férniük egy digitális adatbázishoz, hogy megoldjanak bizonyos problémákat, elvégezzék a feladataikat, azonban ilyen adatbázis az esetek többségében nem létezik. A prefektus, aki kinevezése előtt Uzon község polgármestere volt, rámutatott, a helyi közigazgatásban nagyon kevés alkalmazott tudna otthonról dolgozni, még azok közül is, akik nincsenek napi kapcsolatban a polgárokkal.
„Még ha lennének is olyan alkalmazottak, akik dolgozhatnának otthonról, óvatosan kell kezelni az erre vonatkozó kéréseket, hiszen megkülönböztetést szül, és vitákra adhat okot a munkavállalók között” – szögezte le a prefektus, aki szerint az alkalmazási módszertannal finomítani kell a jogszabály alkalmazhatóságát. Továbbá módosítani kell a kollektív munkaszerződéseket és egyes közintézmények belső rendszabályzatát, hogy a köztisztviselők egy része távmunkában dolgozhasson – tette hozzá Ráduly István.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!