Fotó: Pixabay.com
Tízből hat román állampolgár véli úgy, hogy a korrupció kihat mindennapi életére – derül ki az Európai Bizottság (EB) által közzétett Eurobarométer-felmérés eredményeiből.
2020. június 11., 17:192020. június 11., 17:19
E szerint a 26 százalékos európai átlaghoz képest a romániai válaszadók 64 százaléka véli úgy, hogy a korrupció kihat mindennapi életére. 2017-hez viszonyítva ez az arány 4 százalékkel kisebb (az európai átlag egy százalékponttal nőtt).
A romániaiak 48 százaléka szerint az elmúlt három évben nőtt a korrupció az országban (az európai válaszadók 42 százaléka gondolja ezt), 37 százalékuk szerint a három évvel ezelőtti szinten maradt (az uniós arány hasonló), 7 százalék szerint pedig csökkent (az uniós arány hasonló) – számolt be az Agerpres.
Tíz romániai válaszadóból négyen (41 százalék) gondolják azt, hogy a megvesztegetés és a vesztegetés elfogadása, valamint a hatalommal való visszaélés személyes nyereség céljából elterjedt a politikai pártok körében (az uniós átlag 53 százalék), 36 százalék elterjedtnek tartja ezeket a politikusok körében (az uniós átlag 49 százalék), 33 százalék szerint elterjedt a közbeszerzések nyerteseiről döntő köztisztviselők körében (az uniós átlag 38 százalék), 25 százalék elterjedtnek tartja a magánvállalatok körében (az uniós átlag 37 százalék), 48 százalék az egészségügyben (az uniós átlag 27 százalék), 41 százalék pedig a rendőrség körében (az uniós átlag 26 százalék) is elterjedtnek véli.
Romániában 2019. december 6-a és 15-e között készült a felmérés 1081 személy megkérdezésével. Uniós szinten 27.498 személy vett részt a felmérésben. Az uniós átlag a nagy-britanniai adatokat is magában foglalja, a felmérés készítésekor ugyanis az ország még az Európai Unió tagja volt.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!