Fotó: Román védelmi minisztérium
Miközben Magyarország dobogós helyen van a Romániára veszélyesnek tekintett országok listáján, a románok alig több, mint fele lenne hajlandó fegyveresen védeni az országát támadás esetén – derül ki egy friss felmérésből.
2023. december 06., 14:082023. december 06., 14:08
Az Inscop közvélemény-kutató által a New Strategy Center megrendelésére készített felmérés szerdán ismertetett részletei szerint a válaszadók 56,4 százaléka véli úgy, hogy Oroszország veszélyt jelent Romániára nézve.
A második helyen Magyarország áll – igaz, jócskán lemaradva, 8,6 százalékkal.
Ennek ellenére a válaszadók 8,2 százaléka gondolja úgy, hogy veszélyes Romániára – ezzel pedig megelőzi a 6,6 százalékkal a negyedik helyen álló Kínát, illetve a 4 százalékos Ukrajnát.
A felmérés során arra is rákérdeztek, hogy a válaszadók hajlandóak lennének-e megvédeni az országot, ha azt fegyveres támadás érné.
Erre a megkérdezettek 50,5 százaléka válaszolt igennel,
Az aktuális világpolitikai ügyekre is rákérdeztek, így arra is, hogy a válaszadók kit tartanak felelősnek a gázai háborúért.
A megkérdezettek 35,7 százaléka a Hamászt, 9,6 százaléka az Egyesült Államokat, 9 százaléka Izraelt, 7,1 százaléka az arab országokat, 6,6 százaléka Oroszországot, 4,2 százaléka pedig iránt tartja felelősnek.
Arra a kérdésre, hogy ki nyeri meg az ukrajnai háborút, 34,5 százalék vélekedett úgy, hogy Ukrajna, 32,6 százalék szerint Oroszország lesz a győztes, 32,9 százalék viszont nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ukrajnai háború kapcsán a legnagyobb félelem 41,6 százalék szerint az árak és a megélhetési költségek növekedése, 23,9 százalék szerint az, hogy Oroszország megtámad egy NATO-tagállamot, 12,1 százalék pedig a menekültek számának növekedése miatt aggódik. 19,5 százalék válaszolta azt, hogy semmitől sem fél a háború kapcsán.
A felmérésben az EU-hoz és a NATO-hoz való viszonyt is firtatták.
Eszerint
Azt, hogy a NATO-tagállamok és az Egyesült Államok több katonát küldenek Romániába, a válaszadók 57,1 százaléka nézi jó szemmel, mivel ezek megvédik Romániát Oroszországtól. 35,5 százalék viszont nem örül neki, mivel szerinte ez felbosszantja az oroszokat.
A felmérés november 6. és 14. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalékos.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
szóljon hozzá!