Mit fogunk enni a jövőben? Engedélyezték a lisztbogárlárva-port

lisztbogárlárva

Jó fehérjeforrás a lisztbogárlárva

Fotó: Wikipédia/Wilhelm Thomas Fiege/Insektenwirtschaft.de

Az Európai Unió engedélyezte a lisztbogárlárvákból készült por élelmiszerpiaci forgalmazását, amely új lehetőséget kínál a fenntartható fehérjeforrások terén. Az innovatív, de megosztó döntés heves vitákat váltott ki az európai közéletben és a politikában.

Tóth Gödri Iringó

2025. február 11., 18:082025. február 11., 18:08

Újabb rovaralapú élelmiszert hagyott jóvá az Európai Unió: a közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) lárváiból készült port mostantól forgalmazhatják az uniós piacokon. A döntés, amelyet az Európai Bizottság januárban hozott meg, komoly vitákat váltott ki az európai közvéleményben.

Egyesek szerint ez egy fenntartható fehérjeforrás, amely segíthet csökkenteni az élelmiszer-termelés környezeti hatásait, míg mások óvatosan közelítenek az új típusú táplálkozási lehetőségekhez.

Lisztbogárlárva – új alapanyagok a láthatáron

Az Európai Bizottság döntése értelmében 2025. február 10-től a lisztbogárlárvákból készült por hivatalosan is engedélyezett élelmiszer az EU piacán. A terméket a francia Nutri’Earth cég forgalmazhatja kizárólagosan az első öt évben. A Bizottság határozata szerint az élelmiszer biztonságos, és megfelelően illeszkedik az EU új élelmiszerekre vonatkozó jogszabályaihoz – olvasható a Hotnews portál cikkében.

Az új élelmiszerek kategóriája azokat az ételeket foglalja magában, amelyek 1997. május 15. előtt nem voltak jelentős mértékben fogyasztva az EU-ban. Ezek közé tartoznak a rovarok, az algák, a növényi fehérjék és egyes harmadik országokból származó hagyományos élelmiszerek is.

Az ilyen termékek engedélyezéséhez az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) átfogó biztonsági értékelést végez, amelyben figyelembe veszik az allergénhatásokat és az élelmiszer táplálkozási értékét is. Az engedélyezett rovaralapú élelmiszereket megfelelő jelöléssel kell ellátni, hogy a fogyasztók pontos információt kapjanak az összetevőkről.

A rovarok mint fenntartható fehérjeforrás

A rovaralapú élelmiszerek engedélyezése szélesebb körű tendencia része, amely a fenntartható élelmiszer-termelésre és a környezeti terhelés csökkentésére összpontosít.

A rovarok tenyésztése lényegesen kevesebb erőforrást igényel, mint a hagyományos állattenyésztés: kevesebb vizet és földterületet használnak, valamint jelentősen alacsonyabb az üvegházhatású gázkibocsátásuk.

Az Európai Bizottság szerint a rovarokból nyert fehérje előállítása hozzájárulhat az élelmiszertermelés fenntarthatóságának javításához és az egyre növekvő globális fehérjeigény kielégítéséhez. Bár a rovarok fogyasztása sok európai számára még mindig szokatlan, a világ számos pontján – például Ázsiában, Afrikában és Dél-Amerikában – régóta részei az étrendnek. A rovarokat tápláló összetevőként is felhasználhatják például fehérjeszeletekben, kenyerekben, tésztákban vagy más élelmiszerekben.

korábban írtuk

Lehet rovarlisztet tartalmazó termékeket forgalmazni, de nem akárhol és nem akárhogy
Lehet rovarlisztet tartalmazó termékeket forgalmazni, de nem akárhol és nem akárhogy

Romániában ezentúl csak az áruházak elkülönített polcain, jól látható figyelmeztető felirat kíséretében szabad olyan rovarlisztet tartalmazó termékeket forgalmazni, amelyeket élelmiszerekként ismert el és engedélyezett az Európai Unió.

Másfelől bár a rovaralapú élelmiszerek újdonságnak tűnhetnek, valójában már évtizedek óta jelen vannak a mindennapi élelmiszerekben – csak kevésbé látványos formában.

Az egyik legismertebb példa a kármin vagy E120 jelzésű természetes élelmiszerszínezék, amelyet a bíbortetű (Dactylopius coccus) nevű rovarból nyernek ki.

