Fotó: Román határőrség
Módosított a bukaresti kormány az országba való beutazás feltételein; a legfőbb újdonság, hogy a járványügyi szempontból fokozottan fertőzőnek számító vörös zónába tartozó országokból érkezők PCR-teszt felmutatásával sem mentesülnek a karantén alól.
2021. május 14., 23:162021. május 14., 23:16
2021. május 14., 23:362021. május 14., 23:36
A kormányülést követő péntek esti sajtóértekezleten Florin Cîţu miniszterelnök és Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár elmondta: frissítették a járványügyi szempontból magas kockázatúnak minősített országok listáját. Az eddigi zöld és sárga mellett bevezették a vörös besorolást is, az innen Romániába beutazók csak abban az esetben nem kötelesek karanténba vonulni, ha beoltatták magukat koronavírus ellen.
Ha valaki innen utazik Romániába, és nincs beoltva, 14 napra karanténba kell vonulnia, ha közben negatív PCR-tesztet produkál, tíz nap elteltével elhagyhatja a vesztegzárat.
Az eggyel enyhébb, sárga zónába tartozó országokból beutazó személyek ugyancsak karanténkötelesek, kivéve, ha beoltottak, valamint ha 72 óránál nem régebbi negatív PCR-tesztet mutatnak fel a határon. A sárga zónába 37 országot soroltak, köztük Magyarországot, Németországot, Montenegrót, Ausztriát, Svájcot, Dániát, Spanyolországot, az Amerikai Egyesült Államokat, Lengyelországot és Bulgáriát.
„Aki a zöld zónából érkezik az országba, turistaként, nincs szüksége semmire. Ez nagyon jó hír” – jelentette ki Florin Cîţu kormányfő a sajtótájékoztatón. Raed Arafat államtitkár ismertetése szerint azért tértek át a Romániában is alkalmazott színkódos járványügyi besorolásra, hogy ne kerüljenek szigorúbb megítélés alá azok az országok, amelyek csak kissé fertőzöttebbek Romániánál.
„Ha egy ország a sárga zónába tartozik, az onnan beutazónak nem kell karanténba vonulnia, ha be van oltva, valamint ha 72 óránál nem régebbi negatív koronavírustesztet mutat fel. A vörös zónából érkezők közül csak a beoltottak nem karanténkötelesek, a többiek viszont igen. A teszt többé nem mentesít a karantén alól” – állapította meg a katasztrófavédelmi államtitkár.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!