Mégsem lesz független? Spekulációk a több volt és jelenlegi PSD-s vezetővel vacsorázó Geoană kapcsán

Összefogásra készülnek? A résztvevők cáfolják, hogy a találkozón politikai tárgyalások zajlottak volna •  Fotó: Antena 3

Összefogásra készülnek? A résztvevők cáfolják, hogy a találkozón politikai tárgyalások zajlottak volna

Fotó: Antena 3

A nyári politikai uborkaszezonban ismét a figyelem középpontjába került Mircea Geoană, a NATO idén leköszönő román főtitkár-helyettese, aki hosszú ideje lebegteti, hogy elindul az idei államfőválasztáson.

Balogh Levente

2024. július 31., 16:312024. július 31., 16:31

2024. július 31., 16:432024. július 31., 16:43

A téma apropója az államfőjelöltek esélyeiről készült legfrissebb közvélemény-kutatáson túlmenően egy fénykép, amelyen Geoană több jelenlegi és volt szociáldemokrata párti (PSD) politikus társaságában látható egy bukaresti vendéglőben. Az Antena 3 hírcsatorna szerint a találkozóra hétfőn este került sor, és azon Geoanán kívül Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke, Victor Ponta volt kormányfő, a párt korábbi vezetője és Marius Tucă közismert televíziós újságíró is jelen volt.

Victor Ponta a hírcsatornának azt állította: magánrendezvényről volt szó, Marius Tucă születésnapját ünnepelték, és bár nem tudja, milyen alapon hívta meg a vendégeket, „semmi esetre sem politikai találkozó volt”. Leszögezte: magánrendezvény lévén nem árul el semmit az ott elhangzottakról, azon kívül, hogy David Popovici román úszó olimpiai teljesítménye is szóba került.

A találkozó kapcsán fölmerült,

esetleg az is szóba kerülhetett, hogy Geoană a PSD színeiben induljon az elnökválasztáson, amelynek első fordulóját november 24-én, a másodikat december 8-án tartják.

Geoană ennek kapcsán a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva azt állította: semmilyen politikai téma nem került szóba. Ezt viszont Ponta cáfolta, mondván, „informálisan” az elnökválasztásról is szó esett. Hozzátette ugyanakkor, hogy nem konkrét politikai tárgyalások zajlottak, elvégre születésnapot ünnepelni gyűltek össze.

Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán szintén azt állította:

nem beszélt az államfőjelöltségről Geoanával, csupán „fociról, politikáról és úszásról” esett szó.

„Ha összegyűl valahol kettőnél több román, nyilvánvalóan fociról és politikáról beszélgetnek. Azon az estén mi úszásról is beszélgettünk, politikai tárgyalásokat azonban nem folytattunk” – mondta Ciolacu. A NATO főtitkár-helyettese korábban a párt elnöke és államfőjelöltje is volt, azonban a 2009-es választáson alulmaradt Traian Băsescuval szemben, a vereség után pedig elvesztette a pártelnöki tisztséget, sőt később az alakulatból is kizárták.

korábban írtuk

Egy friss felmérés szerint nem Geoană a legesélyesebb az államfői tisztség megszerzésére
Egy friss felmérés szerint nem Geoană a legesélyesebb az államfői tisztség megszerzésére

Nem Mircea Geoanát, a NATO román főtitkár-helyettesét hozta ki a legesélyesebbnek az államfői tisztségért zajló küzdelemben a CURS közvélemény-kutató legfrissebb felmérése.

Geoană eddig csupán utalt arra, hogy el kíván indulni az elnökválasztáson, és az eddigi felmérések szinte egybehangzóan azt mutatták, hogy ha függetlenként harcba szállna a tisztségért, akkor az első és a második fordulóban is ő győzne.

Ugyanakkor a PSD részéről Marcel Ciolacu többször is arról beszélt:

Geoanának párttámogatás nélkül nem lenne esélye megnyerni a választást, és azt is határozottan cáfolta, hogy őt kérnék fel a párt államfőjelöltjének.

