Erdélyféltő. Lucian Viziteu csatlakozott Klaus Iohannis és a liberálisok magyarellenes narratívájához
Fotó: Facebook/Lucian Viziteu
Az RMDSZ a Szociáldemokrata Párttal (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetségével (ALDE) közösen megakadályozta a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) éves jelentéseinek elfogadását, azok ugyanis „aggasztó” információkat tartalmaznak az erdélyi „etnikai szélsőségességről” – állítja Lucian Viziteu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, a SRI-t felügyelő parlamenti bizottság tagja.
2020. június 01., 20:032020. június 01., 20:03
Viziteu vasárnapi közlése szerint ugyanis ha ezek az állítólagos információk nyilvánosságra kerültek volna, azok rontották volna a PSD és az RMDSZ közötti politikai viszonyt.
Többek között a 2012-es SRI jelentésből idéz, amely szerint magyarországi revizionista körök is tevékenykedtek Erdélyben. A 2013-as jelentés már külső, állami tényezők által is támogatott mozgalmakat emleget, míg a 2014-es egyenesen erőszakos cselekmények kirobbantását vizionálta.
Viziteu közleményére az RMDSZ nevében Hegedüs Csilla szóvivő reagált, szégyenletesnek nevezve, hogy a román politikus sértegeti a magyarokat.
Csoma Botond, a SRI-bizottság RMDSZ-es tagja lapunknak hétfőn az USR politikusának vádjai kapcsán úgy nyilatkozott:
Emlékeztetett: ő maga 2018 óta tagja a testületnek – a bizottság RMDSZ-es tagja a rendszerváltás óta 2018-ban bekövetkezett haláláig Verestóy Attila szenátor volt –, ugyanakkor az is tény, hogy 2018 óta sem fogadták el a SRI éves jelentését.
„Nyilvánvaló, hogy semmi olyan kerete nincs ennek a történetnek, amilyenbe Viziteu próbálta belefoglalni, hogy azért nem fogadtuk el, mert komoly utalások lettek volna a magyarveszélyre, hanem egyszerűen 2018-ban olyan periódus volt, amikor a jogállamisággal kapcsolatos kérdések merültek föl a bizottságban, 2019-ben pedig a bizottság elnök nélkül maradt, Claudiu Manda ugyanis elment európai parlamenti képviselőnek. Nagyon sok esetben nem is tartottunk bizottsági ülést, vagy amikor, igen, akkor nem foglalkoztunk nagy horderejű kérdésekkel” – mondta Csoma.
Kérdésünkre kifejtette: nem tudja, 2018 előtt miért nem fogadták el a jelentéseket, ugyanakkor egyértelmű, hogy Viziteu a Iohannis-féle narratívához próbál kapcsolódni. Mindazonáltal hozzátette: nincsenek illúziói azzal kapcsolatban, hogy a román hírszerzés bizonyos esetekben hogyan tekint az erdélyi magyar közösségre.
– ecsetelte.
Az RMDSZ-es politikus annak kapcsán, mire alapozhatta Iohannis azon állítását, hogy a PSD Erdély „eladására” szövetkezett Orbán Viktor magyar kormányfővel, a Krónikának elmondta: már megkapták a SRI-től az erre vonatkozó választ, ugyanakkor a bizottság még nem ült össze, így nem olvasta. Ám ha elolvassa, akkor sem beszélhet róla. „A válasz megérkezett, csak titkosított formában. Valószínűleg én is látni fogom a következő bizottsági ülésen, csak nem tudok róla nyilatkozni, mert államtitok” – mutatott rá a Krónikának nyilatkozva a helyzet abszurditására Csoma Botond.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
1 hozzászólás