Fotó: Rostás Szabolcs
Mindenki szabadon beléphet a romániai erdőkbe gyalog vagy kerékpáron a bukaresti szenátus által hétfőn, több módosítással megszavazott erdészeti törvénykönyv értelmében.
2024. április 29., 20:492024. április 29., 20:49
2024. április 29., 20:502024. április 29., 20:50
A kormány által kidolgozott jogszabálytervezetet 87 támogató és egy ellenszavazattal, három tartózkodás mellett fogadta el a felsőház. Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter azt mondta a szenátusban, hogy az új erdészeti törvénykönyv tekintettel van a szűz erdők védelmére, de az ország össztermékének (GDP) 3,5 százalékát adó, tízezer faipari cég érdekeire is, illetve arra a három és félmillió emberre, akik még mindig fatüzelésű kályhákkal vészelik át a telet.
A jogszabálytervezet értelmében mindenki szabadon beléphet a romániai erdőkbe gyalog vagy kerékpáron. Az ország erdőterületeinek csaknem felén tilos lesz a tarvágás, az eddig csak a nemzeti parkokra vonatkozó tilalmat kiterjesztik a natúrparkokra és valamennyi Natura 2000 természetvédelmi területre. A jogszabály kötelezővé teszi a furnérnak szánt rönkök QR-óddal való ellátását a követhetőség érdekében. Ugyanakkor az erdészeti tevékenységet egy új, politikailag semleges entitás, az Országos Erdészeti Tanács fogja ellenőrizni a tervezet szerint.
A jogszabály azt is előírja, hogy az erdőfelügyelő munkáját legalább ötévente kiértékelik majd, és hogy az erdészeknek minimum gimnáziumi (líceumi) végzettséggel kell rendelkezniük. A kevés erdővel rendelkező megyékben megtiltanák a nyaralók építését az erdőbe, és külön védelmet kapnának a kiemelt figyelemben részesülő fák.
Az RMDSZ közölte: a szövetség javaslatára bekerült a törvénykönyvbe, hogy a védett erdők tulajdonosainak jár a kitermelési korlátozások utáni kompenzáció arra a periódusra is, amikor a kormány nem fogadta el az ehhez szükséges határozatot, de az Európai Bizottság jóváhagyta a támogatási programot. Emellett megteremtették a lehetőségét, hogy az erdészetek a profitadójuk 10 százalékát az erdészeti oktatást biztosító intézményeknek ajánlják fel.
Ez hasonlóan fog működni, mint a közúti büntetőpontok: akiket többször is szabálysértésen kapnak, a ponthatár elérése után egy időre kitiltják a faanyag-nyomonkövető rendszerből, felfüggesztve ezzel a tevékenységüket. „Az erdőgazdálkodásban új szemléletre van szükség Romániában és uniós szinten is. Az erdők szerepét nem csak hangsúlyozni kell, hanem támogatni is kell azokat, akik az erdőket gondozzák. Az erdészeti törvénykönyv vitáján az RMDSZ olyan javaslatokat fogadtatott el, amelyek a fenntartható erdőgazdálkodást szolgálják. Megteremtettük a lehetőséget, hogy a romániai erdőkre is lehessen karbonkrediteket kibocsátani, vagyis a tulajdonosok pénzt kaphassanak az erdők szénmegkötő szerepére, illetve annak növelésére” – hangsúlyozta Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora.
Az erdészeti törvénykönyvről a képviselőház szavaz majd döntéshozó kamaraként.
Folytatódik a médiaoktatás az iskolákban, miután az oktatási minisztérium együttműködési megállapodást írt alá a Független Újságírásért Központtal – jelentette be hétfőn a Facebook-oldalán Ligia Deca.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
Üdvözölte hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a gyógyszertári immunizációt.
Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátor jobb elnök volt, mint azok, akik az 1989-es forradalom után követték őt – véli George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, Nicolae Ciucă juthat be az elnökválasztás második fordulójába – derül ki egy friss felmérésből.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A Prahova megyei hegyimentők arra kérik a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
szóljon hozzá!