Morawiecki: Lengyelország és Románia Amerika legszorosabb szövetségesei, fenn kell tartani az Oroszország elleni szankciókat

•  Fotó: Presidency.ro

Fotó: Presidency.ro

Lengyelország és Románia védelmi együttműködésének fejlesztéséről, a két ország védelmi ipara közötti kapcsolatok erősítéséről, katonai felszerelések közös beszerzéséről állapodtak meg egyebek mellett keddi bukaresti kormányközi találkozójukon a két ország vezetői.

Hírösszefoglaló

2023. március 29., 09:482023. március 29., 09:48

A lengyel miniszterelnökkel közösen tartott sajtóértekezleten Nicolae Ciucă román kormányfő elmondta: közös szakmai bizottságot állítanak fel, amely összehangolja a védelmi ipari létesítmények együttműködését, a haditechnika közös fejlesztését. Hozzátette: a két ország katonái kölcsönösen részt vesznek egymás NATO-parancsnokság alatt szolgáló haderejében. Hasonló haditechnikával – Patriot rakétaelhárítókkal, HIMARS sorozatvető-rendszerekkel, F-16-os harci repülőgépkekkel – fejlesztették védelmi képességeiket, és ez szerinte a kiképzés, illetve a haditechnika karbantartása terén is lehetővé teszi az együttműködést a két ország között.

Ciucă leszögezte:

mindkét fél a leghatározottabban elítéli az Oroszország által Ukrajna ellen indított agressziót, az erőszak jogellenes alkalmazását, Lengyelország és Románia következetesen támogatja Ukrajnát.

Mateusz Morawiecki úgy értékelte: az ukrajnai háború a szolidaritás tesztje az Európai Unió számára, amelyen Lengyelország és Románia kitűnőre vizsgázott.

A lengyel kormányfő szerint az unió súlypontja most Közép-Európa felé tolódik, bebizonyosodott példádul, hogy „sajnos igazuk volt” a román és a lengyel vezetőknek, amikor – az Oroszországtól való függőség elkerülésére hivatkozva – ellenezték az Északi Áramlat 2 megépítését, és most már a nyugati partnerek is elismerik ezt.

A negyedik lengyel-román kormányközi találkozón a sportminisztériumok, illetve a két ország polgári védelme közötti együttműködésről írtak alá megállapodást a tárcavezetők.

A lengyel kormányfőt bukaresti látogatása végén Klaus Iohannis román államfő is fogadta. Közös sajtóértekezletükön Morawiecki úgy vélekedett: a Bukaresti Kilencek – a NATO közép-kelet-európai tagállamainak – együttműködése hiábavalóvá tesz minden Oroszország részéről érkező fenyegetést. Szerinte Lengyelország és Románia képezi a NATO két alappillérét Európa keleti részén.

„Lengyelország és Románia az Egyesült Államok legközelebbi szövetségesei. Talán még Litvánia tartozik azon kevés országokhoz, amelyek annyira Amerika-pártiak, mint Lengyelország és Románia. Európának ebben a részében mi vagyunk az Észak-atlanti Szerződés tartóoszlopai, és ez a katonai együttműködés megszilárdítása révén valósul meg” – fogalmazott Morawiecki.

Hozzátette,

a két ország közötti együttműködés elmélyülésének a jele a hadseregek korszerűsítését szolgáló közös beszerzések és a közös katonai gyakorlatok.

A két ország közötti kapcsolatot mi sem bizonyítja jobban, mint a román katonák jelenléte Lengyelországban, illetve a lengyel katonák jelenléte Romániában – mutatott rá a lengyel miniszterelnök a Klaus Iohannis román államfővel folytatott megbeszélést követően.

Mateusz Morawiecki azt mondta Iohannisról, hogy egyike azoknak a „kivételes vezetőknek”, akiknek nem kell elmagyarázni, mekkora veszélyt jelent, ami az ország keleti határán túl zajlik. „Hasonlóan gondolkodunk arról, hogy miként kell megküzdeni ezekkel kihívásokkal” – jelentette ki.