Ezt a vörös színezőanyagot számos termékben megtalálhatjuk, például:

  • Gyümölcsjoghurtokban
  • Szénsavas üdítőitalokban (pl. bizonyos eper- vagy cseresznyearomájú italok)
  • Cukorkákban és rágógumikban
  • Húskészítményekben, például egyes virslikben
  • Kozmetikai termékekben, például rúzsokban
  • Rovarok az állati takarmányozásban

Egy másik terület, ahol a rovarok már most is fontos szerepet játszanak, az állati takarmányozás. Az Európai Unió már évekkel ezelőtt engedélyezte a rovarliszt használatát hal- és baromfitápokban, mivel a rovarfehérje kiváló tápanyagforrás, és fenntarthatóbb alternatívát jelenthet a szója vagy halőrlemény alapú takarmányokkal szemben.

A rovaralapú takarmányok különösen a haltenyésztésben mutatkoznak ígéretesnek, mivel a hagyományos hal- és szójafehérje helyettesítésével csökkenthető a túlhalászat és az erdőirtás mértéke.

Egyes európai országokban már széles körben alkalmazzák ezt a módszert, és várhatóan Romániában is egyre nagyobb szerepet kap a mezőgazdaság fenntarthatóbbá tételében.

Vita az új élelmiszerekről

Az EU rovaralapú élelmiszerekkel kapcsolatos döntései nem maradtak viták nélkül: az Európai Parlamentben több képviselő is aggodalmát fejezte ki az új élelmiszerek engedélyezése miatt. Egyesek szerint ez veszélyeztetheti az európai mezőgazdasági termelőket, mások pedig azt hangsúlyozták, hogy a fogyasztóknak teljes körű tájékoztatásra van szükségük az új termékekről. Olaszországban például kormányzati szinten is foglalkoznak azzal, hogy megfelelő jelölésekkel biztosítsák a fogyasztók tájékozottságát.

Eközben egyre több élelmiszeripari cég kezd kísérletezni a rovaralapú élelmiszerekkel.

Egyes európai országokban – például Lengyelországban és Hollandiában – már most is kaphatók tücsökfehérjével vagy lisztbogárlárvával készült élelmiszerek, például protein szeletek és snackek.

Bár az európai piacon a rovarokból készült élelmiszerek még újdonságnak számítanak, a fenntartható táplálkozás iránti növekvő érdeklődés valószínűleg elősegíti elterjedésüket. Az Európai Bizottság hangsúlyozza, hogy a fogyasztóknak kell eldönteniük, hogy nyitottak-e az új lehetőségekre. Az élelmiszeripar fejlődésével pedig a jövőben várhatóan további új élelmiszerek kerülhetnek forgalomba, akár laboratóriumban előállított húsok vagy egyéb alternatív fehérjeforrások formájában.

Mi vár ránk?

A román képviselőház 2023 novemberében fogadott el egy törvénytervezetet, amely szabályozza a rovarlisztet tartalmazó élelmiszerek elkészítését és forgalmazását. A jogszabály előírja, hogy az ilyen termékeket elkülönített polcokon kell árusítani, és jól látható figyelmeztető felirattal kell ellátni őket, hogy a fogyasztók egyértelműen felismerhessék a rovaralapú összetevőket.

Ezenkívül a törvény tiltja a rovarliszt használatát azokban az élelmiszerekben, amelyek szerepelnek a Hagyományos Termékek Országos Jegyzékében vagy a Hagyományos Receptek Országos Jegyzékében, ezzel védve a román gasztronómiai hagyományokat.

Miközben romániai statisztikák nem érhetőek el a téma kapcsán, egy 2023-as felmérés szerint

a magyar lakosság 70 százaléka elutasítja a rovarfehérjét tartalmazó élelmiszerek fogyasztását, és csupán 17 százalékuk támogatja azok bolti értékesítését.

