Leszálltak. Románia három, egyenként hat drónból álló Bayraktar TB2 rendszert vásárolt
Fotó: Wikipédia
Megérkeztek Romániába az első, török gyártmányú Bayraktar katonai drónok – jelentette be a bukaresti védelmi minisztérium.
2024. június 14., 14:042024. június 14., 14:04
A tárca csütörtök esti közlése szerint a román szárazföldi erők a héten kapták meg az első Bayraktar TB2 drónokat, az első kiképzési repülésekre a pilóta nélküli repülőgépekkel, amelyeket román pilóták irányítanak, június végén vagy július elején kerül sor.
– áll a tárca közleményében.
A minisztérium szerint e rendszerek beszerzése hozzájárul a 21. századi képességek széles spektrumával rendelkező rugalmas haderő kialakításához, amely a taktikai területen való túlélést biztosító eszközökkel, kiterjesztett helyzetfelismeréssel és megnövelt tűzerővel rendelkezik.
Egy Bayraktar TB2 pilóta nélküli rendszer standard konfigurációja hat pilóta nélküli repülőgépből és a hozzá tartozó parancsnoki és irányító berendezésekből áll.
„A bevetések és az földi célpontra leadott lövések hatékonysága bizonyították a Bayraktar TB2 rendszer csapásmérő, kereső és felderítő és többszörös képességeit. Az ilyen típusú pilóta nélküli repülőgépek bizonyították hatékonyságukat a harci bevetések során, fő előnyük a nagyon nagy repülési idő – a terheléstől függően akár 24 óra is lehet –, valamint a kiterjedt terület ellenőrzésének lehetősége” – áll a tárca sajtóközleményében.
A Bayraktar drónok különösen az Ukrajna elleni orosz invázió első hónapjaiban tűntek ki. Az orosz tüzérségi rendszerek és páncélosok megsemmisítése az ukrán hadsereg által üzemeltetett török Bayraktar TB2 drónokkal a drón tervezője szerint az „egész világot” arra késztette, hogy megvásárolja őket.
beleértve a támogatási csomagot (a szükséges lőszerrel, kezdeti logisztikai támogatással, valamint speciális kiképzési és gyakorlófelszereléssel).
A beszerzési szerződést 2023 áprilisában írták alá, 2024. júniusi, 2024. szeptemberi és 2025. januári szállítási időponttal.
Háborút is eldöntött a török „sztárdrón”
A Bayraktar TB2 a világ egyik legelterjedtebb fegyverek bevetésére is képes közepes magasságú, hosszú bevetési idejű (MALE) pilóta nélküli harci repülőgépe, drónja (UACV). A török Baykar Technology vállalat által fejlesztett drónból több mint 300 példány készült. A TB2-esek világszerte 400 ezer órányi repülésen és több ezer éles bevetésen vannak túl. Ennek a drónnak tulajdonítják többek között 2020. évi örmény–azeri háború eldöntését Azerbajdzsán javára.
A Bayraktar drónok jelentős szerepet kaptak a 2022. évi ukrán–orosz konfliktusban, ahol számos orosz célpontot semmisítettek meg, illetve felderítési adatokkal segítették az ukrán tüzérséget és hadvezetést. Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter közlése szerint az Ukrajna elleni orosz invázió kezdetétől 2022. június végéig Ukrajna kb. 50 db TB2 drónt kapott a gyártótól.
A TB2 pilóta nélküli repülőgépek maximális felszállótömege 700 kg, amelyből 120 kg lehet hasznos teher, utazómagassága 6000 méter, maximális repülési ideje pedig 27 óra. A drón a szabványos konténerben elhelyezett földi irányító központtól (GCS) legfeljebb 300 km távolságra távolodhat el. A kapcsolat elvesztése esetén visszatér egy előre beprogramozott légtérbe, hogy egy földi központ az irányítást visszanyerhesse felette.
A Bayraktar négy fegyverfelfüggesztési ponttal rendelkezik, amelyekre az alábbi fegyverek rögzíthetőek:
MAM-C – 6,5 kg tömegű, 8 km hatótávolságú többféle robbanó fejjel felszerelhető lézervezérlésű bomba, amelyet kifejezetten könnyen páncélozott vagy páncélozatlan célok ellen fejlesztett ki a török Roketsan.
MAM-L – 22 kg tömegű, 15 km hatótávolságú többféle robbanó fejjel felszerelhető lézervezérlésű bomba, amelyet elsősorban harckocsik ellen fejlesztettek ki. A MAM-L páncéltörő konfigurációban 700 mm RHA páncélzatot képes átütni.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!