Fotó: Pixabay.com
Tízből hat román állampolgár véli úgy, hogy a korrupció kihat mindennapi életére – derül ki az Európai Bizottság (EB) által közzétett Eurobarométer-felmérés eredményeiből.
2020. június 11., 17:192020. június 11., 17:19
E szerint a 26 százalékos európai átlaghoz képest a romániai válaszadók 64 százaléka véli úgy, hogy a korrupció kihat mindennapi életére. 2017-hez viszonyítva ez az arány 4 százalékkel kisebb (az európai átlag egy százalékponttal nőtt).
A romániaiak 48 százaléka szerint az elmúlt három évben nőtt a korrupció az országban (az európai válaszadók 42 százaléka gondolja ezt), 37 százalékuk szerint a három évvel ezelőtti szinten maradt (az uniós arány hasonló), 7 százalék szerint pedig csökkent (az uniós arány hasonló) – számolt be az Agerpres.
Tíz romániai válaszadóból négyen (41 százalék) gondolják azt, hogy a megvesztegetés és a vesztegetés elfogadása, valamint a hatalommal való visszaélés személyes nyereség céljából elterjedt a politikai pártok körében (az uniós átlag 53 százalék), 36 százalék elterjedtnek tartja ezeket a politikusok körében (az uniós átlag 49 százalék), 33 százalék szerint elterjedt a közbeszerzések nyerteseiről döntő köztisztviselők körében (az uniós átlag 38 százalék), 25 százalék elterjedtnek tartja a magánvállalatok körében (az uniós átlag 37 százalék), 48 százalék az egészségügyben (az uniós átlag 27 százalék), 41 százalék pedig a rendőrség körében (az uniós átlag 26 százalék) is elterjedtnek véli.
Romániában 2019. december 6-a és 15-e között készült a felmérés 1081 személy megkérdezésével. Uniós szinten 27.498 személy vett részt a felmérésben. Az uniós átlag a nagy-britanniai adatokat is magában foglalja, a felmérés készítésekor ugyanis az ország még az Európai Unió tagja volt.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
szóljon hozzá!