Schengeni remények. Cătălin Predoiu román belügyminiszter folyamatosan egyeztet a magyar EU-elnökséggel
Fotó: Szijjártó Péter/Facebook
Cătălin Predoiu belügyminiszter kedden meggyőződését fejezte ki, hogy a Bel- és Igazságügyi Tanács október 10-i ülésén Románia pozitív jelzéseket fog kapni az ország év végéig megvalósuló teljes körű schengeni csatlakozásáról. Az ország idén márciusban részlegesen csatlakozott a schengeni övezethez, első lépésben a légi és a tengeri határellenőrzések szűntek meg.
2024. október 08., 16:232024. október 08., 16:23
2024. október 08., 16:582024. október 08., 16:58
A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy az ülés napirendjén nem szerepel Romániának a schengeni térségbe való felvétele, de megvitatják az övezet tagállamainak jelenlegi helyzetét. Predoiu közlése szerint Bukarest diplomáciai lépéseket tett azért, hogy a Tanácstól határozott támogató jelzéseket kapjon az év végéig esedékes pozitív döntésről.
A román miniszter október 2. és 5. között Bécsben, Prágában és Münchenben is számos megbeszélésen vett részt Románia 2024-ben megvalósuló teljes körű schengeni csatlakozásának elősegítéséért.
Predoiu: Románia készen áll Schengenre
Beszámolója szerint tárgyalt a belügyi biztosi poszt várományosával, az osztrák Magnus Brunnerrel is. „Ezeken a találkozókon hangsúlyoztuk Románia eredményeit a nemzeti és uniós határok védelmében, az illegális migráció elleni küzdelemben, valamint a schengeni rendszerek és jogszabályok kifogástalan alkalmazásában” – nyilatkozta Predoiu.
Hozzátette: a körútja során a helyszíni realitásokon alapuló logikus érvekkel bebizonyította, hogy 2024-ben kell dönteni Románia szárazföldi közlekedésben történő schengeni csatlakozásáról, miközben az ország továbbra is erősíteni fogja határai biztonságát, és alkalmazni fogja az összes schengeni eljárást, beleértve a határellenőrzést is, amikor a helyzet megköveteli.
„Közvetlen kommunikáció” folyik a román és az osztrák hatóságok között Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Ylva Johansson belügyekért felelős uniós biztos hétfőn Strasbourgban, az Európai Parlamentnek a belső határellenőrzések visszaállításáról szóló plenáris vitája keretében elmondta, az uniós tagállamok belügyminisztereinek csütörtöki tanácskozásán az Európai Bizottság azt fogja szorgalmazni, hogy ebben az évben szüntessék meg az ellenőrzést a román és a bolgár szárazföldi határokon is. Johansson szerint a tagállamoknak olyan alternatív határvédelmi intézkedéseket kell előnyben részesíteniük, mint a közös járőrözés, a nyomozás, a közös rendőrőrsök. „Ha pedig határellenőrzésekre kerül sor, akkor ezeknek a lehető legkisebb hatással kell lenniük a határokon átnyúló forgalomra, és figyelembe kell venniük a határ menti régiókban élő összes embert” – hívta fel a figyelmet a belügyekért felelős uniós biztos.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság a múlt héten megerősítette ama álláspontját, miszerint Románia és Bulgária felkészült a teljes körű schengeni csatlakozásra. A szabad mozgást biztosító, belső határok nélküli schengeni térség az EU 27 tagállamának zömét magában foglalja. Ez év márciusának végén részlegesen Románia is csatlakozott az övezethez, első lépésben a légi és a tengeri határellenőrzések szűntek meg. A szárazföldi határok tekintetében egy későbbi időpontban születik döntés.
A kormány mindent megtesz azért, hogy Románia még idén, a magyar európai uniós elnökség időszaka alatt csatlakozhasson a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Bukarestben.
A képviselőház kedden elfogadott egy törvénytervezetet, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke kedden bejelentette, hogy párttársaival bizalmatlansági indítvány benyújtásán dolgozik.
Az országba hoztak Olaszországból egy nemzetközi körözés alatt álló férfit, akit emberkereskedelem és kiskorúak prostitúcióra kényszerítése miatt 11 és fél év börtönbüntetésre ítéltek Romániában – közölte kedden Alina Gorghiu.
A Diana Şoşoacă elnökjelöltségét elutasító határozat indoklása megerősíti, hogy szükség van az alkotmánybíróság széles körű reformjának megvitatására – írta hétfő este a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő hétfő este az Európai Parlament egyperces felszólalásainak keretében kifogásolta, hogy a román alkotmánybíróság kizárta az államelnökjelöltek közül.
Jobbára politikai állásfoglalásai, a Románia alaptörvényével szembeni vélelmezett szembehelyezkedése miatt akadályozta meg a bukaresti alkotmánybíróság Diana Şoşoacának, hogy induljon az idei államfőválasztáson.
Hatalmi visszaéléssel vádolta meg a Marcel Ciolacu miniszerelnök által vezetett Szociáldemokrata Pártot (PSD) és bejelentette a bukaresti nagykoalíció felbontását hétfőn Nicolae Ciucă, a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
A szenátus hétfőn első házként elfogadott egy jogszabályjavaslatot, amely 19 százalékról 9 százalékra csökkentené egyes testhigiéniai termékek általános forgalmi adóját.
Legtöbb 24 órával a közúthasználat után is ki lehet fizetni a kötelező útadót egy törvénymódosító javaslat szerint, amely kissé fura utat jár be a parlamentben.
Másodszor is elutasította a bukaresti alkotmánybíróság a botrányairól elhíresült Diana Şoşoacának az idei államfőválasztás november 24-ei első fordulójában való indulását.
szóljon hozzá!