A lengyel miniszterelnök és a román államfő a beszélgetés során egyetértett abban is, hogy Ukrajnának humanitárius, gazdasági segítséget kell nyújtani, Oroszországgal szemben pedig fenn kell tartani a szankciókat, mert „Ukrajna úgy tudja mielőbb megnyerni ezt a háborút, ha elvágjuk az oxigént Oroszországtól”.

„Jelenleg a szankciók révén tudunk harcolni” – fogalmazott Morawiecki, hozzátéve, Lengyelország és Románia „közös hangján” üzenik nyugati partnereiknek, hogy szankciókkal kell harcolni Oroszország ellen.

A katonai együttműködésen kívül a lengyel-román kereskedelmi forgalmat is megsokszorozhatja a Balti-tenger és az Égei-tenger között kialakítandó Via Carpathia közlekedési folyosó megépítése, illetve a térség európai uniós országait összefogó Három Tenger Kezdeményezés többi közös projektjének megvalósítása – mondta Bukarestben a lengyel kormányfő.

Iohannis kijelentette, hogy a Lengyelországgal fennálló szoros biztonsági és védelmi kapcsolatokat a két gazdaság potenciáljának megfelelő gazdasági együttműködéssel kell kiegészíteni.

„Lengyelország közeli és régi barátja, kulcsfontosságú stratégiai partnere és megbízható szövetségese Romániának. Erős közös stratégiai és biztonsági érdekeink vannak, amelyeket a jelenlegi rendkívül feszült regionális biztonsági helyzet is megerősít” – mondta az államfő.

A két ország célja, hogy a szoros biztonsági és védelmi kapcsolatokat a két gazdaság potenciáljának megfelelő, erőteljes és gyümölcsöző gazdasági együttműködéssel párosítsák, tekintve, hogy Lengyelország Románia egyik legfontosabb kereskedelmi partnere a régióban: 2022-ben a kétoldalú kereskedelem volumene rekordszintet ért el, közel 11 milliárd euróra rúgott – fogalmazott Iohannis.

Meggyőződését fejezte ki ugyanakkor, hogy a román és a lengyel kormány keddi együttes ülése meghatározta azokat a célokat, amelyeket a román-lengyel együttműködés további bővítése és diverzifikálása érdekében a lehető legtöbb területen el kell érni. Üdvözölte továbbá a két kormányfő közös politikai nyilatkozatának elfogadását és a kétoldalú ágazati megállapodások aláírását.

Kiemelte azt is, hogy a lengyel miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen mindketten a

leghatározottabban elítélték az Oroszország által Ukrajna ellen indított agressziót, és egyetértettek abban, hogy kizárólag Kijev dönthet a Moszkvával folytatandó béketárgyalások feltételeiről.

„Románia és Lengyelország egyértelműen fenntartja Ukrajnának nyújtott támogatását, amíg szükséges. Mint ismeretes, a háború kezdete óta Románia élen jár az Ukrajna és az ukrán nép támogatására irányuló akciókban” – mutatott rá Iohannis.

A román államfő egyetértett a lengyel miniszterelnökkel abban, hogy meg kell erősíteni a kétoldalú együttműködést az Európai Unión és az NATO-n belül is Ukrajna további teljeskörű támogatása érdekében. Ezzel párhuzamosan abban is megegyeztek, hogy

fokozzák a régióban uralkodó konfliktushelyzet hatásainak leginkább kitett partnerországok, legfőképpen a Moldovai Köztársaság támogatását.

A megbeszélések kiterjedtek a fekete-tengeri térség és a keleti szárny biztonsági helyzetére is. Megerősítették a két állam elkötelezettségét, hogy továbbra is együttműködnek a NATO madridi csúcstalálkozóján leszögezett határozatok végrehajtása érdekében, hogy megerősítsék a szövetségesek elrettentő és védelmi pozícióit a keleti szárnyon.

