Ligia Deca oktatási miniszter
Fotó: Gov.ro
Csütörtökön ül össze első alkalommal a tanügyi alkalmazottak új kollektív munkaszerződésével foglalkozó tárgyalóbizottság – jelentette be szerdán Ligia Deca tanügyminiszter, valamint a Spiru Haret és a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének elnöke, Marius Nistor és Simion Hăncescu.
2023. május 17., 15:062023. május 17., 15:06
Az Agerpres által idézett közleményben rámutattak, az oktatási tárca és a közoktatási rendszer alkalmazottait tömörítő szakszervezetek képviselői között a társadalmi párbeszéd elveire alapuló partnerségi kapcsolat van. Hangsúlyozták, bíznak benne, hogy megtalálják a „legfelelősebb megoldásokat”, amelyek egyaránt szolgálják a tanügyi alkalmazottak, valamint a tanulók és szüleik érdekeit.
A két szakszervezeti szövetség és a minisztérium képviselői szerdán is egyeztettek.
így ezekről nem az oktatási tárca képviselőivel kell tárgyalásokat folytatni. A minisztérium azonban továbbította a munkaügyi tárcának a tanszemélyzet, a kisegítő tanszemélyzet és a kisegítő személyzet új bértáblájára vonatkozó javaslatokat, amelyeket előzőleg valamennyi szakszervezeti szövetség jóváhagyott. Az oktatási minisztérium támogatja, hogy a kezdő tanárok a bruttó átlagbérnek megfelelő fizetést kapjanak, és hogy a teljes bértábla erre az elvre épüljön – nyomatékosították.
A szerdai nap folyamán Nicolae Ciucă miniszterelnök is fogadja a Victoria-palotában az oktatási szakszervezetek képviselőit, akik általános sztrájk kirobbantását helyezték kilátásba hétfőtől, ha a döntéshozók figyelmen kívül hagyják követeléseiket.
Miközben szerdán 11 és délután egy óra között a béreikkel elégedetlen pedagógusok figyelmeztető sztrájkot tartanak, Nicolae Ciucă miniszterelnök délután egy órától egyeztetést kezdeményezett a szakszervezeti vezetőkkel.
Ligia Deca oktatási miniszter kedd este felszólította a tanárokat, hogy szerdán, a figyelmeztető sztrájk idején ne hagyják felügyelet nélkül a diákokat.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!