Geoană ugyanakkor azt állította, hogy Ciolacu korábban felkereste őt, és felajánlotta, legyen a PSD jelöltje, amit azonban Ciolacu tagadott.

A PSD ugyanakkor továbbra is adós a jelöltje megnevezésével. Bár az íratlan szabályok szerint rendszerint a pártelnök az államfőjelölt, Ciolacunak a jelek szerint egyáltalán nem fűlik a foga ahhoz, hogy ő induljon el a párt színeiben. Eddig ugyanis rendszeresen beletört a bicskájuk a választásokba: Geoană, Ponta, majd legutóbb Viorica Dăncilă is alulmaradt a jobboldali jelölttel szemben, és

úgy tűnik, Ciolacu nagyon nem szeretné, hogy őt is utolérje a PSD-elnökök „átka”.

A pártelnök-kormányfő nemrég arról beszélt, hogy az államfőjelöltet a PSD augusztus végi kongresszusán nevezik meg, és azt is hozzáfűzte, hogy a nagygyűlésen újabb pártelnöki mandátumért száll harcba.

Mindeközben Geoană sem lehet maradéktalanul biztos a dolgában: bár az INSCOP közvélemény-kutató előrejelzései folyamatosan azt mutatják, hogy ő a favorit, és ennek a cégnek az előrejelzései rendszerint meglehetősen közel álltak a valós választási eredményhez, a CURS legfrissebb eredményei azt mutatják, hogy az első fordulóban csupán a harmadik helyre számíthat, az első két, továbbjutó pozíció pedig a két kormánypárt, a PSD és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltjéé lenne. (Utóbbi elnöke, Nicolae Ciucă nemrég hosszas hezitálás után végre bejelentette: ő lesz a párt államfőjelöltje).

Amúgy a PNL is azon az állásponton van, hogy Geoanának független jelöltként nemigen lenne esélye megnyerni az elnökválasztást.

Ionuţ Stroe, a párt szóvivője kedden úgy vélekedett, hogy a független Geoană csupán „illúzió”, egy erős párt támogatása nélkül nincs esélye bekerülni a második fordulóba, így oda szerinte a PNL és a baloldal jelöltje jut majd be.

A PSD-s-politikusok találkozójáról annyit jegyzett meg: azon Ciolacu miniszterelnök társaságában ugyebár ott volt a két volt pártelnök, Geoană és Ponta is, akik elvesztették az elnökválasztást.

Ennek nyomán úgy vélekedett: a PNL nyer majd, „ahogy mindig”.

Mindezek után nem kizárható, hogy a közös érdekek mégiscsak „összesodorják” a PSD-t és Geoanát: Ciolacu pártelnökként nem szívesen indulna el az államfői tisztségért, Geoană viszont párttámogatás nélkül, függetlenként a jelek szerint nehezen győzhetne. Ciolacu július elején mindenesetre már nem volt annyira határozott Geoană elutasítása kapcsán: akkor arról beszélt, hogy előbb a pártelnökségnek kell eldöntenie, hogy hajlandóak egy párton kívüli jelölttel nekivágni a választásoknak. Ráadásul azt is kijelentette:

nem tekinti Geoanát függetlennek, hiszen a PSD elnöke volt.

Egyes értesülések szerint Ciolacu valóban tapogatózásokat kezdett a párton belül, felmérendő, milyen támogatottsága lenne a volt pártelnöknek. A PSD számára abból a szempontból nem jönne rosszul Geoană, hogy a pártnak jelenleg nemigen van olyan karizmatikus politikusa, aki a párt megrögzött szavazóin kívül más rétegeket is képes lenne megszólítani.

És

bár Geoană kapcsán sem elsősorban a karizma az első szó, ami az ember eszébe jut, mégis mellette szólhat, hogy a nyugati világ egyik legfontosabb szervezetében töltött be vezetői tisztséget, és ebbéli minőségében számos kapcsolatra tett szert a fontos kancelláriákon.

