Fotó: Román védelmi minisztérium
Miközben Magyarország dobogós helyen van a Romániára veszélyesnek tekintett országok listáján, a románok alig több, mint fele lenne hajlandó fegyveresen védeni az országát támadás esetén – derül ki egy friss felmérésből.
2023. december 06., 14:082023. december 06., 14:08
Az Inscop közvélemény-kutató által a New Strategy Center megrendelésére készített felmérés szerdán ismertetett részletei szerint a válaszadók 56,4 százaléka véli úgy, hogy Oroszország veszélyt jelent Romániára nézve.
A második helyen Magyarország áll – igaz, jócskán lemaradva, 8,6 százalékkal.
Ennek ellenére a válaszadók 8,2 százaléka gondolja úgy, hogy veszélyes Romániára – ezzel pedig megelőzi a 6,6 százalékkal a negyedik helyen álló Kínát, illetve a 4 százalékos Ukrajnát.
A felmérés során arra is rákérdeztek, hogy a válaszadók hajlandóak lennének-e megvédeni az országot, ha azt fegyveres támadás érné.
Erre a megkérdezettek 50,5 százaléka válaszolt igennel,
Az aktuális világpolitikai ügyekre is rákérdeztek, így arra is, hogy a válaszadók kit tartanak felelősnek a gázai háborúért.
A megkérdezettek 35,7 százaléka a Hamászt, 9,6 százaléka az Egyesült Államokat, 9 százaléka Izraelt, 7,1 százaléka az arab országokat, 6,6 százaléka Oroszországot, 4,2 százaléka pedig iránt tartja felelősnek.
Arra a kérdésre, hogy ki nyeri meg az ukrajnai háborút, 34,5 százalék vélekedett úgy, hogy Ukrajna, 32,6 százalék szerint Oroszország lesz a győztes, 32,9 százalék viszont nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ukrajnai háború kapcsán a legnagyobb félelem 41,6 százalék szerint az árak és a megélhetési költségek növekedése, 23,9 százalék szerint az, hogy Oroszország megtámad egy NATO-tagállamot, 12,1 százalék pedig a menekültek számának növekedése miatt aggódik. 19,5 százalék válaszolta azt, hogy semmitől sem fél a háború kapcsán.
A felmérésben az EU-hoz és a NATO-hoz való viszonyt is firtatták.
Eszerint
Azt, hogy a NATO-tagállamok és az Egyesült Államok több katonát küldenek Romániába, a válaszadók 57,1 százaléka nézi jó szemmel, mivel ezek megvédik Romániát Oroszországtól. 35,5 százalék viszont nem örül neki, mivel szerinte ez felbosszantja az oroszokat.
A felmérés november 6. és 14. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalékos.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!