Eltérő nézőpontok. A kormányfőhelyettesi tisztséget betöltő Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Dan Barna, az USR-PLUS társelnöke, valamint Florin Cîțu miniszterelnök
Fotó: Gov.ro
Eredmény nélkül ért véget a jobbközép hárompárti koalíció vezetőinek egyeztetése Bukarestben: a PNL továbbra is támogatja Florin Cîțu miniszterelnököt, emiatt az USR-PLUS még az este folyamán bizalmatlansági indítványt terjesztett be a kormány ellen.
2021. szeptember 03., 19:512021. szeptember 03., 19:51
2021. szeptember 03., 22:122021. szeptember 03., 22:12
A megbeszélésről kiszivárgott információk szerint a kormány fő erejét adó Nemzeti Liberális Párt (PNL) értésre adta, hogy Florin Cîțu miniszterelnök élvezi az alakulat támogatását, és fel sem merül, hogy megvonják tőle a bizalmat. Dan Barna és Dacian Cioloș, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (PLUS) alkotta pártszövetség két társelnöke közölte: az alakulat koalícióban maradásának a feltétele Florin Cîțu leváltása.
Az USR-PLUS vezetői a koalíció ülését követő sajtótájékoztatójukon megerősítették, hogy az egyeztetés kudarcot vallott, a felek tartották magukat eredeti álláspontjukhoz. Elmondták, sikertelenül próbálták meggyőzni partnereiket, hogy a koalíció működéséhez olyan miniszterelnökre van szükség, aki valamennyi fél bizalmát élvezi. Dan Barna társelnök bejelentette: a pártszövetség beterjesztette a kabinet megbuktatását célzó bizalmatlansági indítványát, amelyet az USR-PLUS törvényhozóin kívül az ellenzéki, szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselői és szenátorai írták alá, összesen 122-en.
A miniszterelnök-helyettes hozzátette, az USR-PLUS miniszterei ennek nyomán már a jövő héten lemondanak tisztségükről, beleértve őt is. Barna úgy vélte, Cîțu nem érdekelt már abban, hogy a koalíció a jelenlegi felállásban dolgozzon tovább, szerinte erre utal, hogy egy órával a koalíciós egyeztetés előtt a kabinet az USR-PLUS miniszterei távollétében fogadta el az Anghel Saligny fejlesztési tervet, amellyel kapcsolatban a szövetség korábban kifogásokat fogalmazott meg. „Mi továbbra is a kormánykoalíció tagja kívánunk maradni. Reméljük, mihamarabb új miniszterelnököt sikerül beiktatni, és a PNL, USR-PLUS és RMDSZ alkotta koalíció folytathatja a kormányzást. Nem tudunk tovább dolgozni Florin Cîţuval, mert már nem bízunk benne” – jelentette ki Dacian Cioloș, hozzátéve: nevetségesnek tartaná, ha a kabinet esetleges bukása után ugyancsak Florin Cîțut jelölnék kormányfőnek.
Ahhoz, hogy a bizalmatlansági indítvány átmenjen a törvényhozáson, és a kormány megbukjon, 234 parlamenti képviselőnek és szenátornak kell megszavaznia. Marcel Ciolacu, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke bejelentette: alakulata képviselői és szenátorai megszavazzák az USR-PLUS és az AUR bizalmatlansági indítványát. A három politikai alakulat együtt 280 képviselővel és szenátorral rendelkezik.
Dacian Cioloș és Dan Barna közölte: már nem bíznak Florin Cîțu kormányfőben
Fotó: Videófelvétel
A bukaresti kormányválság azt követően tört ki szerdán, hogy a kabinet Cîțu javaslatára napirendre tűzte az országos fejlesztési terv elfogadásáról szóló sürgősségi kormányrendeletet, amelynek elfogadásával az USR-PLUS nem értett egyet. Felfüggesztették a kormányülést, amelyet aznap este folytattak volna, de az USR-PLUS miniszterei nem voltak hajlandók részt venni ezen. Ekkor Florin Cîțu leváltotta az USR-PLUS igazságügyi miniszterét, Stelian Iont, aki nem volt hajlandó kézjegyével ellátni a sürgősségi rendeletet. Ion helyére ideiglenesen Lucian Bode belügyminisztert nevezte ki. A lépéssel Klaus Iohannis elnök is egyetértett, aki aláírta a kormányban történt változtatásokról szóló rendeletet.
Ezt követően az USR-PLUS kilátásba helyezte, hogy bizalmatlansági indítványt terjeszt be a parlamentben. Döntésüket azzal magyarázták, hogy így gyorsabban kikényszeríthetik a változást a kormányban, és elérhetik Cîțu leváltását, ellentétben azzal, ha minisztereik testületileg lemondanának. Ebben az esetben Cîțu ideiglenes minisztereket nevezhetne ki, akik 45 napig vezethetnék az így megürült tárcákat. Az USR PLUS 80 törvényhozóval rendelkezik a parlamentben, ami nem elég a bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez, ezért csütörtökön a szélsőségesen nacionalista Románia Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) folytattak tárgyalásokat, hogy megszerezzék a szükséges aláírásszámot, és beterjeszthessék a kormánybuktatást célzó indítványt. Péntek délelőtt az USR-PLUS azzal fenyegette a liberálisokat, hogy komolyan gondolta tervét, és készen áll végigvinni azt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!