Fotó: Rostás Szabolcs
Mindenki szabadon beléphet a romániai erdőkbe gyalog vagy kerékpáron a bukaresti szenátus által hétfőn, több módosítással megszavazott erdészeti törvénykönyv értelmében.
2024. április 29., 20:492024. április 29., 20:49
2024. április 29., 20:502024. április 29., 20:50
A kormány által kidolgozott jogszabálytervezetet 87 támogató és egy ellenszavazattal, három tartózkodás mellett fogadta el a felsőház. Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter azt mondta a szenátusban, hogy az új erdészeti törvénykönyv tekintettel van a szűz erdők védelmére, de az ország össztermékének (GDP) 3,5 százalékát adó, tízezer faipari cég érdekeire is, illetve arra a három és félmillió emberre, akik még mindig fatüzelésű kályhákkal vészelik át a telet.
A jogszabálytervezet értelmében mindenki szabadon beléphet a romániai erdőkbe gyalog vagy kerékpáron. Az ország erdőterületeinek csaknem felén tilos lesz a tarvágás, az eddig csak a nemzeti parkokra vonatkozó tilalmat kiterjesztik a natúrparkokra és valamennyi Natura 2000 természetvédelmi területre. A jogszabály kötelezővé teszi a furnérnak szánt rönkök QR-óddal való ellátását a követhetőség érdekében. Ugyanakkor az erdészeti tevékenységet egy új, politikailag semleges entitás, az Országos Erdészeti Tanács fogja ellenőrizni a tervezet szerint.
A jogszabály azt is előírja, hogy az erdőfelügyelő munkáját legalább ötévente kiértékelik majd, és hogy az erdészeknek minimum gimnáziumi (líceumi) végzettséggel kell rendelkezniük. A kevés erdővel rendelkező megyékben megtiltanák a nyaralók építését az erdőbe, és külön védelmet kapnának a kiemelt figyelemben részesülő fák.
Az RMDSZ közölte: a szövetség javaslatára bekerült a törvénykönyvbe, hogy a védett erdők tulajdonosainak jár a kitermelési korlátozások utáni kompenzáció arra a periódusra is, amikor a kormány nem fogadta el az ehhez szükséges határozatot, de az Európai Bizottság jóváhagyta a támogatási programot. Emellett megteremtették a lehetőségét, hogy az erdészetek a profitadójuk 10 százalékát az erdészeti oktatást biztosító intézményeknek ajánlják fel.
Ez hasonlóan fog működni, mint a közúti büntetőpontok: akiket többször is szabálysértésen kapnak, a ponthatár elérése után egy időre kitiltják a faanyag-nyomonkövető rendszerből, felfüggesztve ezzel a tevékenységüket. „Az erdőgazdálkodásban új szemléletre van szükség Romániában és uniós szinten is. Az erdők szerepét nem csak hangsúlyozni kell, hanem támogatni is kell azokat, akik az erdőket gondozzák. Az erdészeti törvénykönyv vitáján az RMDSZ olyan javaslatokat fogadtatott el, amelyek a fenntartható erdőgazdálkodást szolgálják. Megteremtettük a lehetőséget, hogy a romániai erdőkre is lehessen karbonkrediteket kibocsátani, vagyis a tulajdonosok pénzt kaphassanak az erdők szénmegkötő szerepére, illetve annak növelésére” – hangsúlyozta Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora.
Az erdészeti törvénykönyvről a képviselőház szavaz majd döntéshozó kamaraként.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!