Fotó: Rompres
2007. május 24., 00:002007. május 24., 00:00
A tervezet lényegében vegyes választási rendszer bevezetéséről szól. A honatyák felét egyéni választókörzetekben választanák – a szavazók nem listákra, hanem személyekre voksolnának – a mandátumok másik felét pedig arányosan osztanák el regionális, megyei vagy helyi szinten. Emellett a jogszabály alkalmazása esetén honatyák száma mintegy 20 százalékkal csökkenne. Mint ismeretes, az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetését leginkább Traian Bãsescu államfő szorgalmazta a leváltását megelőző kampányban. Az államfő szerint ugyanis a választási rendszer módosítása a politikai osztály megreformálásának alapja, hiszen a honatyák kevésbé függnének a központi pártvezetéstől, ellenben nagyobb felelősségük lenne a választókkal szemben. Bãsescu népszavazás kiírását is tervezte a kérdésről.
A tervezetet hamarosan a három párt elnökének aláírásával nyújtják be a parlamentbe, ahol minden esélye megvan annak, hogy elfogadják. A hárompárti egyezség ugyanis tulajdonképpen elegendő ahhoz, hogy a szükséges kétharmados többséggel a tervezetet pozitívan véleményezze a választási törvény kidolgozásáért létrehozott bizottság. A három alakulat számára a parlament sem jelenthet akadályt a tervezet elfogadásában: honatyáik száma ugyanis biztosítja a sarkalatos törvény elfogadásához szükséges többséget. Mihai Voicu szerint a parlament valószínűleg az őszi ülésszak elején, szeptemberben szavazza meg a tervezetet.
Emil Boc, a Demokrata Párt (PD) elnöke különben felszólította Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnököt, hogy a kormány felelősségvállalás útján fogadja el a tervezetet, ebből látszana ugyanis, hogy a liberálisok valóban akarják az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetését. A miniszterelnök azonban leszögezte: a jogszabály fontossága miatt parlamenti vitára bocsátják a tervezetet. Hasonlóan vélekedett Mihai Voicu is, aki szerint azért szükséges a parlamenti vita, mert a jogszabályt hosszú időn keresztül alkalmazzák majd, így valamennyi alakulat javasolhat módosításokat. A parlamenti kapcsolattartásért felelős miniszter szerint egyébként a Pro Democraþia tervezete az egyeztetések és tárgyalások révén számos módosítást szenvedhet még. A liberális politikus hangsúlyozta azonban: az egyéni választókerületes szavazási rendszert az európai parlamenti választásokon nem lehet alkalmazni, mivel azon az európai szabályozások érvényesek.
Mint ismeretes, az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetését az RMDSZ ellenezte. A szövetség számára azért előnytelen a rendszer, mert a jelenleg érvényes listás rendszerben a töredékszavazatok visszaosztása során olyan megyékben is képviselőket juttatott be a parlamentbe, ahol kisebbségben van a magyarság. Az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetése esetén tehát kevesebb RMDSZ-es honatya jutna be a törvényhozó testületbe.
F. B.
Két választás egyszerre?
Az őszre tervezett európai parlamenti választásokkal egy időben kellene megrendezni az előrehozott választásokat is – javasolta tegnap Emil Boc, a Demokrata Párt elnöke. A demokrata politikus hangsúlyozta: legalább 20 millió eurós megtakarítást jelentene az államkassza számára, ha az előrehozott parlamenti választások időpontja egybeesne az európai parlamenti választások időpontjával. „Az államfő leváltásáról szóló referendumra 20 millió eurót költött az állam, pedig nem is volt törvényes alapja Traian Bãsescu államfő leváltásának. Nem szabadna ismét haszontalanul költeni a közpénzeket” – indokolta javaslatát Boc. A demokrata pártvezér megismételte álláspontját, miszerint a PD támogatna egy esetleges bizalmatlansági indítványt, amely a kormány bukásához vezethetne.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.