Florian Coldea
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) beavatkozott a kormányalakításokba, illetve az ügyészségi vezetők, valamint politikai tisztségek betöltéséhez kapcsolódó kinevezésekbe – állította Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke.
2018. március 14., 17:492018. március 14., 17:49
A politikus kedden este az Antena 3 hírtelevíziónak nyilatkozva arról beszélt: a SRI kész listát adott át 2012-ben Victor Ponta kijelölt miniszterelnöknek és Gabriel Oprea későbbi belügyminiszternek arra vonatkozóan, kik szerepeljenek a kormányában.
aki tavaly az ellene felhozott, a korrupcióellenes ügyészséggel való törvénytelen együttműködésről szóló vádak miatt távozott tisztségéből.
Eszerint Coldea 2015-ben abba akart beleszólni, ki álljon a PSD élén. Oprea szerint „a jogállam" azt mondta, Valeriu Zgoneának (a képviselőház korábbi, a Dragnea és közte kirobbant ellentét miatt menesztett elnökének) kell a párt élére kerülnie, Dragneának és Opreának pedig az alelnöki tisztséget szánta. Dragnea közölte: nem fogadta el a javaslatot, és tovbbra is indulni kívánt a pártelnöki tisztségért. Másnap megtudta: „a jogállam" ebbe végül beleegyezett.
Dragnea szerint Maior kényszerítette ki, hogy ne ő legyen a belügyminiszter, hanem Ioan Rus.
A PSD elnöke szerint a harmadik beavatkozás nyomán nevezték ki Tiberiu Niţut a legfőbb ügyészség, Alina Bicát a szervezett bűnözés elleni ügyészség, Laura Kövesit pedig a korrupcióellenes ügyészség élére. Mindhármuk kinevezéséről Traian Băsescu akkori államfő állapodott meg George Maiorral, és a megállapodás eredményét közölték Victor Pontával. Mona Pivniceru akkori igazságügy-miniszter és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) akkori elnöke, Crin Antonescu azonban elutasította a kinevezésüket.
Dragnea azt is elmondta, több esetről is beszámol majd a SRI tevékenységét felügyelő parlamenti bizottság előtt.
Sőt azt állította: Dragnea felhívta Maiort és Coldeát, és a támogatásukat kérte ahhoz, hogy ő lehessen a belügyminiszter. Cserében mindent megtett volna, amit a SRI kért. Szerinte Coldea és Maior is sokat tud Dragneáról, és ha elkezdenek beszélni, akkor a PSD elnöke „150 évre börtönbe kerül".
Crin Antonescu, az akkor a PSD-vel közösen kormányzó PNL volt elnöke az ügy kapcsán kifejtette: nincs honnan tudnia, hogy beavatkozott-e a SRI, azonban elmondta, meglepődött, amikor Ponta Dragnea helyett Rust jelölte a belügyi tárca élére. Daniel Constantin, az akkor szintén koalíciós tag Konzervatív Párt egykori elnöke szerdán ugyanakkor cáfolta Dragnea állításait, mondván: Ponta volt az, aki ellenezte Dragnea miniszteri kinevezését, és nem esett szó semmilyen formában a SRI-ről.
Coldea: nem tudok párhuzamos államról
Florian Coldea állítása szerint nem tudja, mi az a párhuzamoss állam. Ezt a SRI volt igazgatóhelyettese kedden este közölte, azt követően, hogy a parlamenti SRI-bizottsága mintegy nyolc órán keresztül hallgatta meg a SRI és a DNA közötti összefonódásról szóló vádak kapcsán. Coldea szerint a frusztrációkon alapuló vádaskodások nyomán fennáll a veszélye, hogy boszorkányüldözés kezdődik, amely károsan érintheti az állami intézményeket.
Mint ismeretes, Liviu Dragnea és a koalíció több politikusa is azzal vádolja a SRI-t és a DNA-t, hogy a legitim hatalommal szemben párhuzamos államot építettek ki, és a saját érdekeiket követve légből kapott vádak alapján állítottak össze bűnvádi dossziékat az útjukban álló politikusok és üzletemberek ellen.
A közbeszerzésekről szóló képzések a legnépszerűbbek a köztisztviselők körében, de a digitális ismeretekről szóló tanfolyamok iránt nem nagy az érdeklődés – derül ki egy felmérésből.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
A jelöltek közül Mircea Geoanát, Marcel Ciolacut, George Simiont és Elena Lasconit tartják a választók a legfelkészültebbnek az államelnöki tisztég betöltésére.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök pénteken, a hadsereg napján az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél szervezett ünnepségen kijelentette, Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításának tiszteletére nevezték ki október 25-ét a román hadsereg napjának.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Vesztegetés elfogadása és hivatali visszaélés gyanújával őrizetbe vette pénteken a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a bukaresti Rapid Sportklub volt vezérigazgatóját, Bogdan Vasiliut.
Románia nem fog belekeveredni semmiféle háborúba – hangsúlyozta Marcel Ciolacu miniszterelnök a hadsereg napja alkalmából tartott pénteki ünnepségen.
Románia biztonságos ország, a stabilitás egyik pillére – jelentette ki Klaus Iohannis államfő a román hadsereg napján szervezett pénteki ünnepségen.
Nincs szükség a Szociáldemokrata Párt (PSD) segítségére, saját erőből is be fog jutni az elnökválasztás második fordulójába – jelentette ki George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
szóljon hozzá!