Fotó: Basilica.ro
Előfordulhat, hogy előbb-utóbb búcsút mondhatunk annak a gyakorlatnak, miszerint Erdélyben két húsvétot is megünnepelnek: a nyugati kereszténység és az ortodoxia ünnepét is, egy kolozsvári egyetemi oktató ugyanis azt javasolja, a román ortodoxok ünnepeljék ugyanakkor a feltámadást, mint a katolikus hívek. Felvetése vegyes fogadtatásra talált ortodox egyházi berkekben: míg a botrányos nyilatkozatairól hírhedt konstancai metropolita, Teodosie nem nézi jó szemmel, Andrei kolozsvári érsek-metropolita nem zárkózna el előle.
2023. április 12., 09:062023. április 12., 09:06
Adrian Papahagi kolozsvári egyetemi oktató bejelentette: felkéri a román ortodox egyház szinódusát, a húsvét dátumát a Gergely-naptár szerint számítsák ki, hogy a román ortodoxok ugyanazon a napon ünnepeljék a feltámadást, mint a katolikus hívek.
„Húsvét után széleskörű országos kezdeményezést indítok útjára, amelyben arra kérem a Román Ortodox Egyház Országos Gyűlését és Szent Szinódusát, hogy a húsvét dátumát a Gergely-naptár szerint számítsák ki (amit a karácsony egyébként is figyelembe vesz), hogy az egész nyugati kereszténységgel (beleértve például a finn ortodoxokat is), illetve katolikus és protestáns embertársainkkal, legyenek azok magyarok, szászok, románok vagy bárkik, együtt ünnepelhessük a feltámadást” – jelentette be Adrian Papahagi a Facebook-oldalán.
„A görögöknek, bolgároknak és másoknak követniük kellene a mi példánkat, ha közösséget akarnak” – teszi hozzá Papahagi.
Az egyetemi tanár felvetése vegyes fogadtatásra talált ortodox egyházi berkekben: míg a botrányos nyilatkozatairól hírhedt konstancai metropolita, Teodosie nem nézi jó szemmel, Andrei kolozsvári érsek-metropolita nem zárkózna el előle.
„Igaz, hogy a húsvétot a nem korrigált naptár szerint ünnepeljük, mert az 1923-as konstantinápolyi zsinat így döntött, amikor a naptárt a keleti részen korrigálták. A nyugati részen a naptárt a 17. században javították ki. De ott van az igazi húsvét, ahonnan a Szent Láng jön. A katolikusoknál megvan a Szent Láng? Nekik nincs. Van-e másoknak Szent Lángjuk? Nincs. Mindannyian az ortodoxok lángjánál gyűlnek össze” – hangoztatta.
Teodosie szerint csak az ortodoxoknál „valóság” a Szent Fény. A római katolikusokról úgy nyilatkozott: „Nem akarom elítélni őket, mert nem az én dolgom, de szánom őket”.
Adrian Papahagi kezdeményezte a húsvét összehangolását
Fotó: Simpozionstaniloae.ro
„Emlékeznünk kell, hogy 1922-ben a Román Ortodox Egyház áttért a Gergely-naptárra, és négy évig a húsvétot az új időszámítás szerint ünnepelték. Aztán, miután konstatálta, hogy a legtöbb ortodox országban a húsvétot a régi, a Julián naptár szerint tartották, a többi ortodox testvérrel való közösség érdekében a Román ortodox Egyház is visszatért a régi naptárhoz... A baj az, hogy 1922-ben az ortodox egyház helyes megközelítését nem úgy ítélték meg, ahogy kell, és egy kisebbség, különösen Moldovában, elszakadt az egyháztól, és most úgynevezett stilista egyháznak nevezik. Nagyon nehéz a tudatlanság ellen harcolni” – mondta az érsek.
A román ortodox egyház pragmatikus hivatalos álláspontot fogalmazott meg: eszerint a probléma nem dogmatikai alapú, hanem az egyházak közötti egyeztetéssel oldható meg.
A kezdeményezést Sabin Gherman, a transzszilvanizmus egyik legismertebb román képviselője is felkarolta és népszerűsítette egy videóben.
Az 1976-ban született Adrian Papahagi román filológus és esszéista, Marian Papahagi fia. A 2012-es parlamenti választásokon sikertelenül indult a Demokrata-Liberális Párt (PDL) színeiben parlamenti mandátumért, 2014-ben pedig megalapította a Népi Mozgalom Pártot (PMP). 2014. február 17-én bejelentette, hogy ideiglenesen visszavonul a politikától. 2015. március 1-jén Monica Macovei európai parlamenti képviselővel együtt új politikai pártot alapított M10 néven.
A nyugati kereszténység által a húsvét meghatározására ma használt módszert a Gergely-féle naptárreformot szabályozó kánonban (1582) rögzítették. Ebben pontosították, hogy mit kell az egyházi naptár értelmében „tavaszi napéjegyenlőségnek” illetve azt követő „teliholdnak” tekinteni. A keleti egyházrészek egy régebbi, a VI. században élt Dionysius Exiguus által megalkotott rendszer szerint számítják a húsvétot, mely alapgondolatát tekintve megegyezik a Gregorián-naptár szerinti számítással, csak semmilyen naptárkorrekciót nem tartalmaz.
Ferenc pápa 2015 júniusában bejelentette, hogy a római katolikus egyház kész megváltoztatni a húsvétszámítás módját, hogy a katolikusok húsvétja egybeessen más keresztény vallások húsvétjával.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
szóljon hozzá!