Radu Mazăre
Kilenc év és tíz hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a bukaresti legfelsőbb bíróság pénteken Konstanca volt polgármesterét, Radu Mazărét. A volt szociáldemokrata politikus két évvel ezelőtt Madagaszkárra menekült.
2019. május 03., 21:142019. május 03., 21:14
2019. május 03., 21:192019. május 03., 21:19
A volt elöljárót vesztegetés elfogadása és hivatali visszaélés miatt ítélték el a Polaris Holding köztisztasági cégnek versenytárgyalás nélkül biztosított szerződés ügyében. Az ítélet nem jogerős, megfellebbezhető. Az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint Radu Mazăre egyenként 3 év és 6 hónap börtönbüntetést kapott két vesztegetési bűncselekmény miatt, plusz 5 év és 6 hónapot egy harmadik vesztegetés elfogadása miatt.
Az ítélethozatalkor végül a legsúlyosabb, 5 és fél évet kiszabó büntetést megtoldották a többi büntetés összegének egyharmadával, tehát 4 év és 4 hónappal, így jött ki a döntésben szereplő 9 év és 10 hónapos szabadságvesztés. A kikötőváros volt polgármesterével együtt Sorin Gabriel Strutinsky üzletembert is elítélte a bíróság, rá három vesztegetési bűncselekmény miatt összesen 7 év és 10 hónapos letöltendő börtönbüntetést szabtak ki a bírák.
A Polaris cég társtulajdonosa, Eduard Stelian Martin hivatali visszaélésben való bűnrészesség, valamint megvesztegetés miatt találtatott vétkesnek, összesen 5 és fél éves szabadságvesztést róttak ki rá. Megvesztegetés miatt a Polaris Holding céget is egymillió lejes pénzbüntetéssel sújtotta a legfelsőbb bíróság testülete, és – amennyiben jogerőssé válik az ítélet – két évre azt a jogot is elveszti, hogy közbeszerzési versenytárgyalásokon vegyen részt. A döntés értelmében Radu Mazăre volt konstancai polgármestertől és az üzletembertől fejenként több mint húszmillió lejt koboz el az igazságszolgáltatás.
Radu Mazăre ellen 2015 decemberében emelt vádat az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vesztegetés elfogadása, hivatali visszaélés és érdekellentét miatt abban az ügyben, amelyben Eduard Martin volt képviselő és Gabriel Strutinsky üzletember is érintett. A volt szociáldemokrata politikus 2000 és 2015 között irányította a kikötővárost, 2015-ben éppen az ellene indult bűnvádi eljárás, illetve letartóztatása miatt mondott le a tisztségéről.
Mazăre 2017-ben elhagyta Romániát és bejelentette, hogy Madagaszkáron kért politikai menedékjogot.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
1 hozzászólás