Fotó: Erdély Bálint Előd
Idén összesen mintegy 150 ezer hektárnyi területen pusztított tűz Romániában, ami tízszerese a 2006 és 2021 közötti évek átlagának – hívja fel a figyelmet a Környezetvédelmi Őrség volt vezetője, Octavian Berceanu az Európai Erdőtűz-információs Rendszer (EFFIS) adataira hivatkozva.
2022. augusztus 19., 22:112022. augusztus 19., 22:11
Berceanu egy pénteki Facebook-bejegyzésben hangsúlyozza, a tüzekből származó hamu erdősávok hiányában a városok lakóit is veszélyezteti. „A hamu a nagyvárosok tömbház- és betonerdeiben rakódik le, és semmi nem tudja lemosni a járdákról és a tömbházak vagy házak tetejéről. Még az eső sem” – nyomatékosította.
A politikus rámutatott, „volt még meleg más években is”, a tarlótüzek száma tekintetében azonban idén minden korábbi rekord megdőlt Romániában, és „óriási politikai nyomás nehezedik az állami intézményekre, hogy ezeknek a tűzgyújtásoknak az elkövetői maradjanak névtelenek”. Berceanu szerint a polgármesterek politikai érdekek miatt nem hajlandók kiadni a hatóságoknak azoknak a területtulajdonosoknak az adatait, akiknek a földjein felgyújtották a száraz növényzetet.
– fogalmazott.
Az EFFIS adatai szerint idén 149 172 hektárnyi területet érintett tűz Romániában, míg 2006 és 2021 között az éves átlag 14 313 hektár volt. Idén 715 tűzesetet jelentettek, szemben a korábbi 49-es sokéves átlaggal.
Idén a legtöbb tűzeset (egy hét alatt 266) március végén volt, és több mint 61 000 hektárnyi területet érintett. Április második felétől meredeken csökkenni kezdett a tűzesetek száma, majdnem elérve a heti nullát.
Az ország területének 0,63 százalékán pusztított tűz idén, és ezzel az aránnyal Románia európai viszonylatban a második helyen áll, Portugália után (0,95 százalék). A harmadik helyet Spanyolország és Horvátország foglalja el 0,56 százalékkal – közölte az Agerpres hírügynökség.
Minden korábbinál nagyobb területen pusztított erdőtűz Európában az idén az Európai Unió figyelőszolgálatának vasárnap ismertetett adatai szerint.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a 2025-2026-os tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
Elfogadta a kormány szerdai ülésén az építkezési engedélyhez szükséges dokumentumok kibocsátásának határidejét lerövidítő jogszabálytervezetet – tájékoztatott Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Az áprilisi választási kampány nem volt konstruktív vagy mérsékelt, éppen ellenkezőleg: elmélyítette a bizalmi válságot, és tükrözte a választók polarizáltságát – fogalmazta meg Cristian Pîrvulescu politikai elemző.
Újabb tömeges, összehangolt akció indult annak érdekében, hogy bírósági ítéletek révén érjék el a tavalyi államfőválasztás eredményének érvénytelenségét kimondó határozat visszavonását.
Április 21-24. között 170 panaszt fogadott be és 163-at utasított el a Központi Választási Iroda (BEC) az online térben zajló választási kampánnyal kapcsolatban.
A szerdai tanórák után négynapos minivakáció kezdődik az iskolások számára.
Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje az első helyről jut tovább az elnökválasztás második fordulójába – vélekedett Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke lenne az egyik külföldi politikus, akit Crin Antonescu, a bukaresti kormánykoalíció államfőjelöltje felhívná, ha Románia katasztrófa közeli helyzetbe kerülne.
szóljon hozzá!