Ioana Mihăilă elsősorban a járványkezelésre összpontosít
Fotó: Egészségügyi minisztérium
A háziorvosi rendelőkben való immunizálást megkönnyítő sürgősségi kormányrendelet-tervezetet terjeszt elő az egészségügyi tárca a következő kormányülésen – jelentette ki szerdán a frissen beiktatott egészségügyi miniszter. Ioana Mihăilă egyúttal vázolta a prioritásait is.
2021. április 21., 22:422021. április 21., 22:42
2021. április 21., 22:582021. április 21., 22:58
A hivatali eskütételt követő sajtótájékoztatóján Ioana Mihăilă úgy vélte, lehetővé kell tenni az oltásokhoz való hozzáférést azok számára is, akik ez idáig „kívül estek a hatósugáron”. A tárcavezető szerint a háziorvosok bebizonyították a korábbi oltási kampányokkor, hogy akkor lesz sikeres az akció, ha az oltásokat könnyen elérhetővé teszik a közösségek számára, emiatt meg kell könnyíteni az immunizálási eljárást a háziorvosi rendelőkben.
Az eskütételét követő sajtótájékoztató keretében főbb prioritásait is ismertette az újonnan kinevezett egészségügyi miniszter. Mihăilă rámutatott, a járványkezeléssel párhuzamosan három fő célkitűzésre fog koncentrálni az általa vezetett tárca: az uniós alapok lehívására és felhasználására, az alapvető egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítására, valamint a kórházmenedzsment reformjára.
„Jól felkészült embereknek kell betölteniük a vezető tisztségeket, a hozzáértés, képzettség megkövetelése nem csupán egy szeszély” – fogalmazott a nagyváradi származású szakpolitikus. Hozzátette, folytatják a versenyvizsgákat a megyei egészségbiztosítási pénztárak vezető tisztségeinek betöltésére, és versenyvizsgákat hirdetnek minden más menedzseri tisztségre is.
Meglátása szerint az elhibázott menedzsment és az egészségügyi ellátás különböző szintjei közötti összehangolás hiánya vezetett az olyan helyzetekhez, mint amilyen a Foişor-kórháznál állt elő. „Történelmi esélyünk van arra, hogy a következő időszakban orvosolni tudjuk ezen problémák legalább egy részét” – hangsúlyozta a román kormány új egészségügyi minisztere.
Ioana Mihăilă rámutatott, szükségesnek tartja az átszervezést és a munka hatékonyabbá tételét mind a minisztériumnál, mind a megyei közegészségügyi igazgatóságoknál, továbbá nagy hangsúlyt fog fektetni arra, hogy „hivatalból” tegyenek közzé valamennyi, közérdeklődésre számot tartó adatot.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!