Fotó: Pixabay.com
A román képviselőház kedden megszavazta, hogy az újságíróknak nem kell fizetniük személyi jövedelemadót. A jogszabályt még Klaus Johannis államelnöknek is ki kell hirdetnie ahhoz, hogy hatályba lépjen.
2020. február 11., 16:352020. február 11., 16:35
2020. február 11., 16:582020. február 11., 16:58
A tervezetet tavaly terjesztette be a törvényhozói testületben a szociáldemokrata Valeriu Steriu képviselő, akinek az indítványát több párt honatyája támogatta aláírásával. A keddi végszavazáson a jogszabály elfogadása mellett 174-en voksoltak, 2-en ellene szavaztak 91 tartózkodás mellett.
A törvény hatályba lépését Klaus Johannis akadályozhatja meg, aki többször populizmussal és demagógiával vádolta a jelenleg ellenzékben levő Szociáldemokrata Pártot (PSD), amely azonban a legtöbb mandátummal rendelkezik a törvényhozói testületben. Az elnök visszaküldheti a parlamentnek a jogszabályt, vagy alkotmányossági normakontrollt kérhet. A tervezetet egyszer már negatívan véleményezték a szakbizottságok, de a plénum visszaküldte a költségvetési bizottsághoz, amely decemberben újratárgyalta azt, és elfogadását javasolta.
Romániában jelenleg az informatikusok mentesülnek a személyi jövedelemadó fizetésének kötelezettsége alól. Ez utóbbiak adómentességéről a múlt héten megbuktatott liberális kormány tagjai többször nyilatkoztak, Ludovic Orban ügyvivő kormányfő és miniszterelnök-jelölt például többször az adómentesség eltörlése mellett érvelt.
Ugyancsak döntéshozó kamaraként szavazta meg a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely a jelenlegi 15,18 lejről 20 lejre emeli az élelmiszer-utalványok értékét. A javaslat 267 támogató szavazatot kapott. Az intézkedés a Hivatalos Közlönyben való megjelenésétől számított következő hónap első napjától lép érvénybe. A tervezetet szintén Valeriu Steriu PSD-s képviselő kezdeményezte, és valamennyi parlamenti frakció támogatta azt.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
1 hozzászólás