Fotó: Gov.ro
Munkaszüneti nappá nyilvánította a kormány november 29-ét, hétfőt a közalkalmazottak számára – jelentette be a bukaresti kabinet pénteki ülésén Nicolae Ciucă kormányfő.
2021. november 26., 14:012021. november 26., 14:01
2021. november 26., 17:442021. november 26., 17:44
Három napirendi pont szerepelt a nagykoalíciós kormány pénteki ülésén. Ezek a költségvetés-kiigazítás elfogadása, a veszélyhelyzet meghosszabbítása, valamint november 29. szabadnappá nyilvánítása. Az intézkedés az oktatási intézményekre is vonatkozik, hétfőn nem lesz tanítás a romániai óvodákban és iskolákban.
A szabadnap nem jár azoknak a közalkalmazottaknak, akiknek a munkahelyén biztosítani kell a tevékenység folytonosságát.
A kormány pénteki ülésén hozott határozatával életbe léptette azokat a járványügyi lazításokat is, amelyeket az esetszámok csökkenésére alapozva javasolt múlt héten az operatív törzs. Az új rendelkezések egy része szintén a nemzeti ünnephez kapcsolódik. Lehetővé tették, hogy a közönség részvételével tartsák meg a hagyományos katonai parádékat: az egy óránál nem hosszabb rendezvényeken Bukarestben legfeljebb 400-an, a megyeszékhelyeken pedig legfeljebb 200-an vehetnek részt, azzal a feltétellel, hogy a – beoltottságot vagy a fertőzésből az utóbbi fél évben történt kigyógyulást tanúsító – zöld igazolvánnyal rendelkezzenek.
Feloldották a sportesemények látogatásának tilalmát is: ezeken a lelátók kapacitásának 30 százalékát kihasználva vehet részt a védettséget tanúsító zöld igazolvánnyal rendelkező közönség. Hasonló kapacitáskorlátozások mellett újraindulhatnak a tanfolyamok, és kulturális előadások, és szabadtéri rendezvényeket is lehet majd tartani legfeljebb ezer, zöld igazolvánnyal rendelkező résztvevővel.
Egyébként érthetetlen, miért várt eddig a döntéssel a kormány, hiszen Raluca Turcan, a leköszönt Cîțu-kabinet munkaügyi minisztere már a hónap közepén előterjesztette a november 29-e szabadnappá nyilvánításáról szóló határozattervezetet.
November 29-ét is szabadnappá nyilvánítaná a munkaügyi minisztérium – jelentette be csütörtökön Raluca Turcan munkaügyi miniszter.
Romániában 2012 óta hivatalos ünnepnap november 30-a, Szent András ünnepe, az evangéliumot a Fekete-tenger térségében hirdető apostol emléknapja. A román ortodox egyház ugyanis ezen a napon ünnepli azt, hogy a román nép „már kétezer éve” felvette a kereszténységet.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!