Halogatná még kicsit a PNL a Cotroceni-palota következő „lakójának” kiválasztását célzó választásokat
Fotó: Presidency.ro
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) azért ragaszkodik az államelnök-választás időpontjának megvitatásához a koalíció vezetőinek esti tárgyalásain, mert a polgároktól érkezett visszajelzések szerint a szeptemberi dátum nem hagyna időt a vitákra – jelentette ki szerdán Nicolae Ciucă.
2024. június 19., 14:302024. június 19., 14:30
A PNL székházánál nyilatkozó pártelnök kifejtette, hogy ha szeptemberben tartanák az államelnök-választást, akkor a kampány nagy része egybeesne a nyári szabadságolások időszakával. „Nem lesz elég idő a vitákra, ezért az államelnök-választás a tisztség jelentőségéhez méltatlanul siettetett eseménynek fog tűnni” – magyarázta.
Arra a kérdésre, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) szerinte azért ragaszkodott az államelnök-választás szeptemberi lebonyolításához, mert abban a hónapban emelkednek újra a nyugdíjak, a PNL elnöke kijelentette:
Az újságíróknak arra a felvetésére, hogy az államelnök-választás dátumának decemberre való áthelyezésével Marcel Ciolacunak tesz szívességet, mert szociáldemokrata források szerint a PSD elnöke voltaképp nem is akar indulni, és már be is jelentette, hogy nem vállalja a jelöltséget, ha év végén tartják az államelnök-választást, Ciucă úgy reagált: „dehogy, Isten ments! Nem beszéltünk erről, és ez meg sem fordult a fejemben”.
Elmondta, hogy véleménye szerint a közös államfőjelölt indítása lekerült a koalíció napirendjéről. Ugyanakkor kitérő választ adott arra kérdésre, hogy el tud-e képzelni olyan forgatókönyvet, miszerint az államelnök-választáson nyújtott támogatásáért cserében a PSD megkapná a miniszterelnöki, az egyik házelnöki és az európai bizottsági posztot. „Készen állunk a lehető legőszintébb és legnyíltabb párbeszédre, így bármilyen forgatókönyvet meg lehet vitatni” – idézte kijelentését az Agerpres hírügynökség.
A pártelnököt szembesítették az újságírók azzal, hogy a PNL eredetileg egyetértett az államelnök-választás szeptemberi lebonyolításával. Erről Ciucă azt nyilatkozta, hogy amikor tavasszal az időpontról egyeztettek a koalícióban, „senki sem vizsgálta meg alaposan” a dátum kiválasztásának.
Gyakorlatilag elismerte Nicolae Ciucă, a kormánykoalíció kisebbik pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, hogy kevés esélye lenne egy, a koalíciós partner Szociáldemokrata Párttal (PSD) közös államfőjelöltnek.
Megszólalt szerdán a témában Klaus Iohannis államfő is, aki szerint
„Nem számít, hogy szeptemberben, októberben vagy novemberben lesznek a választások, csak a románok véleménye számít. Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy Románia elnökét a románoknak kell megválasztaniuk, nem a pártoknak” – fogalmazott a Sergio Mattarella olasz elnökkel folytatott tárgyalásait követő sajtótájékoztatón.
Hozzátette, a parlamenti, a helyhatósági és az európai parlamenti választások is fontosak, meglátása szerint azonban a következő öt év távlatában az elnökválasztásnak van a legnagyobb tétje. „A románoknak tudatosítaniuk kell ennek a választásnak a jelentőségét és el kell menniük szavazni” – szögezte le.
Pénteki tanácskozásán a Nemzeti Liberális Párt (PNL) úgy döntött, hogy saját jelöltet indít az államelnök-választáson – jelentette be Nicolae Ciucă, aki ugyanakkor odaszúrt koalíciós partnerének, Marcel Ciolacunak.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!