Florian Coldea
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) beavatkozott a kormányalakításokba, illetve az ügyészségi vezetők, valamint politikai tisztségek betöltéséhez kapcsolódó kinevezésekbe – állította Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke.
2018. március 14., 17:492018. március 14., 17:49
A politikus kedden este az Antena 3 hírtelevíziónak nyilatkozva arról beszélt: a SRI kész listát adott át 2012-ben Victor Ponta kijelölt miniszterelnöknek és Gabriel Oprea későbbi belügyminiszternek arra vonatkozóan, kik szerepeljenek a kormányában.
aki tavaly az ellene felhozott, a korrupcióellenes ügyészséggel való törvénytelen együttműködésről szóló vádak miatt távozott tisztségéből.
Eszerint Coldea 2015-ben abba akart beleszólni, ki álljon a PSD élén. Oprea szerint „a jogállam" azt mondta, Valeriu Zgoneának (a képviselőház korábbi, a Dragnea és közte kirobbant ellentét miatt menesztett elnökének) kell a párt élére kerülnie, Dragneának és Opreának pedig az alelnöki tisztséget szánta. Dragnea közölte: nem fogadta el a javaslatot, és tovbbra is indulni kívánt a pártelnöki tisztségért. Másnap megtudta: „a jogállam" ebbe végül beleegyezett.
Dragnea szerint Maior kényszerítette ki, hogy ne ő legyen a belügyminiszter, hanem Ioan Rus.
A PSD elnöke szerint a harmadik beavatkozás nyomán nevezték ki Tiberiu Niţut a legfőbb ügyészség, Alina Bicát a szervezett bűnözés elleni ügyészség, Laura Kövesit pedig a korrupcióellenes ügyészség élére. Mindhármuk kinevezéséről Traian Băsescu akkori államfő állapodott meg George Maiorral, és a megállapodás eredményét közölték Victor Pontával. Mona Pivniceru akkori igazságügy-miniszter és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) akkori elnöke, Crin Antonescu azonban elutasította a kinevezésüket.
Dragnea azt is elmondta, több esetről is beszámol majd a SRI tevékenységét felügyelő parlamenti bizottság előtt.
Sőt azt állította: Dragnea felhívta Maiort és Coldeát, és a támogatásukat kérte ahhoz, hogy ő lehessen a belügyminiszter. Cserében mindent megtett volna, amit a SRI kért. Szerinte Coldea és Maior is sokat tud Dragneáról, és ha elkezdenek beszélni, akkor a PSD elnöke „150 évre börtönbe kerül".
Crin Antonescu, az akkor a PSD-vel közösen kormányzó PNL volt elnöke az ügy kapcsán kifejtette: nincs honnan tudnia, hogy beavatkozott-e a SRI, azonban elmondta, meglepődött, amikor Ponta Dragnea helyett Rust jelölte a belügyi tárca élére. Daniel Constantin, az akkor szintén koalíciós tag Konzervatív Párt egykori elnöke szerdán ugyanakkor cáfolta Dragnea állításait, mondván: Ponta volt az, aki ellenezte Dragnea miniszteri kinevezését, és nem esett szó semmilyen formában a SRI-ről.
Coldea: nem tudok párhuzamos államról
Florian Coldea állítása szerint nem tudja, mi az a párhuzamoss állam. Ezt a SRI volt igazgatóhelyettese kedden este közölte, azt követően, hogy a parlamenti SRI-bizottsága mintegy nyolc órán keresztül hallgatta meg a SRI és a DNA közötti összefonódásról szóló vádak kapcsán. Coldea szerint a frusztrációkon alapuló vádaskodások nyomán fennáll a veszélye, hogy boszorkányüldözés kezdődik, amely károsan érintheti az állami intézményeket.
Mint ismeretes, Liviu Dragnea és a koalíció több politikusa is azzal vádolja a SRI-t és a DNA-t, hogy a legitim hatalommal szemben párhuzamos államot építettek ki, és a saját érdekeiket követve légből kapott vádak alapján állítottak össze bűnvádi dossziékat az útjukban álló politikusok és üzletemberek ellen.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!