Az arány valószínűleg Romániában is hasonló lehet, így bár egyre közelebb a nap, hogy a boltok polcairól rovarból készült ételeket vehessen le, ez nem feltétlenül fog egybeesni azzal, amikor a lakosság ezt meg is teszi.

korábban írtuk

Román mezőgazdasági miniszter: egy kenyérhez elegendő sáskaliszthez egy vagonnyi sáskára van szükség
Román mezőgazdasági miniszter: egy kenyérhez elegendő sáskaliszthez egy vagonnyi sáskára van szükség

Továbbra sem barátkozott meg Petre Daea román mezőgazdasági miniszter azzal a gondolattal, hogy rovarlisztből vagy egyéb, rovaroktól származó alapanyagból készült ételeket fogyasszanak az ország polgárai.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. február 11., kedd

A kiskorúak közel felét már sértegették online térben

A kiskorúak közel 50 százaléka már elszenvedett sértegetéseket az online térben – derül ki a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.

A kiskorúak közel felét már sértegették online térben
2025. február 11., kedd

Az életszínvonalra, az oktatásra és az egészségügyre panaszkodnak a legtöbben

Az ombudsmanhoz 2024-ben benyújtott petíciók nagy részében az életszínvonallal, az oktatási és az egészségügyi rendszerrel, illetve a tulajdonjogaik elismerésével kapcsolatos panaszaikat fogalmazták meg a polgárok.

Az életszínvonalra, az oktatásra és az egészségügyre panaszkodnak a legtöbben
2025. február 11., kedd

Alkotmánybíróság: megüresedett az államelnöki szék, Ilie Bolojan lesz az ügyvivő

Az alkotmánybíróság kedden megállapította az államelnöki tisztség megüresedését, és úgy határozott, hogy február 12-étől Ilie Bolojan szenátusi elnök lássa el ügyvivőként az államfői teendőket.

Alkotmánybíróság: megüresedett az államelnöki szék, Ilie Bolojan lesz az ügyvivő
2025. február 11., kedd

Hatóságok vizuális arculatát másoló üzenetekkel is támadnak a csalók

Különféle intézmények és hatóságok nevét használó és vizuális arculatát másoló álüzenetekre és e-mailekre figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Hatóságok vizuális arculatát másoló üzenetekkel is támadnak a csalók
2025. február 11., kedd

Házkutatást tartottak Georgescu kampányfőnökénél

Házkutatást tartottak kedden a hatóságok az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu kampányfőnöke, Radu Pally otthonában.

Házkutatást tartottak Georgescu kampányfőnökénél
2025. február 11., kedd

Băsescu: Iohannis lemondása semmit sem old meg, nem ad magyarázatot az elnökválasztás érvénytelenítésére

Klaus Iohannis lemondása „nem old meg semmit”, ráadásul maga után hagyott egy nagy problémát: azt, hogy miért érvénytelenítették az elnökválasztás eredményét – jelentette ki Traian Băsescu volt államfő.

Băsescu: Iohannis lemondása semmit sem old meg, nem ad magyarázatot az elnökválasztás érvénytelenítésére
2025. február 11., kedd

Paprikaspray-t fújt szét egy diák egy középiskolában, több mint húsz személy lett rosszul

Paprikaspray-t fújt szét egy diák kedden az egyik konstancai középiskolában; több mint húsz személy lett rosszul.

Paprikaspray-t fújt szét egy diák egy középiskolában, több mint húsz személy lett rosszul
2025. február 11., kedd

Bukaresti tüntetés: négy személy ellen indult büntetőeljárás

Négy személy ellen indult büntetőeljárás a Bukarestben, a kormánypalota előtt a szükséges engedélyek nélkül megtartott, hétfői tüntetésen elkövetett bűncselekmények miatt.

Bukaresti tüntetés: négy személy ellen indult büntetőeljárás
2025. február 11., kedd

Simion: Iohannis lemondása nem elég, bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen az AUR

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke hétfő este bejelentette, hogy alakulata bizalmatlansági indítványt nyújt be jövő héten a Ciolacu-kormány ellen.

Simion: Iohannis lemondása nem elég, bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen az AUR
2025. február 11., kedd

Elemző a Krónikának: hiba azt hinni, hogy Iohannis távozásával a koalícióval szembeni elégedetlenség és feszültség is eltűnik

Bár Klaus Iohannis távozása nyomán az ellenzék elveszítette egyik témáját, lemondása még nem jelenti azt, hogy eltűnik a kormánnyal szembeni elégedetlenség – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt elemző, a Magyar Külügyi Intézet külső szakértője.

Elemző a Krónikának: hiba azt hinni, hogy Iohannis távozásával a koalícióval szembeni elégedetlenség és feszültség is eltűnik