Vlad Gheorghe megismételtetné a választásokat is
Fotó: Vlad Gheorghe/Facebook
A romániai parlamenti választások érvénytelenítését kérte pénteken a bukaresti legfelsőbb bíróságtól az Igazságot és Tiszteletet Mindenkinek Európában (DREPT) elnevezésű párt elnöke. Hasonló ötlettel rukkolt elő a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) párt is.
2024. december 06., 18:592024. december 06., 18:59
A függetlenként európai parlamenti képviselői mandátumot szerzett Vlad Gheorghe, a DREPT vezetője a közösségi oldalán posztolt bejegyzésében azzal érvelt, hogy a parlamenti választásokat ugyanúgy befolyásolta az a „hibrid hadviselés”, amelyre hivatkozva az alkotmánybíróság pénteken elrendelte a teljes elnökválasztási folyamat megismétlését.
Vlad Gheorghe hangsúlyozta: számos jogi érv szól a parlamenti választások megismétlése mellett, kezdve a választási szabályokat megsértő kétes pártok egyértelmű előnyhöz juttatásától a közösségi médiában keltett pánikig. „Mindenesetre a fő érv az, hogy a titkosítás alól feloldott dokumentumok egyértelműen leszögezik: »a parlamenti választásokat külföldi állami aktorok» is befolyásolták” – olvasható a politikus bejegyzésében.
Vlad Gheoerghe hozzátette, hogy a parlamenti választások megismétlését valamennyi demokratikus erőnek támogatnia kell. A DREPT egyébként nem lépte át az 5 százalékos bejutási küszöböt a december elsejei törvényhozási megmérettetésen: 114 500 szavazatot kapott, a voksok 1,24 százalékát, így nem jutott képviselethez a bukaresti parlamentben.
A REPER indoklása szerint „egyértelmű bizonyítékok” vannak a parlamenti választások orosz befolyásolására, illetve a lakosság félretájékoztatására és manipulálására annak érdekében, hogy előnyös helyzetbe kerüljön egy bizonyos párt. „Mivel az alkotmánybíróság hasonló okokra hivatkozva pénteken az államelnök-választás teljes folyamatának érvénytelenítése mellett döntött, ugyanezt a döntést kell meghozni a parlamenti választások tekintetében is” – vélik a REPER képviselői.
Közleményük szerint az állampolgárok akaratának érvényesítéséhez meg kell teremteni a tisztességes és demokratikus körülményeket, és teljes mértékben helyre kell állítani a választási folyamat tisztaságába vetett bizalmat. Különben a REPER sem jutott be a parlamentbe a december elsejei megmérettetésen: a párt 126 408 voksot kapott, a leadott szavazatok 1,37 százalékát.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Büntetőeljárást indított pénteken a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Călin Georgescu elnökválasztási kampányával kapcsolatban.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb meg kell alakulnia az új parlamentnek és kormánynak, mert ezen intézmények nélkül „pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország”.
A romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítéséről számos külföldi sajtóorgánum – köztük a The Guardian, az AP, az AFP, a Reuters és az Euronews – is Breaking News-ként számolt be.
Különbözőképpen reagáltak a román parlamenti pártok vezetői a bukaresti alkotmánybíróság (CCR) pénteki határozatára, amelyben érvénytelenítette az államelnök-választás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Több civil szervezet Toni Greblának, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnökének lemondását követelte pénteken a pártatlanságát és integritását megkérdőjelező oknyomozó sajtóanyagok közzétételét követően.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Az Országos Börtönigazgatóság (ANP) pénteki közleménye szerint mintegy 20 600 fogvatartott jelezte szándékát, hogy szavazni kíván vasárnap az elnökválasztás második fordulójában.
George Simion, a szélsőjobboldali AUR vezetője azt állítja, hogy a romániai hatóságok próbálnak ráijeszteni azokra az influenszerekre, akik kiálltak a Călin Georgescu független államfőjelölt mellett, hogy vonják vissza támogatásukat.
Egy nap alatt megfordult az elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltej rangsora – derül ki a legfrissebb felmérésből.
Călin Georgescu soha nem volt az ENSZ Genfi Irodájának (UNOG) alkalmazottja, a 2015-2016-os időszakban nem volt az UNOG főigazgatójának „különleges tanácsadója”, és 2011-2013 között sem volt az ENSZ alkalmazottja.
szóljon hozzá!