Nicolae Ciucă liberális és Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök még nem jutott dűlőre a választásokat illetően
Fotó: Haáz Vince
Nem jutottak dűlőre bukaresti sajtóinformációk szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői csütörtöki ülésükön a választások összevonásával kapcsolatban.
2024. február 08., 18:432024. február 08., 18:43
2024. február 08., 18:472024. február 08., 18:47
A 2024-es választások menetrendjéről és a választások egy részének esetleges összevonásáról szóló egyeztetések hétfőn folytatódnak az Agerpres hírügynökség jelentése szerint. Mint ismert, az egyik mérlegelt változat az európai parlamenti és az önkormányzati választások összevonása, amelyről már több uniós tagállamban megszületett a döntés.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke múlt szerdán kijelentette: az a biztos, hogy június 9-én európai parlamenti választások lesznek Romániában, és alakulatának frakciói egyelőre nem szavaznak meg a választások összevonásával vagy elhalasztásával kapcsolatos tervezeteket. Azt is megjegyezte, hogy egyelőre semmiféle forgatókönyv nem létezik ezzel kapcsolatban. A miniszterelnök közlése szerint a PSD országos politikai tanácsának ülésén csak az merült fel: a választások összevonása esetén mielőbb rögzítsék a választások menetrendjét, hogy a parlamenti többség időben szavazhasson a szükséges jogszabályokról.
Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a hét elején a Krónikának nyilatkozva úgy vélekedett: kaotikus állapotokat idézne elő Romániában az önkormányzati és az európai parlamenti választások tervezett összevonása. A politikus szerint a PNL azért ragaszkodik az összevonáshoz, hogy polgármesterei mozgósítani tudják a választókat, és ne szoruljanak a harmadik helyre a szélsőséges AUR mögé, a PSD pedig azért nem ellenzi, mert nem érdeke, hogy a PNL nagyon meggyengüljön, ha 2025-től is a liberálisokkal akar tovább kormányozni. Az RMDSZ szempontjából egyelőre nem egyértelmű, jó vagy rossz lenne az összevonás, ugyanakkor az alakulat inkább más választásokat vonna egybe.
Kaotikus állapotokat idézne elő Romániában az önkormányzati és az európai parlamenti választások tervezett összevonása – jelentette ki a Krónikának nyilatkozva Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!