Fotó: Presidency.ro
A kormány a jövő héten memorandumot fogad el a Művelt Románia projekt célkitűzéseiről – jelentette be Klaus Iohannis államfő, miután hétfőn, kedden és szerdán konzultált a politikum, a társadalmi partnerek és a szakma képviselőivel a tervről.
2021. július 08., 09:402021. július 08., 09:40
A Cotroceni-palotában szerda este adott sajtónyilatkozatában Iohannis kifejtette, a kormány támogatását fejezte ki a Művelt Románia projekttel kapcsolatban, és jövő héten pedig memorandumban fogja rögzíteni a projekt célkitűzéseit, megállapít egy ütemtervet, kinevezi a projekt felelőseit és a gyakorlatba ültetés határidőit.
– idézte az államfő nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Iohannis kifejtette, a projektben megfogalmazott prioritások és reformok egy részére többek közt az országos helyreállítási terv (PNRR) révén biztosítanak finanszírozást.
Ezek között a prioritások között szerepel többek közt az iskolaelhagyás csökkentése, 10 000 iskolai laboratórium felszerelése, 75 000 osztályterem bebútorozása, 140 bölcsőde építése, 10 duális oktatási központ kialakítása, valamint 100 000 pedagógus kiképzése az online oktatásra – sorolta az elnök.
„Noha az országos képességfelmérő vizsga marad a fő eszköz a nyolcadik osztályt elvégzett fiatalok kompetenciáinak felmérésére és a gimnáziumi osztályokba való bejutásra, azt javasoltuk, hogy az oktatási intézmények a második félév teljes időtartama alatt szervezhessenek kiegészítő jellegű felvételi vizsgát a diákok számára, mind az elméleti, mind a tehetséggondozói, mind pedig a szakoktatás terén” – részletezte a terveket.
Dan Barna kormányfőhelyettes hétfő este, miután a koalíció vezetői Klaus Iohannis államfővel tárgyaltak, bejelentette, hogy valóra válik a Művelt Románia projekt, melyet a parlament és a kormány egyaránt támogat, hiszen ezáltal valósulhat meg a tanügyi reform.
Az oktatási szakaszok közti átmenet folyamatában viszont terveznek változtatásokat – mondta még az államfő.
Ha az elképzelés megvalósul, elméleti, szakmai és tehetséggondozó középikolák közül válogathatnak majd a nyolcadik osztályt végzett tanulók, és bármelyik négyéves képzést választják, adott lesz számukra a lehetőség arra, hogy érettségizzenek.
Az államfő jelezte egyúttal, a terv értelmében az érettségi vizsga kompetenciaalapú lesz.
„Olyan vizsgát akarok, amely megfelelően felméri a végzősök képességét a társadalomban és általában az életben való boldogulásra.
Így bizonyosodhatunk meg arról, hogy az aktív állampolgárság nem marad a deklaratív kívánság szintjén” – fogalmazott.
A Művelt Románia terv célkitűzései között említette továbbá a korai iskolaelhagyás 10 százalék alá szorítását, a funkcionális analfabéták arányának csökkentését, illetve a digitális kompetenciák fejlesztését mind a tanárok, mind a tanulók körében.
„Szilárd meggyőződésem, hogy csak egy művelt Románia lehet erős Románia, ugyanakkor minden hatóság és politikai erő részvételére szükség van ahhoz, hogy ez az elképzelés megvalósuljon a polgárok érdekében” – zárta nyilatkozatát Klaus Iohannis.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
1 hozzászólás