Fotó: EP/Dominique HOMMEL
Nem tervez elindulni a romániai elnökválasztáson Laura Codruţa Kövesi, az Európai Unió ügyészségének (EPPO) vezetője, az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) korábbi főügyésze.
2022. július 14., 19:292022. július 14., 19:29
Kövesi a Szabad Európa Rádiónak adott szerdai nyilatkozatában cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint harcba kívánna szállni az államfői tisztségért. „Nem, nem kívánok elindulni Románia elnöki tisztségéért. Hogy még egyértelműbb legyen, a válaszom nem, no, nein, nie, és ha még egy kicsit gyakorlok az EPPO-s kollégákkal, akkor mind a 17, az EPPO-n belül használt hivatalos nyelven válaszolni tudok majd” – szögezte le.
Elmondta, kizárólag az európai ügyészséggel foglalkozik, amelyet nulláról kellett felépítenie. Hozzátette, még most is csak az út elején tartanak, és független, erős, az EU költségvetését hatékonyan védő európai intézményt kíván felépíteni. Egy korábbi felmérés szerint a romániai polgárok kedvezően fogadnák, ha a korábban az ellentmondások övezte, a politikába való beavatkozással is megvádolt DNA-t irányító Kövesi elindulna az elnökválasztáson: olyannyira, hogy még a második körbe is bejutna Mircea Geoană jelenlegi helyettes NATO-főtitkárral együtt.
A hét elején Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) frissen megválasztott elnöke arról beszélt, nem zárkózna el attól, hogy Kövesi a párt államfőjelöltje legyen, de ez a főügyész döntése. Romániában 2024-ben, Klaus Iohannis második mandátumának lejártával lenne esedékes az elnökválasztás, azonban az értesülések szerint Iohannis jelentős eséllyel rendelkezik arra, hogy Jens Stoltenberg jelenlegi NATO-főtitkár mandátumának jövő évi lejárta után a katonai szövetség főtitkárává válasszák.
Bár Geoană a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke volt, egyelőre nincs szó arról, hogy a párt színeiben szállna harcba az államfői tisztségért. Mint megírtuk, az értesülések szerint hamarosan olyan, közismert személyekből álló csapat kezdi meg a tevékenységét, amelynek a feladata Geoană államfői tisztségért való indulásának előkészítése.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
1 hozzászólás