Jó fehérjeforrás a lisztbogárlárva
Fotó: Wikipédia/Wilhelm Thomas Fiege/Insektenwirtschaft.de
Az Európai Unió engedélyezte a lisztbogárlárvákból készült por élelmiszerpiaci forgalmazását, amely új lehetőséget kínál a fenntartható fehérjeforrások terén. Az innovatív, de megosztó döntés heves vitákat váltott ki az európai közéletben és a politikában.
2025. február 11., 18:082025. február 11., 18:08
Újabb rovaralapú élelmiszert hagyott jóvá az Európai Unió: a közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) lárváiból készült port mostantól forgalmazhatják az uniós piacokon. A döntés, amelyet az Európai Bizottság januárban hozott meg, komoly vitákat váltott ki az európai közvéleményben.
Az Európai Bizottság döntése értelmében 2025. február 10-től a lisztbogárlárvákból készült por hivatalosan is engedélyezett élelmiszer az EU piacán. A terméket a francia Nutri’Earth cég forgalmazhatja kizárólagosan az első öt évben. A Bizottság határozata szerint az élelmiszer biztonságos, és megfelelően illeszkedik az EU új élelmiszerekre vonatkozó jogszabályaihoz – olvasható a Hotnews portál cikkében.
Az ilyen termékek engedélyezéséhez az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) átfogó biztonsági értékelést végez, amelyben figyelembe veszik az allergénhatásokat és az élelmiszer táplálkozási értékét is. Az engedélyezett rovaralapú élelmiszereket megfelelő jelöléssel kell ellátni, hogy a fogyasztók pontos információt kapjanak az összetevőkről.
A rovaralapú élelmiszerek engedélyezése szélesebb körű tendencia része, amely a fenntartható élelmiszer-termelésre és a környezeti terhelés csökkentésére összpontosít.
Az Európai Bizottság szerint a rovarokból nyert fehérje előállítása hozzájárulhat az élelmiszertermelés fenntarthatóságának javításához és az egyre növekvő globális fehérjeigény kielégítéséhez. Bár a rovarok fogyasztása sok európai számára még mindig szokatlan, a világ számos pontján – például Ázsiában, Afrikában és Dél-Amerikában – régóta részei az étrendnek. A rovarokat tápláló összetevőként is felhasználhatják például fehérjeszeletekben, kenyerekben, tésztákban vagy más élelmiszerekben.
Romániában ezentúl csak az áruházak elkülönített polcain, jól látható figyelmeztető felirat kíséretében szabad olyan rovarlisztet tartalmazó termékeket forgalmazni, amelyeket élelmiszerekként ismert el és engedélyezett az Európai Unió.
Másfelől bár a rovaralapú élelmiszerek újdonságnak tűnhetnek, valójában már évtizedek óta jelen vannak a mindennapi élelmiszerekben – csak kevésbé látványos formában.
Ezt a vörös színezőanyagot számos termékben megtalálhatjuk, például:
Egy másik terület, ahol a rovarok már most is fontos szerepet játszanak, az állati takarmányozás. Az Európai Unió már évekkel ezelőtt engedélyezte a rovarliszt használatát hal- és baromfitápokban, mivel a rovarfehérje kiváló tápanyagforrás, és fenntarthatóbb alternatívát jelenthet a szója vagy halőrlemény alapú takarmányokkal szemben.
Egyes európai országokban már széles körben alkalmazzák ezt a módszert, és várhatóan Romániában is egyre nagyobb szerepet kap a mezőgazdaság fenntarthatóbbá tételében.
Az EU rovaralapú élelmiszerekkel kapcsolatos döntései nem maradtak viták nélkül: az Európai Parlamentben több képviselő is aggodalmát fejezte ki az új élelmiszerek engedélyezése miatt. Egyesek szerint ez veszélyeztetheti az európai mezőgazdasági termelőket, mások pedig azt hangsúlyozták, hogy a fogyasztóknak teljes körű tájékoztatásra van szükségük az új termékekről. Olaszországban például kormányzati szinten is foglalkoznak azzal, hogy megfelelő jelölésekkel biztosítsák a fogyasztók tájékozottságát.
Eközben egyre több élelmiszeripari cég kezd kísérletezni a rovaralapú élelmiszerekkel.
Bár az európai piacon a rovarokból készült élelmiszerek még újdonságnak számítanak, a fenntartható táplálkozás iránti növekvő érdeklődés valószínűleg elősegíti elterjedésüket. Az Európai Bizottság hangsúlyozza, hogy a fogyasztóknak kell eldönteniük, hogy nyitottak-e az új lehetőségekre. Az élelmiszeripar fejlődésével pedig a jövőben várhatóan további új élelmiszerek kerülhetnek forgalomba, akár laboratóriumban előállított húsok vagy egyéb alternatív fehérjeforrások formájában.
A román képviselőház 2023 novemberében fogadott el egy törvénytervezetet, amely szabályozza a rovarlisztet tartalmazó élelmiszerek elkészítését és forgalmazását. A jogszabály előírja, hogy az ilyen termékeket elkülönített polcokon kell árusítani, és jól látható figyelmeztető felirattal kell ellátni őket, hogy a fogyasztók egyértelműen felismerhessék a rovaralapú összetevőket.
Miközben romániai statisztikák nem érhetőek el a téma kapcsán, egy 2023-as felmérés szerint
Az arány valószínűleg Romániában is hasonló lehet, így bár egyre közelebb a nap, hogy a boltok polcairól rovarból készült ételeket vehessen le, ez nem feltétlenül fog egybeesni azzal, amikor a lakosság ezt meg is teszi.
Továbbra sem barátkozott meg Petre Daea román mezőgazdasági miniszter azzal a gondolattal, hogy rovarlisztből vagy egyéb, rovaroktól származó alapanyagból készült ételeket fogyasszanak az ország polgárai.
Marcel Ciolacu kormányfő több államtitkárt nevezett ki a munkaügyi, gazdasági, művelődési, közlekedésügyi, befektetési, energiaügyi, mezőgazdasági és egészségügyi minisztériumba.
Hiba volt 2023-ban kirúgni az RMDSZ-t az akkori, a maival megegyező hárompárti koalícióból – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke pénteken.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
A bukaresti kormány lehetővé tette, hogy útlevélként is használható elektronikus útlevelet kapjanak a külföldi állandó lakhelyre költözött román állampolgárok.
Emil Hurezeanu külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy pénteken tárgyal Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kormánya támogatásáról biztosította Moldova európai integrációs törekvéseit, és felköszöntötte a Prut határfolyón túl élő románokat Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének évfordulója alkalmából.
A bukaresti parlament előtti Constituției (Alkotmány) téren tartott szerdai tüntetés nyomán egy büntetőfeljelentést tettek és hat bírságot róttak ki a csendőrök.
Nem romlott meg a Románia és az Egyesült Államok közötti viszony – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra.
szóljon hozzá!