Fotó: Rompres
2007. május 29., 00:002007. május 29., 00:00
A lap értesülései szerint a több mint 15 ezer tonna hulladékot tengeren szállítanák Romániába, ahol tonnánként 110 euróért dolgoznák fel. A szállítás tonnánként körülbelül 150 euróba kerülne az olasz hatóságoknak.
Az értesülést Rossa Piervogliani, Nápoly polgármestere is megerősítette, tegnap pedig az olasz környezetvédelmi minisztérium illetékesei is erről számoltak be. A France Press hírügynökség az olasz környezetvédelmi tárca szóvivőjét idézte, aki szerint Róma egyelőre szakértői csapatot küld Bukarestbe tájékozódni arról, hogy Romániában milyen feltételek mellett lehet hulladékot tárolni. A román és olasz szakértői csoportok találkozásának hírét a román Környezetvédelmi Minisztérium is megerősítette. Tegnapi közleményében a tárca beszámolt arról, hogy csütörtökön tárgyalnak a kérdésről az olasz és román szakértők.
A román Környezetvédelmi Minisztérium tegnap cáfolta az értesüléseket, miszerint az olasz kormány felvette a kapcsolatot a bukaresti hatóságokkal a hulladékszállítás ügyében. Korodi Attila környezetvédelmi miniszter elmondta: a román kormányhoz semmilyen hivatalos értesítés nem érkezett arról, hogy Olaszország Romániába akarja szállítani a szemetet. A tárcavezető egyúttal leszögezte: „Románia nem lehet sem Olaszország, sem más állam hulladéklerakata.” Addig, amíg az országnak nincs megfelelő infrastruktúrája az itt létező hulladékok feldolgozására, a román kormány nem engedélyezheti, hogy külföldről hozzanak be hulladékot – tette hozzá Korodi. A környezetvédelmi miniszter emlékeztetett: 2015-ig Románia hivatalosan ellenezheti a szemét behozatalát, és ezt meg is teszi. Románia az európai uniós csatlakozási szerződés aláírása előtt elérte, hogy 2017-re kell rendeznie a hulladékgazdálkodás problémáit. Tehát tíz év áll még az ország rendelkezésére ahhoz, hogy annyi – az uniós normáknak megfelelő – hulladékgyűjtőt építsen, amennyi a Romániában termelt szemét feldolgozásához szükséges. „Ilyen körülmények között hulladék importálásáról szó sem lehet” – szögezte le Korodi. A tárcavezető emlékeztetett: 2011-ig Románia mindenfajta hulladék, 2015-ig pedig csak bizonyos típusú hulladékok – köztük a háztartási szemét – behozatalát ellenezheti. „Engedélyünk nélkül törvényesen nem juthat az országba a szemét” – szögezte le a környezetvédelmi miniszter, hozzátéve, hogy a szállítmányt az Országos Környezetvédelmi Ügynökségnek kell jóváhagynia. A megelőző intézkedések között említette Korodi, hogy a tárca figyelmeztető levelet küld minden romániai hulladékbegyűjtőhöz, amelyben felszólítják őket arra, hogy csak törvényes keretek között érkező hulladékot fogadjanak el. A környezetvédelmi felügyelőség ellenőrei ugyancsak fokozottan figyelik majd a hulladékgyűjtőket, hogy a szemét törvénytelen behozatalát megelőzzék. Tegnap egyébként Korodi Attila Daniele Mancinitól, Olaszország bukaresti nagykövetétől kért tájékoztatást az olasz sajtóban megjelent információkról.
Nápolyban két héttel ezelőtt kezdődött ökológiai válság: a helyi köztisztasági vállalat nem szállította el a háztartási hulladékot, mivel a szeméttárolók megteltek. Néhány nap múlva körülbelül 15 ezer tonna szemét borította az egymillió lakosú dél-itáliai várost és környékét. Múlt héten a tűzoltóknak több mint 150 helyszínre kellett kivonulniuk, miután a lakók gyújtogatni kezdték a helyenként 3-4 méter magas szeméthegyeket. A járványok kitörésétől tartó dühös lakosok röplapokat is terjesztettek „Mind meghalunk kolerában”, és „Lerohannak a patkányok” szöveggel. Az ügyben Giorgio Napolitano, a Nápolyban született köztársasági elnök is felszólalt. Az állapotokat tragikusnak minősítette, és sürgette a kormányt, hogy minél hamarabb nyissanak új telepeket – viszont a hatóság által korábban kijelölt új szemétlerakóhelyeket a helyi lakosság ellenezte. A Reuters hírügynökség tudósítása szerint a probléma 14 éve újra és újra előkerül. A válság a rossz gazdálkodás és az elhibázott beruházások eredménye: a hulladékkezelés eurómilliárdos üzletében a szervezett alvilág, a maffia is érintett. Különben Nápoly az utolsó európai város, ahol kolerajárvány tombolt. Ennek immár 24 éve, ám félő, hogy a város az elkövetkező hetekben újra hasonló problémával szembesül.
F. B.
Német hulladék Magyarországon
Az Európai Unió országaiban egyébként általános problémát jelent a hulladékszállítás. Sztavrosz Dimasz, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa nemrég kijelentette: a tagállamok közti hulladékszállítmányok közel fele illegális. Az elmúlt időszak egyik legnagyobb szemétbotrányában egyébként Magyarország is érintett. A tavalyi év végén összesen 4500 tonnánál több „import szemetet” találtak 20 magyar településen. A hulladék két német tartományból, Bajorországból és Baden-Württembergből érkezett. Jóllehet a német fél biztosította Magyarországot, hogy a hulladékot május végéig elszállítják, a magyarországi sajtó a napokban arról számolt be, hogy eddig a szemétnek csak egy kis részét hordták el.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.