Fotó: Gecse Noémi
Jóváhagyta a kormány az iskolai tej-kifli-gyümölcs programot: a megyei tanácsoknak a 760,2 millió lejes keretből közbeszerzési eljárás alapján kell beszállítókat keresniük. A program azonban évek óta gyengélkedik, több megyében az elmúlt tanévben hónapokon át nem működött.
2024. augusztus 26., 19:172024. augusztus 26., 19:17
Jóváhagyta a kormány a 2024-2025-ös tanévre az iskoláknak szóló tej-kifli-gyümölcs program éves költségvetését. A teljes keretösszeg 760 241 000 lej, amiből a gyümölcs- és zöldségprogram finanszírozására 96,1 millió lej áll rendelkezésre. 370,6 millió lej a tejpor nélküli iskolai tej beszerzésére fordítható, míg 217 millió lejből kiflit rendelhetnek a megyei tanácsok.
Az új kormányrendelet értelmében a 760,2 millió lejes keretből 1 908 231 elemi, V-VIII. osztályos, illetve líceumi és szakiskolai diák kap tízórait. A jóváhagyott programot európai uniós költségvetésből finanszírozzák.
Tavaly például több erdélyi megyében csak a 2022-2023-as tanév végére sikerült beszállítót találni iskola tejre és kenyérre. Az élelmiszeripari cégek szerint túl kevés a speciális méretű csomagolóanyagot igénylő tej előállítására és szállítására kiutalt pénz, ezért a legtöbb tejipari vállalatnak nem éri meg, így nem vesznek részt a közbeszerzésen.
Sok gond adódott a kifliprogrammal is, az iskolai péksütemény több megyében szinte ehetetlen volt. A beszállítást elnyert pékségek a leggyengébb minőségű, és legolcsóbb lisztet használták az iskolai kiflik gyártására. A megyei tanfelügyelőségek és a megyei tanácsok ennek ellenére sem bontottak szerződést, mert nem találtak volna újabb beszállítókat.
A pedagógusok visszajelzései szerint a meleg ételt biztosító program lenne a járható út, azonban a kormány továbbra is a közoktatás kis százalékát magában foglaló iskolai hálózatban finanszírozza a szolgáltatást. A programba nehéz bekerülni, mert a megyei tanfelügyelőségek átláthatatlan kritériumrendszer alapján döntik el, hogy mely iskola diákjai kaphatnak naponta meleg ebédet. A kormánynak nincs pénze a meleg étel-program kiterjesztésére minden iskolába.
Számos erdélyi megyében négy hónapja késik a román kormány és az Európai Unió által közösen finanszírozott tej-kifli-gyümölcsprogram. A tavaly nyáron átalakított tízórais csomagokra a megyei önkormányzatok túl későn hirdették meg a közbeszerzési eljárást.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
szóljon hozzá!