Jól fizet. Nicușor Dan államfőként tizenkét havi minimálbér összegét kapja majd
Fotó: Facebook/Nicușor Dan
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
2025. május 21., 17:202025. május 21., 17:20
Ennek nyomán a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját megnyerő Nicușor Dan jobban keres majd, mint Bukarest főpolgármestereként. Az államfői poszt a legmagasabb állami tisztség, és ennek megfelelően az ezzel járó illetmény is a legmagasabb.
A hatályos jogszabályok szerint a közhivatalt betöltő személyek illetményét a minimálbérhez viszonyítva számolják ki.
Vagyis a helenleg 4050 lejes minimálbért meg kell szorozni 12-vel, ami havi bruttó 48 600 lej, azaz évi bruttó 583 200 lej.
Ezt az összeget azonban csökkenti a jövedelemadó, valamint a társadalom- és egészségbiztosítási járulékok, amelyek összesen 45 százalékot tesznek ki, így a nettó összeg körülbelül 26 730 lej, ami havi 5346 eurónak felel meg.
aki a bruttó minimálbér tízszeresét keresi, azaz bruttó 40 500 lejt havonta, ami évi 486 000 lejes illetmény. Az adó, valamint az egészségügyi és nyugdíjjárulék levonása után a nettó fizetés 22 275 lej/hó.
Vagyis Románia elnökének nettó havi fizetése 4455 lejjel több, mint Bukarest főpolgármesterének.
Mint ismeretes, az elnökválasztás második fordulójának nem hivatalos végeredménye szerint Nicușor Dan független jelölt a szavazatok 53,60 százalékát (6 168 642 voks) szerezte meg az elnökválasztás második fordulójában. Az AUR jelöltje, George Simion 5 339 053 szavazatot kapott, ami 46,40 százalékos támogatottságot jelent.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!