Fotó: Rostás Szabolcs
Mindenki szabadon beléphet a romániai erdőkbe gyalog vagy kerékpáron a bukaresti szenátus által hétfőn, több módosítással megszavazott erdészeti törvénykönyv értelmében.
2024. április 29., 20:492024. április 29., 20:49
2024. április 29., 20:502024. április 29., 20:50
A kormány által kidolgozott jogszabálytervezetet 87 támogató és egy ellenszavazattal, három tartózkodás mellett fogadta el a felsőház. Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter azt mondta a szenátusban, hogy az új erdészeti törvénykönyv tekintettel van a szűz erdők védelmére, de az ország össztermékének (GDP) 3,5 százalékát adó, tízezer faipari cég érdekeire is, illetve arra a három és félmillió emberre, akik még mindig fatüzelésű kályhákkal vészelik át a telet.
A jogszabálytervezet értelmében mindenki szabadon beléphet a romániai erdőkbe gyalog vagy kerékpáron. Az ország erdőterületeinek csaknem felén tilos lesz a tarvágás, az eddig csak a nemzeti parkokra vonatkozó tilalmat kiterjesztik a natúrparkokra és valamennyi Natura 2000 természetvédelmi területre. A jogszabály kötelezővé teszi a furnérnak szánt rönkök QR-óddal való ellátását a követhetőség érdekében. Ugyanakkor az erdészeti tevékenységet egy új, politikailag semleges entitás, az Országos Erdészeti Tanács fogja ellenőrizni a tervezet szerint.
A jogszabály azt is előírja, hogy az erdőfelügyelő munkáját legalább ötévente kiértékelik majd, és hogy az erdészeknek minimum gimnáziumi (líceumi) végzettséggel kell rendelkezniük. A kevés erdővel rendelkező megyékben megtiltanák a nyaralók építését az erdőbe, és külön védelmet kapnának a kiemelt figyelemben részesülő fák.
Az RMDSZ közölte: a szövetség javaslatára bekerült a törvénykönyvbe, hogy a védett erdők tulajdonosainak jár a kitermelési korlátozások utáni kompenzáció arra a periódusra is, amikor a kormány nem fogadta el az ehhez szükséges határozatot, de az Európai Bizottság jóváhagyta a támogatási programot. Emellett megteremtették a lehetőségét, hogy az erdészetek a profitadójuk 10 százalékát az erdészeti oktatást biztosító intézményeknek ajánlják fel.
Ez hasonlóan fog működni, mint a közúti büntetőpontok: akiket többször is szabálysértésen kapnak, a ponthatár elérése után egy időre kitiltják a faanyag-nyomonkövető rendszerből, felfüggesztve ezzel a tevékenységüket. „Az erdőgazdálkodásban új szemléletre van szükség Romániában és uniós szinten is. Az erdők szerepét nem csak hangsúlyozni kell, hanem támogatni is kell azokat, akik az erdőket gondozzák. Az erdészeti törvénykönyv vitáján az RMDSZ olyan javaslatokat fogadtatott el, amelyek a fenntartható erdőgazdálkodást szolgálják. Megteremtettük a lehetőséget, hogy a romániai erdőkre is lehessen karbonkrediteket kibocsátani, vagyis a tulajdonosok pénzt kaphassanak az erdők szénmegkötő szerepére, illetve annak növelésére” – hangsúlyozta Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora.
Az erdészeti törvénykönyvről a képviselőház szavaz majd döntéshozó kamaraként.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!