Fotó: Román védelmi minisztérium
Miközben Magyarország dobogós helyen van a Romániára veszélyesnek tekintett országok listáján, a románok alig több, mint fele lenne hajlandó fegyveresen védeni az országát támadás esetén – derül ki egy friss felmérésből.
2023. december 06., 14:082023. december 06., 14:08
Az Inscop közvélemény-kutató által a New Strategy Center megrendelésére készített felmérés szerdán ismertetett részletei szerint a válaszadók 56,4 százaléka véli úgy, hogy Oroszország veszélyt jelent Romániára nézve.
A második helyen Magyarország áll – igaz, jócskán lemaradva, 8,6 százalékkal.
Ennek ellenére a válaszadók 8,2 százaléka gondolja úgy, hogy veszélyes Romániára – ezzel pedig megelőzi a 6,6 százalékkal a negyedik helyen álló Kínát, illetve a 4 százalékos Ukrajnát.
A felmérés során arra is rákérdeztek, hogy a válaszadók hajlandóak lennének-e megvédeni az országot, ha azt fegyveres támadás érné.
Erre a megkérdezettek 50,5 százaléka válaszolt igennel,
Az aktuális világpolitikai ügyekre is rákérdeztek, így arra is, hogy a válaszadók kit tartanak felelősnek a gázai háborúért.
A megkérdezettek 35,7 százaléka a Hamászt, 9,6 százaléka az Egyesült Államokat, 9 százaléka Izraelt, 7,1 százaléka az arab országokat, 6,6 százaléka Oroszországot, 4,2 százaléka pedig iránt tartja felelősnek.
Arra a kérdésre, hogy ki nyeri meg az ukrajnai háborút, 34,5 százalék vélekedett úgy, hogy Ukrajna, 32,6 százalék szerint Oroszország lesz a győztes, 32,9 százalék viszont nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ukrajnai háború kapcsán a legnagyobb félelem 41,6 százalék szerint az árak és a megélhetési költségek növekedése, 23,9 százalék szerint az, hogy Oroszország megtámad egy NATO-tagállamot, 12,1 százalék pedig a menekültek számának növekedése miatt aggódik. 19,5 százalék válaszolta azt, hogy semmitől sem fél a háború kapcsán.
A felmérésben az EU-hoz és a NATO-hoz való viszonyt is firtatták.
Eszerint
Azt, hogy a NATO-tagállamok és az Egyesült Államok több katonát küldenek Romániába, a válaszadók 57,1 százaléka nézi jó szemmel, mivel ezek megvédik Romániát Oroszországtól. 35,5 százalék viszont nem örül neki, mivel szerinte ez felbosszantja az oroszokat.
A felmérés november 6. és 14. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalékos.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!