Radu Mazăre
Kilenc év és tíz hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a bukaresti legfelsőbb bíróság pénteken Konstanca volt polgármesterét, Radu Mazărét. A volt szociáldemokrata politikus két évvel ezelőtt Madagaszkárra menekült.
2019. május 03., 21:142019. május 03., 21:14
2019. május 03., 21:192019. május 03., 21:19
A volt elöljárót vesztegetés elfogadása és hivatali visszaélés miatt ítélték el a Polaris Holding köztisztasági cégnek versenytárgyalás nélkül biztosított szerződés ügyében. Az ítélet nem jogerős, megfellebbezhető. Az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint Radu Mazăre egyenként 3 év és 6 hónap börtönbüntetést kapott két vesztegetési bűncselekmény miatt, plusz 5 év és 6 hónapot egy harmadik vesztegetés elfogadása miatt.
Az ítélethozatalkor végül a legsúlyosabb, 5 és fél évet kiszabó büntetést megtoldották a többi büntetés összegének egyharmadával, tehát 4 év és 4 hónappal, így jött ki a döntésben szereplő 9 év és 10 hónapos szabadságvesztés. A kikötőváros volt polgármesterével együtt Sorin Gabriel Strutinsky üzletembert is elítélte a bíróság, rá három vesztegetési bűncselekmény miatt összesen 7 év és 10 hónapos letöltendő börtönbüntetést szabtak ki a bírák.
A Polaris cég társtulajdonosa, Eduard Stelian Martin hivatali visszaélésben való bűnrészesség, valamint megvesztegetés miatt találtatott vétkesnek, összesen 5 és fél éves szabadságvesztést róttak ki rá. Megvesztegetés miatt a Polaris Holding céget is egymillió lejes pénzbüntetéssel sújtotta a legfelsőbb bíróság testülete, és – amennyiben jogerőssé válik az ítélet – két évre azt a jogot is elveszti, hogy közbeszerzési versenytárgyalásokon vegyen részt. A döntés értelmében Radu Mazăre volt konstancai polgármestertől és az üzletembertől fejenként több mint húszmillió lejt koboz el az igazságszolgáltatás.
Radu Mazăre ellen 2015 decemberében emelt vádat az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vesztegetés elfogadása, hivatali visszaélés és érdekellentét miatt abban az ügyben, amelyben Eduard Martin volt képviselő és Gabriel Strutinsky üzletember is érintett. A volt szociáldemokrata politikus 2000 és 2015 között irányította a kikötővárost, 2015-ben éppen az ellene indult bűnvádi eljárás, illetve letartóztatása miatt mondott le a tisztségéről.
Mazăre 2017-ben elhagyta Romániát és bejelentette, hogy Madagaszkáron kért politikai menedékjogot.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
1 hozzászólás