A Corina Corbu (a pulpitusnál) vezette legfelsőbb bíróság közgyűlése csütörtökön döntött arról, hogy a taláros testülethez fordul
Fotó: Legfelsőbb bíróság
A bukaresti legfelsőbb bíróság (ICCJ) közgyűlése csütörtökön úgy döntött, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon a különnyugdíjakat szabályozó új törvényt, illetve a nyugdíjkorhatár megemeléséről szóló jogszabályt is. A kormányfő jelezte: ha alkotmányellenesnek találják a jogszabályokat, rendkívüli ülésszakra hívják a törvényhozást.
2023. június 29., 17:262023. június 29., 17:26
2023. június 29., 17:342023. június 29., 17:34
A Corina Corbu bíró vezette legfelsőbb bíróság szerint a jogszabályok sértik az esélyegyenlőség, valamint az alapvető emberi jogok alaptörvény szavatolta elvét. Mint arról beszámoltunk, a bukaresti képviselőház szerdán döntéshozó kamaraként elfogadta a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet. Az alsóház hétfőn már elfogadta a tervezetet, de visszaküldte a szenátusnak, arra hivatkozva, hogy az elfogadott módosító javaslatok jelentős tartalmi eltéréseket eredményeztek a felsőházban korábban szavazásra bocsátott változathoz képest.
A törvény célja, hogy a szolgálati nyugdíjakat az adott szakterületen eltöltött szolgálati idő alapján számítsák ki, és a minimális járulékköteles szolgálati időt az állami nyugdíjrendszerben alkalmazotthoz igazítsák. A jogszabály a bírák és ügyészek, a katonák, a diplomaták, a parlamenti köztisztviselők, a számvevőszék személyzete és a polgári légiközlekedési személyzet nyugdíjáról rendelkezik.
A tervezet nem szünteti meg ezeket a különnyugdíjakat, hanem elrendeli a hozzájárulásos alapú nyugdíjra történő fokozatos átállást 2043-ig – jelentette ki a Szociáldemokrata Párt (PSD) törvényhozója, Adrian Solomon. A törvény értelmében a bírák és az ügyészek 2028-ig a jelenlegi feltételek mellett vonulhatnak nyugdíjba, azaz életkortól függetlenül a tisztségben eltöltött legalább 25 év szolgálati idő után kérhetik a nyugdíjazásukat, és nyugdíjuk összege az utolsó ledolgozott hónapban kapott bruttó fizetés és pótlékok 80 százaléka lesz. A nyugdíjba vonuló katonák esetében szintén a jelenlegi szabályok lesznek érvényesek a következő öt évben. A nyugdíjaknak a 4000 lejt meghaladó részére 15 százalékos adót vetnek ki – áll még a jogszabályban.
A szociáldemokrata (PSD) kormányfő előrebocsátotta, ha a testület alaptörvénybe ütközőnek ítél majd bizonyos előírásokat, rendkívüli parlamenti ülésszakot hívnak össze ezek kijavítására. A kormányfő hozzátette, ez a törvény is célkitűzésként szerepel az országos helyreállítási tervben (PNRR), és mindent meg fognak tenni, hogy legkésőbb augusztus 31-éig a harmadik kifizetési kérelemhez kapcsolódó valamennyi célkitűzést teljesítsék.
A miniszterelnök beszélt a bírák, ügyészek és más szakmai kategóriák számára kedvező feltételeket biztosító módosító javaslat elfogadásáról is. Elmondása szerint ezt az is indokolta, hogy a PNRR-ben célkitűzésként szerepel az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) és a legfőbb ügyészség álláshelyeinek legalább 85 százalékos betöltöttsége is. „A törvény kihirdetésekor bizonyos személyek vagy nyugdíjba vonulnak, vagy nem vonulnak nyugdíjba, hogy ne halmozzák a nyugdíjat a fizetéssel. (...) Ez egy korrekt módosító javaslat, és szükség van rá, ha azt akarjuk, hogy még legyen igazságszolgáltatás Romániában, ha azt akarjuk, hogy legyen rendőrség Romániában, ha azt akarjuk, hogy legyen katonaság Romániában” – érvelt Marcel Ciolacu, hangsúlyozva, hogy a „teljes képet kell nézni”.
Megszavazta szerdán a szenátus az úgynevezett különleges nyugdíjakról szóló törvénytervezetet a képviselőház által elfogadott formában. A jogszabályjavaslat 91 támogató és 19 ellenszavazatot kapott, egy szenátor tartózkodott a voksoláskor.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!