Másrészt persze az is benne van a pakliban, hogy a román félelnöki rendszer sajátosságai nyomán, amely meglehetősen széles hatáskört biztosít az államfő számára, ha Geoană a PSD támogatásával megnyerné az elnökválasztást, annak ellenére is önjáróvá válna, és a saját napirendjét próbálná megvalósítani, hogy pozícióját nagy mértékben a szociáldemokratáknak köszönhetné.

A végső döntést mindkét fél a felmérések alapján hozza majd meg – és természetesen nem csupán a nyilvános felmérésekről van szó, hanem olyanokról is, amelyeket belső használatra rendelnek meg, és amelyekben nem a nyilvánosságnak szánt adatok is szerepelnek.

Az idő azonban egyre jobban szorítja őket, hiszen az elnökválasztás első fordulójának időpontját november 24-ére tűzték ki, és nem kizárható, hogy – a független, kívülálló személyiség nimbusza ide, saját, párton belüli jelölt oda – az esélyek maximalizálása, a hőn óhajtott államfői tisztség megszerzése érdekében végül mindkét fél a kompromisszum, és az összefogás mellett dönt.

korábban írtuk

Felmérés: még mindig Geoană a favorit a lehetséges államfőjelöltek között
Felmérés: még mindig Geoană a favorit a lehetséges államfőjelöltek között

Továbbra is Mircea Geoană, a NATO főtitkár-helyettese rendelkezik a legnagyobb támogatottsággal a lehetséges államfőjelöltek közül – derül ki a legfrissebb felmérésből.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 17., szombat

Mikor érvényes és mikor érvénytelen a szavazat? – Néhány dologra oda kell figyelni

A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.

Mikor érvényes és mikor érvénytelen a szavazat? – Néhány dologra oda kell figyelni
2025. május 16., péntek

A romániai zsidóság vezetői az antiszemitizmus veszélyére figyelmeztetve buzdítanak a diktatúra elleni kiállásra

A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.

A romániai zsidóság vezetői az antiszemitizmus veszélyére figyelmeztetve buzdítanak a diktatúra elleni kiállásra
2025. május 16., péntek

Macron csattanós választ adott az őt lediktátorozó AUR-vezérnek

Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.

Macron csattanós választ adott az őt lediktátorozó AUR-vezérnek
2025. május 16., péntek

Hamis hírek, valótlanságok terjednek a választások kapcsán – A kormány, a belügy és a külügy is cáfol

Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.

Hamis hírek, valótlanságok terjednek a választások kapcsán – A kormány, a belügy és a külügy is cáfol
2025. május 16., péntek

George Simion elsöprő győzelmet vizionál

George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.

George Simion elsöprő győzelmet vizionál
2025. május 16., péntek

Simion autistázása után a szélsőjobboldali POT elnöke arra kíváncsi, szenved-e valamilyen mentális zavarban Nicușor Dan

A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.

Simion autistázása után a szélsőjobboldali POT elnöke arra kíváncsi, szenved-e valamilyen mentális zavarban Nicușor Dan
2025. május 16., péntek

A Greenpeace romániai szervezetének feloszlatását kéri a Romgaz a Neptun Deep-projekt elleni hadjárat miatt

A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.

A Greenpeace romániai szervezetének feloszlatását kéri a Romgaz a Neptun Deep-projekt elleni hadjárat miatt
2025. május 16., péntek

Belföldön Dan, külföldön Simion az esélyesebb, a részvétel lehet a döntő az INSCOP vezetője szerint

A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.

Belföldön Dan, külföldön Simion az esélyesebb, a részvétel lehet a döntő az INSCOP vezetője szerint
2025. május 16., péntek

Kelemen Hunor: az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban

A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.

Kelemen Hunor: az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban
2025. május 16., péntek

Felmérés: minimális, hibahatáron belüli előnye van az egyik jelöltnek

Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.

Felmérés: minimális, hibahatáron belüli előnye van az egyik jelöltnek