A vizsgálatok egy 2000-ben végrehajtott ügyletet érintenek, amelynek során a kormány jelentős összegű külföldi hitelt vett föl állami garanciával orvosi eszközök beszerzésére. Az erről szóló dokumentumot Mugur Isărescu miniszterelnök, Irinel Popescu, az egészségügyi tárca államtitkára, valamint Decebal Traian Remeş akkori pénzügyminiszter írta alá.
A hiteleket több program finanszírozására vették fel: két, egyenként 70 millió dolláros program keretében aneszteziológiai és az intenzív osztályokra szükséges berendezéseket vásároltak, két másik, 50 millió dolláros program keretében pedig néhány kórház radiológiai osztályának felújítására szánták a pénzt. A legkisebb, 40 millió dolláros tételt a gyógyászati intézmények sürgősségi osztályainak rehabilitációjára vették fel. Az ügyészség azért indított nyomozást, mert fölmerült a gyanú, hogy ezen összegek egy része magánszemélyekhez került.
A szóban forgó, 2000. április 19-én keltezett, 303-as számot viselő kormányrendelet szerint a kormány a pénzügyminisztérium révén az állam nevében garanciát vállalt az egészségügyi minisztérium által fölvett 280 millió dolláros összegre. A dokumentum szerint a hitel törlesztése, a kamatok és egyéb járulékos költségek kifizetése az állami költségvetésből történik, az egészségügyi tárca éves költségvetésébe foglalva, a rendelkezésre álló keret függvényében. A DNA-hoz ennek kapcsán érkezett feljelentés, amely szerint a kormány által garantált hitel egy része meg nem nevezett magánszemélyek zsebébe vándorolt. Az ügyben azonban az esetleges vádemelés ellenére sem lehet gyors eredményekre számítani, főképp azért, mert azt megelőzően még a Világbank ellenőreinek is ki kell vizsgálniuk az ügyet.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.