A Corina Corbu (a pulpitusnál) vezette legfelsőbb bíróság közgyűlése csütörtökön döntött arról, hogy a taláros testülethez fordul
Fotó: Legfelsőbb bíróság
A bukaresti legfelsőbb bíróság (ICCJ) közgyűlése csütörtökön úgy döntött, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon a különnyugdíjakat szabályozó új törvényt, illetve a nyugdíjkorhatár megemeléséről szóló jogszabályt is. A kormányfő jelezte: ha alkotmányellenesnek találják a jogszabályokat, rendkívüli ülésszakra hívják a törvényhozást.
2023. június 29., 17:262023. június 29., 17:26
2023. június 29., 17:342023. június 29., 17:34
A Corina Corbu bíró vezette legfelsőbb bíróság szerint a jogszabályok sértik az esélyegyenlőség, valamint az alapvető emberi jogok alaptörvény szavatolta elvét. Mint arról beszámoltunk, a bukaresti képviselőház szerdán döntéshozó kamaraként elfogadta a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet. Az alsóház hétfőn már elfogadta a tervezetet, de visszaküldte a szenátusnak, arra hivatkozva, hogy az elfogadott módosító javaslatok jelentős tartalmi eltéréseket eredményeztek a felsőházban korábban szavazásra bocsátott változathoz képest.
A törvény célja, hogy a szolgálati nyugdíjakat az adott szakterületen eltöltött szolgálati idő alapján számítsák ki, és a minimális járulékköteles szolgálati időt az állami nyugdíjrendszerben alkalmazotthoz igazítsák. A jogszabály a bírák és ügyészek, a katonák, a diplomaták, a parlamenti köztisztviselők, a számvevőszék személyzete és a polgári légiközlekedési személyzet nyugdíjáról rendelkezik.
A tervezet nem szünteti meg ezeket a különnyugdíjakat, hanem elrendeli a hozzájárulásos alapú nyugdíjra történő fokozatos átállást 2043-ig – jelentette ki a Szociáldemokrata Párt (PSD) törvényhozója, Adrian Solomon. A törvény értelmében a bírák és az ügyészek 2028-ig a jelenlegi feltételek mellett vonulhatnak nyugdíjba, azaz életkortól függetlenül a tisztségben eltöltött legalább 25 év szolgálati idő után kérhetik a nyugdíjazásukat, és nyugdíjuk összege az utolsó ledolgozott hónapban kapott bruttó fizetés és pótlékok 80 százaléka lesz. A nyugdíjba vonuló katonák esetében szintén a jelenlegi szabályok lesznek érvényesek a következő öt évben. A nyugdíjaknak a 4000 lejt meghaladó részére 15 százalékos adót vetnek ki – áll még a jogszabályban.
A szociáldemokrata (PSD) kormányfő előrebocsátotta, ha a testület alaptörvénybe ütközőnek ítél majd bizonyos előírásokat, rendkívüli parlamenti ülésszakot hívnak össze ezek kijavítására. A kormányfő hozzátette, ez a törvény is célkitűzésként szerepel az országos helyreállítási tervben (PNRR), és mindent meg fognak tenni, hogy legkésőbb augusztus 31-éig a harmadik kifizetési kérelemhez kapcsolódó valamennyi célkitűzést teljesítsék.
A miniszterelnök beszélt a bírák, ügyészek és más szakmai kategóriák számára kedvező feltételeket biztosító módosító javaslat elfogadásáról is. Elmondása szerint ezt az is indokolta, hogy a PNRR-ben célkitűzésként szerepel az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) és a legfőbb ügyészség álláshelyeinek legalább 85 százalékos betöltöttsége is. „A törvény kihirdetésekor bizonyos személyek vagy nyugdíjba vonulnak, vagy nem vonulnak nyugdíjba, hogy ne halmozzák a nyugdíjat a fizetéssel. (...) Ez egy korrekt módosító javaslat, és szükség van rá, ha azt akarjuk, hogy még legyen igazságszolgáltatás Romániában, ha azt akarjuk, hogy legyen rendőrség Romániában, ha azt akarjuk, hogy legyen katonaság Romániában” – érvelt Marcel Ciolacu, hangsúlyozva, hogy a „teljes képet kell nézni”.
Megszavazta szerdán a szenátus az úgynevezett különleges nyugdíjakról szóló törvénytervezetet a képviselőház által elfogadott formában. A jogszabályjavaslat 91 támogató és 19 ellenszavazatot kapott, egy szenátor tartózkodott a voksoláskor.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!