Iohannis ugyanakkor leszögezte, Románia nagyra értékeli Lengyelország aktív támogatását a schengeni csatlakozás ügyében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 22., kedd

Újra itt az óraátállítás, és nem tudjuk, mikor szabadulunk meg tőle

Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.

Újra itt az óraátállítás, és nem tudjuk, mikor szabadulunk meg tőle
2024. október 22., kedd

„Akár a lángnyelv”. Változó gyülekezet, élénk közösségi élet a kettős évfordulót ünneplő bukaresti reformátusoknál

Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.

„Akár a lángnyelv”. Változó gyülekezet, élénk közösségi élet a kettős évfordulót ünneplő bukaresti reformátusoknál
2024. október 22., kedd

A PSD Simionhoz „csoportosít át” a saját szavazataiból, ahogy az RMDSZ esetében is tette – vádaskodik a PNL

A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.

A PSD Simionhoz „csoportosít át” a saját szavazataiból, ahogy az RMDSZ esetében is tette – vádaskodik a PNL
2024. október 22., kedd

Mesés teljesítménynek tartja a ReturRo vállalat az italcsomagolás 80 százalékos visszaváltását

A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat képes feldolgozni a jelenleg forgalomban lévő hatmilliárd újrahasznosítható italcsomagolást, és jövőre két új gyűjtőközpont is létesül – jelentette ki a cég kommunikációs igazgatója.

Mesés teljesítménynek tartja a ReturRo vállalat az italcsomagolás 80 százalékos visszaváltását
2024. október 22., kedd

Kislány elleni nemi erőszak gyanújával vettek őrizetbe egy bukaresti angoltanárt

Egy 14 éves lány elleni nemi erőszak, szexuális bántalmazás és szexuális visszaélés gyanújával vett őrizetbe kedden a bukaresti rendőrség egy angoltanárt.

Kislány elleni nemi erőszak gyanújával vettek őrizetbe egy bukaresti angoltanárt
2024. október 22., kedd

Határátkelőn buktak le az újabb cigarettacsempészek

Népszerű feketepiaci áru lett az olcsón forgalmazott cigaretta. A jövedéki adó megfizetése nélkül piacra kerülő csempészárut legtöbbször határátkelőknél kobozzák el. A napokban a román–bolgár határon bukott le két bolgár állampolgár.

Határátkelőn buktak le az újabb cigarettacsempészek
2024. október 22., kedd

Felmérés: Simion csak a harmadik helyen az államfőjelöltek között, de nem nagy a lemaradása

A bukaresti koalíciós pártok elnökei között dőlhet el az államfői tisztség sorsa az idei választásokon – ezt vetíti előre a legfrissebb felmérés.

Felmérés: Simion csak a harmadik helyen az államfőjelöltek között, de nem nagy a lemaradása
2024. október 22., kedd

A nyugdíjként jogalap nélkül kifizetett összegeket nem lehet visszakövetelni egy most elfogadott törvény szerint

A képviselőház kedden elfogadott egy törvénytervezetet, amely a nyugdíjként, a nyugdíjasok szociális támogatásaként és a fogyatékkal élő személyeket gondozók juttatásaként jogalap nélkül kifizetett összegek vissza nem térítéséről rendelkezik.

A nyugdíjként jogalap nélkül kifizetett összegeket nem lehet visszakövetelni egy most elfogadott törvény szerint
2024. október 22., kedd

Betiltják a csincsilla- és nyércfajok kereskedelmi célból történő tenyésztését és leölését

Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely 2027. január elsejétől megtiltja a csincsilla- és nyércfajok kereskedelmi célból történő tenyésztését és leölését.

Betiltják a csincsilla- és nyércfajok kereskedelmi célból történő tenyésztését és leölését
2024. október 22., kedd

Digitalizálódó oktatás: képzést tartanak a pedagógusoknak

Több mint 100 000 tanár fogja fejleszteni a digitális pedagógiai alapkompetenciáit.

Digitalizálódó oktatás: képzést tartanak a pedagógusoknak