Eltérő nézőpontok. A kormányfőhelyettesi tisztséget betöltő Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Dan Barna, az USR-PLUS társelnöke, valamint Florin Cîțu miniszterelnök
Fotó: Gov.ro
Eredmény nélkül ért véget a jobbközép hárompárti koalíció vezetőinek egyeztetése Bukarestben: a PNL továbbra is támogatja Florin Cîțu miniszterelnököt, emiatt az USR-PLUS még az este folyamán bizalmatlansági indítványt terjesztett be a kormány ellen.
2021. szeptember 03., 19:512021. szeptember 03., 19:51
2021. szeptember 03., 22:122021. szeptember 03., 22:12
A megbeszélésről kiszivárgott információk szerint a kormány fő erejét adó Nemzeti Liberális Párt (PNL) értésre adta, hogy Florin Cîțu miniszterelnök élvezi az alakulat támogatását, és fel sem merül, hogy megvonják tőle a bizalmat. Dan Barna és Dacian Cioloș, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (PLUS) alkotta pártszövetség két társelnöke közölte: az alakulat koalícióban maradásának a feltétele Florin Cîțu leváltása.
Az USR-PLUS vezetői a koalíció ülését követő sajtótájékoztatójukon megerősítették, hogy az egyeztetés kudarcot vallott, a felek tartották magukat eredeti álláspontjukhoz. Elmondták, sikertelenül próbálták meggyőzni partnereiket, hogy a koalíció működéséhez olyan miniszterelnökre van szükség, aki valamennyi fél bizalmát élvezi. Dan Barna társelnök bejelentette: a pártszövetség beterjesztette a kabinet megbuktatását célzó bizalmatlansági indítványát, amelyet az USR-PLUS törvényhozóin kívül az ellenzéki, szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselői és szenátorai írták alá, összesen 122-en.
A miniszterelnök-helyettes hozzátette, az USR-PLUS miniszterei ennek nyomán már a jövő héten lemondanak tisztségükről, beleértve őt is. Barna úgy vélte, Cîțu nem érdekelt már abban, hogy a koalíció a jelenlegi felállásban dolgozzon tovább, szerinte erre utal, hogy egy órával a koalíciós egyeztetés előtt a kabinet az USR-PLUS miniszterei távollétében fogadta el az Anghel Saligny fejlesztési tervet, amellyel kapcsolatban a szövetség korábban kifogásokat fogalmazott meg. „Mi továbbra is a kormánykoalíció tagja kívánunk maradni. Reméljük, mihamarabb új miniszterelnököt sikerül beiktatni, és a PNL, USR-PLUS és RMDSZ alkotta koalíció folytathatja a kormányzást. Nem tudunk tovább dolgozni Florin Cîţuval, mert már nem bízunk benne” – jelentette ki Dacian Cioloș, hozzátéve: nevetségesnek tartaná, ha a kabinet esetleges bukása után ugyancsak Florin Cîțut jelölnék kormányfőnek.
Ahhoz, hogy a bizalmatlansági indítvány átmenjen a törvényhozáson, és a kormány megbukjon, 234 parlamenti képviselőnek és szenátornak kell megszavaznia. Marcel Ciolacu, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke bejelentette: alakulata képviselői és szenátorai megszavazzák az USR-PLUS és az AUR bizalmatlansági indítványát. A három politikai alakulat együtt 280 képviselővel és szenátorral rendelkezik.
Dacian Cioloș és Dan Barna közölte: már nem bíznak Florin Cîțu kormányfőben
Fotó: Videófelvétel
A bukaresti kormányválság azt követően tört ki szerdán, hogy a kabinet Cîțu javaslatára napirendre tűzte az országos fejlesztési terv elfogadásáról szóló sürgősségi kormányrendeletet, amelynek elfogadásával az USR-PLUS nem értett egyet. Felfüggesztették a kormányülést, amelyet aznap este folytattak volna, de az USR-PLUS miniszterei nem voltak hajlandók részt venni ezen. Ekkor Florin Cîțu leváltotta az USR-PLUS igazságügyi miniszterét, Stelian Iont, aki nem volt hajlandó kézjegyével ellátni a sürgősségi rendeletet. Ion helyére ideiglenesen Lucian Bode belügyminisztert nevezte ki. A lépéssel Klaus Iohannis elnök is egyetértett, aki aláírta a kormányban történt változtatásokról szóló rendeletet.
Ezt követően az USR-PLUS kilátásba helyezte, hogy bizalmatlansági indítványt terjeszt be a parlamentben. Döntésüket azzal magyarázták, hogy így gyorsabban kikényszeríthetik a változást a kormányban, és elérhetik Cîțu leváltását, ellentétben azzal, ha minisztereik testületileg lemondanának. Ebben az esetben Cîțu ideiglenes minisztereket nevezhetne ki, akik 45 napig vezethetnék az így megürült tárcákat. Az USR PLUS 80 törvényhozóval rendelkezik a parlamentben, ami nem elég a bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez, ezért csütörtökön a szélsőségesen nacionalista Románia Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) folytattak tárgyalásokat, hogy megszerezzék a szükséges aláírásszámot, és beterjeszthessék a kormánybuktatást célzó indítványt. Péntek délelőtt az USR-PLUS azzal fenyegette a liberálisokat, hogy komolyan gondolta tervét, és készen áll végigvinni azt.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!