Kígyózó sor a nagylaki határátkelőhelyen
Fotó: Beliczay László
Egymásnak ellentmondva nyilatkoznak a román hatóságok a Romániába beutazó polgárok karanténba helyezéséről: miközben a miniszterelnök szerint az elkülönítés nem vonatkozik a „veszélytelen” országokból érkezőkre, a közegészségügy és a határrendészet másképp tudja.
2020. május 30., 07:552020. május 30., 07:55
Klaus Iohannis államfő csütörtökön jelentette be, hogy Románia június elsejétől megnyitja határait a nemzetközi közúti és vasúti forgalom előtt. Az elnök nem tért ki arra a kérdésre, hogy meddig tart a külföldről hazatérők kötelező elkülönítése, tekintettel arra, hogy a rendkívüli állapot május 15-ei feloldása óta román állampolgárok újabb hulláma indult haza, mivel őket most már nem hatósági karanténba, hanem otthoni elkülönítésbe küldik. Ludovic Orban kormányfő szintén csütörtökön arról beszélt, hogy június 15-éig érvényben marad a szabály, miszerint a külföldről hazatérőknek lakhelyi elkülönítésbe kell vonulniuk.
Orban példaként hozta fel, hogy az aznap Romániába érkezett 16 ezer személy közül mintegy 11-13 ezer volt román állampolgár, és ennek csupán valamivel több mint fele vonul lakhelyi elkülönítésbe. „A többiek olyan országokból jönnek, amelyek esetében ez nem indokolt” – magyarázta a miniszterelnök, aki azonban nem részletezte, melyek ezek az országok, ez szerinte a közegészségügy hatásköre. Csakhogy eközben az országos közegészségügyi intézet (INSP) azt állítja: bár június elsejétől lehetővé válik a nemzetközi személyszállítás, egyelőre minden külföldről érkezőt 14 napos lakóhelyi elkülönítésbe vagy hatósági karanténba küldenek.
Veronica Zoicaș, az intézmény szóvivője pénteken az MTI érdeklődésére elmondta: a román határátkelőkön jelenleg is azt a május 15-én bevezetett eljárást alkalmazzák, miszerint minden belépőt a koronavírus-járvány elleni védekezés szempontjából „sárga zónából” érkezőnek tekintetnek és – az illető által megadott címen lakó családtagokkal együtt – 14 napos lakóhelyi elkülönítésbe küldenek. A legfertőzöttebb térségekre (Olaszországra, Spanyolországra és más országokra) korábban használt „vörös zóna” kifejezés megszűnt: így hatósági karanténba már csak azokat irányítják, akik nem akarják hazaérkezésükkel családtagjaikat is kéthetes „szobafogságra” ítélni. A közegészségügyi szóvivő elmondta, az országhatár másik oldalára ingázóknak, pilótáknak, teherautósofőröknek, diplomatáknak, magas rangú állami tisztségviselőknek, a fegyveres testületek tagjainak továbbra sem kell házikaranténba vonulniuk, amennyiben nincsenek a koronavírus-fertőzésre utaló tüneteik.
A járványügyi operatív törzs csütörtöki határozata szerint június elejétől Románia lehetővé teszi a nemzetközi vasúti, illetve közúti személyszállítást, tehát a fuvarozó cégek – az előírt egészségügyi óvintézkedések mellett – újraindíthatják a rendkívüli állapot, illetve veszélyhelyzet idején mindeddig szüneteltetett menetrendszerű vagy alkalmi járataikat. „Arról azonban nem született döntés, hogy emiatt változnának a határátkelőkön hatályos járványügyi óvintézkedések” – nyilatkozta Veronica Zoicaș. A határrendészet sem kapott még semmilyen jelzést arról, hogy a közeljövőben enyhítenének a beutazási korlátozásokon – közölte az MTI érdeklődésére Alexandra Găvan, a román határrendőrség szóvivője. Romániába továbbra sem léphetnek be külföldi állampolgárok az ingázók, átutazók, törvényhozók, diplomaták és rezidensek kivételével.
Különben csütörtökön a román–magyar határszakaszon – ahol nyolc átkelőt vehetnek használatba az átutazók, további hármat pedig a határ menti ingázók – 28 100 személy és 14 700 jármű kelt át, ebből 11 100-an beléptek Romániába (11 400 járművel). A román határrendészet közleménye szerint a „második vonalban” elvégzett ellenőrzések nyomán a közegészségügyi hatóságok munkatársai 3 600 személyt küldtek otthoni elkülönítőbe/vesztegzárba.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
Cáfolta pénteken a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion azokat az információkat, amelyek szerint orosz titkosszolgálatok ügynökeivel találkozott.
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll.
szóljon hozzá!