Leszálltak. Románia három, egyenként hat drónból álló Bayraktar TB2 rendszert vásárolt
Fotó: Wikipédia
Megérkeztek Romániába az első, török gyártmányú Bayraktar katonai drónok – jelentette be a bukaresti védelmi minisztérium.
2024. június 14., 14:042024. június 14., 14:04
A tárca csütörtök esti közlése szerint a román szárazföldi erők a héten kapták meg az első Bayraktar TB2 drónokat, az első kiképzési repülésekre a pilóta nélküli repülőgépekkel, amelyeket román pilóták irányítanak, június végén vagy július elején kerül sor.
– áll a tárca közleményében.
A minisztérium szerint e rendszerek beszerzése hozzájárul a 21. századi képességek széles spektrumával rendelkező rugalmas haderő kialakításához, amely a taktikai területen való túlélést biztosító eszközökkel, kiterjesztett helyzetfelismeréssel és megnövelt tűzerővel rendelkezik.
Egy Bayraktar TB2 pilóta nélküli rendszer standard konfigurációja hat pilóta nélküli repülőgépből és a hozzá tartozó parancsnoki és irányító berendezésekből áll.
„A bevetések és az földi célpontra leadott lövések hatékonysága bizonyították a Bayraktar TB2 rendszer csapásmérő, kereső és felderítő és többszörös képességeit. Az ilyen típusú pilóta nélküli repülőgépek bizonyították hatékonyságukat a harci bevetések során, fő előnyük a nagyon nagy repülési idő – a terheléstől függően akár 24 óra is lehet –, valamint a kiterjedt terület ellenőrzésének lehetősége” – áll a tárca sajtóközleményében.
A Bayraktar drónok különösen az Ukrajna elleni orosz invázió első hónapjaiban tűntek ki. Az orosz tüzérségi rendszerek és páncélosok megsemmisítése az ukrán hadsereg által üzemeltetett török Bayraktar TB2 drónokkal a drón tervezője szerint az „egész világot” arra késztette, hogy megvásárolja őket.
beleértve a támogatási csomagot (a szükséges lőszerrel, kezdeti logisztikai támogatással, valamint speciális kiképzési és gyakorlófelszereléssel).
A beszerzési szerződést 2023 áprilisában írták alá, 2024. júniusi, 2024. szeptemberi és 2025. januári szállítási időponttal.
Háborút is eldöntött a török „sztárdrón”
A Bayraktar TB2 a világ egyik legelterjedtebb fegyverek bevetésére is képes közepes magasságú, hosszú bevetési idejű (MALE) pilóta nélküli harci repülőgépe, drónja (UACV). A török Baykar Technology vállalat által fejlesztett drónból több mint 300 példány készült. A TB2-esek világszerte 400 ezer órányi repülésen és több ezer éles bevetésen vannak túl. Ennek a drónnak tulajdonítják többek között 2020. évi örmény–azeri háború eldöntését Azerbajdzsán javára.
A Bayraktar drónok jelentős szerepet kaptak a 2022. évi ukrán–orosz konfliktusban, ahol számos orosz célpontot semmisítettek meg, illetve felderítési adatokkal segítették az ukrán tüzérséget és hadvezetést. Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter közlése szerint az Ukrajna elleni orosz invázió kezdetétől 2022. június végéig Ukrajna kb. 50 db TB2 drónt kapott a gyártótól.
A TB2 pilóta nélküli repülőgépek maximális felszállótömege 700 kg, amelyből 120 kg lehet hasznos teher, utazómagassága 6000 méter, maximális repülési ideje pedig 27 óra. A drón a szabványos konténerben elhelyezett földi irányító központtól (GCS) legfeljebb 300 km távolságra távolodhat el. A kapcsolat elvesztése esetén visszatér egy előre beprogramozott légtérbe, hogy egy földi központ az irányítást visszanyerhesse felette.
A Bayraktar négy fegyverfelfüggesztési ponttal rendelkezik, amelyekre az alábbi fegyverek rögzíthetőek:
MAM-C – 6,5 kg tömegű, 8 km hatótávolságú többféle robbanó fejjel felszerelhető lézervezérlésű bomba, amelyet kifejezetten könnyen páncélozott vagy páncélozatlan célok ellen fejlesztett ki a török Roketsan.
MAM-L – 22 kg tömegű, 15 km hatótávolságú többféle robbanó fejjel felszerelhető lézervezérlésű bomba, amelyet elsősorban harckocsik ellen fejlesztettek ki. A MAM-L páncéltörő konfigurációban 700 mm RHA páncélzatot képes átütni.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!