Az aktivisták szerint a gázkitermelés során ötmillió köbméter szennyvíz kerül a Fekete-tengerbe (képünk illusztráció)
Fotó: Pixabay.com
A Neptun Deep gázkitermelés környezetvédelmi engedélyének visszavonására szólította fel szerdán a román hatóságokat a Greenpeace Románia, arra hivatkozva, hogy ez a „mérgező” beruházás veszélyezteti a Fekete-tengert.
2024. június 26., 12:232024. június 26., 12:23
2024. június 26., 12:252024. június 26., 12:25
Közleményében a nemzetközi környezetvédő szervezet emlékeztetett arra, hogy a Konstanca megyei környezetvédelmi ügynökség június 14-én bocsátotta ki a gázmező kitermelésének környezetvédelmi engedélyét. Az intézkedéssel a Greenpeace szerint a hatóságok figyelmen kívül hagyták a beruházás elleni nyomós érveket, ami ellen tíz nap alatt már több mint 11 ezer polgár tiltakozott Mircea Fechet környezetvédelmi miniszternél és a Konstanca megyei ügynökségnél. Ám az érintettek nem reagáltak a tiltakozásra.
– olvasható az Agerpres által idézett közleményben. A szervezet szerint a Neptun Deep beruházásról nem szerveztek valódi közvitát, csupán egy lakossági konzultációt tartottak Tuzlában, az OMV Petrom olajtársaság „védnöksége” alatt. „Az OMV Petrom tévesen azt állítja, hogy a Neptun Deep beruházás szénlábnyoma negatív, annak ellenére, hogy egy 100 milliárd köbméteres gázmezőt fognak kitermelni mintegy 207 millió tonna széndioxid-kibocsátással.
– hangsúlyozta közleményében a Greenpeace. A környezetvédő aktivisták emlékeztettek arra is, hogy a gázkitermelés során ötmillió köbméter szennyvíz kerül a Fekete-tengerbe, amelynek kémiai összetételét nem hozzák nyilvánosságra. A Greenpeace „több ezer polgárral együtt” a Neptun Deep beruházás környezetvédelmi engedélyének visszavonására szólít fel, mivel „az engedély kibocsátásával a román hatóságok egy olyan mérgező projektet hagynak jóvá, amelyik veszélyezteti a Fekete-tengert” – zárul a közlemény.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!