Országszerte január 10-e óta munkagépekkel és nehézjárművekkel rendeztek spontán tüntetéseket a gazdák és fuvarozók
Fotó: Nicoleta Pana/Agerpres
Marcel Ciolacu miniszterelnök, illetve a mezőgazdasági termelők és fuvarozók képviselői pénteken a bukaresti Victoria-palotában megállapodást írtak alá a tiltakozó akciók „azonnali” beszüntetéséről.
2024. február 02., 20:192024. február 02., 20:19
2024. február 02., 21:092024. február 02., 21:09
A dokumentum szerint tárcaközi bizottságot hoznak létre, amelynek feladata megtalálni a legjobb intézkedéseket a követelések rendezésére. A testületben részt vesznek a tüntetők képviselői is. A kormány közleménye szerint a miniszterelnök a pénteki találkozón
A megállapodást aláírta Florin Barbu mezőgazdasági miniszter és a miniszterelnöki kancellária vezetője, Mihai Ghigiu is. A tárcaközi bizottság létrehozásáról szóló döntés hétfőn jelenik meg a Hivatalos Közlönyben.
A Realitatea hírtelevízió beszámolója szerint a Bukarest körgyűrűje mellett, Afumați-nál tüntető gazdák megerősítették, hogy a kormányfővel folytatott megbeszélésen elhangzott ígéretekre alapozva felhagynak a tiltakozásokkal. Dănuț Andruș, a tüntetők szószólója azonban hozzátette, hogy a demonstrációk végleges beszüntetésének feltétele az ígéretek teljesítése, ellenkező esetben a gazdák és fuvarozók ismét utcára vonulnak.
Országszerte január 10-e óta munkagépekkel és nehézjárművekkel rendeztek spontán tüntetéseket a megnövekedett költségeik, adóterheik és az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalával kapcsolatos nehézségeik miatt a gazdák és fuvarozók. A kormány több ízben tárgyalt az ágazatban működő szakmai szervezetekkel és a spontán tüntetéseken résztvevők küldötteivel; a megbeszélések nyomán eddig részmegoldásokról születtek megállapodások.
A kormány megteremti a törvényes keretet arra, hogy a nyerges vontatók vezetőit ne lehessen megbírságolni az útadómatrica lejárta miatt, ha a vámnál hosszú ideig kénytelenek várakozni, és kifutnak az érvényességi időből.
Január 25-ei ülésén a Ciolacu-kabinet az állattenyésztők és fuvarozók vállalkozásait segítő ágazati támogatásokról döntött, miután azt megelőzően már elfogadott egy első intézkedéscsomagot, amellyel a január 10-e óta tüntető gazdák és fuvarozók követeléseire reagált. Miután hektáronként 100 eurós támogatást hagytak jóvá az ukrajnai háború következményei által sújtott gazdák számára, állatonként 100 eurós támogatásban részesítik a szarvasmarha-tenyésztőket, a sertéseket, illetve szárnyasokat nevelő gazdák pedig arányos támogatást kapnak megnövekedett költségeik ellensúlyozására. Az állattenyésztőknek juttatandó támogatás összértéke 72 millió euró a miniszterelnök bejelentése értelmében.
A kormányfő azt ígérte: idén a „lehető legmagasabbra”, literenként 2 lejre emelik a mezőgazdasági felhasználású gázolaj szubvencióját, vagyis a mezőgazdasági munkáknál felhasznált üzemanyag árának 25 százalékát megtérítik a gazdáknak. A fuvarozóknak a kabinet ígéretet tett arra, hogy nem bírságolják meg a határátkelőknél azokat, akiknek a várakozás alatt jár le úthasználati matricájuk érvényessége. Ciolacu kilátásba helyezte azt is, hogy hamarosan a fuvarozók egy másik követelését is megoldják, vagyis külön forgalmi sávokat hoznak létre a határátkelőkön és a konstancai kikötőben az ukrán gabonaszállítmányok számára.
A falugazdász szerint nagy a baj a mezőgazdaságban, az utóbbi három esztendő anyagilag kizsigerelte a termelőket. A detrehemtelepi szakemberrel „földközelből” vettük számba azokat a gondokat, bajokat, amelyek az országos gazdamegmozdulásokat okozták.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!