Az aktivisták szerint a gázkitermelés során ötmillió köbméter szennyvíz kerül a Fekete-tengerbe (képünk illusztráció)
Fotó: Pixabay.com
A Neptun Deep gázkitermelés környezetvédelmi engedélyének visszavonására szólította fel szerdán a román hatóságokat a Greenpeace Románia, arra hivatkozva, hogy ez a „mérgező” beruházás veszélyezteti a Fekete-tengert.
2024. június 26., 12:232024. június 26., 12:23
2024. június 26., 12:252024. június 26., 12:25
Közleményében a nemzetközi környezetvédő szervezet emlékeztetett arra, hogy a Konstanca megyei környezetvédelmi ügynökség június 14-én bocsátotta ki a gázmező kitermelésének környezetvédelmi engedélyét. Az intézkedéssel a Greenpeace szerint a hatóságok figyelmen kívül hagyták a beruházás elleni nyomós érveket, ami ellen tíz nap alatt már több mint 11 ezer polgár tiltakozott Mircea Fechet környezetvédelmi miniszternél és a Konstanca megyei ügynökségnél. Ám az érintettek nem reagáltak a tiltakozásra.
– olvasható az Agerpres által idézett közleményben. A szervezet szerint a Neptun Deep beruházásról nem szerveztek valódi közvitát, csupán egy lakossági konzultációt tartottak Tuzlában, az OMV Petrom olajtársaság „védnöksége” alatt. „Az OMV Petrom tévesen azt állítja, hogy a Neptun Deep beruházás szénlábnyoma negatív, annak ellenére, hogy egy 100 milliárd köbméteres gázmezőt fognak kitermelni mintegy 207 millió tonna széndioxid-kibocsátással.
– hangsúlyozta közleményében a Greenpeace. A környezetvédő aktivisták emlékeztettek arra is, hogy a gázkitermelés során ötmillió köbméter szennyvíz kerül a Fekete-tengerbe, amelynek kémiai összetételét nem hozzák nyilvánosságra. A Greenpeace „több ezer polgárral együtt” a Neptun Deep beruházás környezetvédelmi engedélyének visszavonására szólít fel, mivel „az engedély kibocsátásával a román hatóságok egy olyan mérgező projektet hagynak jóvá, amelyik veszélyezteti a Fekete-tengert” – zárul a közlemény.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtök este közölte, hogy az ország összes választási irodája folytatja a tevékenységét az elnökválasztási törvény és más jogszabályok előírásainak megfelelően.
A ploiești-i ítélőtábla egyik bírája csütörtökön felfüggesztette az elnökválasztást érvénytelenítő tavaly decemberi 6-i alkotmánybírósági határozatot.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy elutasította a Romsilva idei költségvetés-tervezetét.
Sorin Ion oktatási államtitkár csütörtökön bejelentette, hogy július elején rendkívüli képességfelmérő vizsgát szerveznek a nemzetközi versenyeken részt vevő nyolcadikosok számára.
Nemzeti gyásznap lesz Romániában április 26-a, Ferenc pápa temetésének napja – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) csütörtökön bejelentette, hogy kezdeményezte a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelenlegi tevékenysége és elnökválasztási kampánya finanszírozásának ellenőrzését.
A lakcímadatokat nem tartalmazó elektronikus személyi igazolvánnyal rendelkező választópolgárok voksolási eljárásával kapcsolatos tájékoztatást adott ki szerdán a Központi Választási Iroda (BEC).
szóljon hozzá!