A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) közzétette honlapján pénteken a bukaresti legfőbb ügyészséggel kötött megállapodás szövegét.
2018. március 30., 12:302018. március 30., 12:30
2018. március 30., 14:302018. március 30., 14:30
A tizennyolc oldalas, a két intézmény által 2009-ben kötött protokollum többek között arról rendelkezik, hogy a hírszerzés és az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) munkatársai közös operatív csoportokat alkotva vesznek részt a nemzetbiztonságot érintő bűncselekmények elhárításában és felgöngyölítésében, a terrorizmus elleni küzdelem során, valamint a „többi súlyos bűncselekmény” feltárása terén.
A 2009. február 4-én szentesített megállapodást Tiberiu Niţu akkori főügyészhelyettes és Florian Coldea, a SRI igazgatójának első helyettese írta alá, de a két intézmény akkori vezetői, Laura Codruţa Kövesi és Gheorghe Maior is láttamozták. A SRI által közzétett dokumentum szerint a szerződés alapjául az alkotmány, a büntetőeljárási törvénykönyv, bizonyos törvények és sürgősségi kormányrendeletek, valamint a Legfelsőbb Védelmi Tanács határozatai (CSAT) szolgáltak.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett dokumentum előírja, hogy a hírszerzés szakemberei „a törvényes keretek között speciális műszaki segítséget nyújtanak a nyomozást folytató ügyészeknek”, illetve biztosítják a műszaki hátteret a nemzetbiztonságot fenyegető cselekedeteket, terrortámadásokat és egyéb súlyos bűncselekményeket vizsgáló, illetve a védett tanúkat kihallgató ügyészeknek. Az együttműködés célkitűzései között szerepel a felek feladatainak ellátásához szükséges információk begyűjtése és feldolgozása, illetve ezek védelme, valamint a hírszerző szolgálatnak az információgyűjtéshez szüksége engedélyek gyors kibocsátása.
Az eddig titkosnak számító protokollum 3-as cikkelye kimondja, hogy a legfőbb ügyészség ingyenesen a szolgálat rendelkezésére bocsátja a bizalmas dokumentumok kezelésére használt szolgáltatást a hivatalos levelezés lebonyolítására. Arról is rendelkezik a dokumentum, hogy a felek közösen dolgoznak ki stratégiát, programokat a kiegészítő területeken; a SRI szakemberi műszaki hátteret biztosítanak a nemzetbiztonságot fenyegető cselekedeteket, a terrortámadásokat és egyéb súlyos bűncselekményeket vizsgáló, illetve a védett tanúkat kihallgató ügyészeknek; létrehoznak egy informatikai hálózatot, amely rendkívüli esetekben biztosítja a felek közötti operatív kommunikációt; továbbá a felek közös képzéseken, szakképesítéseken, szakmai továbbképzéseken vesznek részt.
Tudorel Toader igazságügyi miniszter március 16-án jelezte, hogy kérni fogja a legfőbb ügyészség, valamint az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) és a SRI között létrejött megállapodások titkosításának feloldását. Utólag Eduard Hellvig, a SRI igazgatója nyitottnak mutatkozott a szerződések titkosításának feloldására – ezt március 19-én Claudiu Manda, a SRI tevékenységét ellenőrző parlamenti bizottság elnöke jelentette be.
A román alkotmánybíróság 2016 februárjában alaptörvénybe ütközőnek minősítette, hogy a bűnüldöző szerveken és a rendőrségén kívül „más, erre szakosodott állami szervek” is végezhetnek lehallgatásokat. Később a román kormány úgy módosította a büntetőeljárást, hogy szétválasztotta a titkosszolgálati és az ügyészségi lehallgatásokat, így a rendőrök és az ügyészek továbbra is használhatják a titkosszolgálat felszerelését, a SRI dolgozói azonban már nem végezhetnek lehallgatásokat büntetőjogi eljárásokban.
Visszalépett az államfőválasztási versenyből Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje (Forța Dreptei) és a Népi Mozgalom Párt (PMP) közös jelöltje, és Elena Lasconit, a Mentsétek meg Romániát (USR) államfőjelöltjét támogatja.
Marcel Ciolacu miniszterelnök és az általa irányított Szociáldemokrata Párt (PSD) számos vezetője számára kompromittáló információkat hozott nyilvánosságra egy bukaresti portál hat nappal a romániai államfőválasztás első fordulója előtt.
Szerdán megnyílik a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között.
Négy év és három hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte hétfőn első fokon a bukaresti törvényszék Tudor Dumát kábítószer-kereskedelem, kábítószer-birtoklás és a fegyverekre vonatkozó jogszabályok áthágása miatt.
A 2024. december 13-i és 14-i belföldi utazásokra, valamint a december 15-étől érvényes új menetrend szerinti járatokon történő belföldi utazásokra december 2-ától lehet jegyet váltani – közölte hétfőn a román állami vasúttársaság utasszállító részlege.
Helytelen használat esetén az antibiotikumok veszítenek a hatékonyságukból, a megszokott fertőzések kezelése egyre nehezebbé válik – állapították meg a Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei.
Mircea Geoană független elnökjelölt, a NATO korábbi helyettes főtitkára azt állítja, hogy törvénytelen eszközökkel megfigyeltetik őt vetélytársai.
Összefogásra szólított fel három államfőjelöltet Ilie Bolojan, a Bihar megyei tanács nemzeti liberális párti (PNL) elnöke, akit három elnökjelölt is lehetséges miniszterelnökként nevezett meg.
Medve támadt egy férfira vasárnap Argeş megye északnyugati részén; a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre a hatóságok.
Ha elnök lesz, az összes külföldi nagykövetet fogadja hivatalában egy „egyenrangú” megbeszélésre, kivéve az osztrák nagykövetet, akit nem fogad, amíg Románia nem lesz a schengeni övezet teljes jogú tagja – jelentette ki George Simion.
szóljon hozzá!