Konzervatív „fordulat”. Nem tartják őszintének Ludovic Orban nyilatkozatát
Fotó: PNL/Facebook
Sem a bírált koalíciós partner, sem a párton belüli ellenfelek nem vették jó néven, hogy Ludovic Orban, a kormány fő erejét adó PNL elnöke a konzervativizmus mellett tett hitet, a nemzeti és vallásos értékek mellett téve le a garast.
2021. július 05., 20:592021. július 05., 20:59
Vitát gerjesztett a bukaresti koalíció román alakulatai között Ludovic Orban, a kormány vezető erejét adó Nemzeti Liberális Párt (PNL) nyilatkozata, amelyben arról beszélt: az általa vezetett alakulat számára a nemzeti és vallási értékek a legfontosabbak, míg a jelek szerint egyes koalíciós partnerek számára nem, sőt azok néha úgy viselkednek, „mintha nem ebben az országban születtek volna.”
Egy vasárnapi, bákói nyilatkozatában a képviselőház elnöki tisztségét is betöltő politikus arról beszélt, hogy a liberálisoknak az olyan tradicionális „román értékeket” kell támogatniuk, mint a család, az egyház, a román falu és a közösség.
Orban egyúttal
(Megjegyzendő: a magyar apától származó Orban unitárius vallású.)
Orban ezzel egyértelműen a liberális és szélsőliberális pártokat tömörítő Renew Europe pártcsaládba tartozó Mentsétek meg Romániát Szövetség-Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (USR–PLUS) tandemre utalt.
Az USR–PLUS egyik vezető politikusa, Allen Coliban brassói polgármester magára is vette a bírálatot, és visszavágott Orbannak. Kijelentette: elvárja, hogy a PNL elnöke vonja vissza kijelentéseit, és kérjen bocsánatot. Egyúttal felemlegette a PNL korrupciós ügyeit, és kijelentette:
Orban nyilatkozata egyértelműen a PNL elnöki tisztségéért zajló egyre élesebbé váló vetélkedéshez kapcsolódik, amely az újrázni készülő pártelnök és Florin Cîţu miniszterelnök között zajlik, miközben a megyei tisztújításokat csalási vádak kísérik. A jelek szerint a hivatalban levő elnök azzal próbálja maga mellé állítani a szeptemberi tisztújító kongresszus előtt párttársait, hogy a párt konzervatív arculatát hangsúlyozza.
Ez azonban nem talált osztatlan támogatásra: Emil Boc kolozsvári polgármester, az Orbannal a koalíciós partnereknek tett engedmények miatt kritikussá vált belső ellenzék egyik legfőbb képviselője most védelmébe vette az USR-t, mondván, a lobogó napján szervezett ünnepségeket éppen az USR-s alprefektus vezette.
Ovidiu Raețchi volt liberális képviselő egyenesen úgy fogalmazott:
amelynek – szerinte – eddig „sikerült egészségesen kiegyensúlyoznia Lengyelország és Magyarország kisiklásait ebben a térségben”.
Pászkán Zsolt, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője szerint Orban nyilatkozata a pártelnöki tisztségért zajló kampány része. A nagybányai születésű Románia-szakértőtől azt kérdeztük, a PNL-elnök részéről hiteles egy ilyen megnyilatkozás, vagy csupán annak tudható be, hogy múlt héten jelent meg egy felmérés, amely szerint a románok többsége konzervatív, a nemzeti és vallási értékeket képviselő pártra szavazna. Vajon azt jelzi ez a nyilatkozat, amellyel egyaránt magára haragította az USR–PLUS-t és belső ellenfeleit, hogy a vesztét érzi, és így próbálja ledolgozni a Cîţuval szembeni hátrányát a pártelnökválasztás előtt?
Pászkán leszögezte:
„Miután a helyi szervezetekben elkezdődött tisztújítások Orban szemszögéből nézve eléggé hátrányosan alakulnak, a múlt héten közzétett felmérés kapóra jött Orbannak, és lehetőséget adott számára egy új taktika alkalmazására. Ugyanis a szeptemberre tervezett elnökválasztó kongresszuson nemcsak a területi vezetők vesznek részt, hanem összesen nagyjából 5000 küldött, és Orban arra számít, vagy azt akarja elérni, hogy a küldöttek többsége ne kövesse feltétlenül a területi vezető utasításait. Ugyanis a PNL sem különbözik a többi romániai párttól, amelyek a soha végig nem vitt ideológiai tisztázás hiányában csak taktikai megfontolások alapján kapcsolódnak az európai fősodor, amúgy szintén meglehetősen „lecsószerű” fő politikai pártcsaládjaihoz. Orban számára ezt elősegíti, hogy a hivatkozott felmérés nem zárja ki a „konzervatívabb” politizálás és a Romániában egyelőre tabusított európai „fősodorhoz” tartozás egyidejű képviseletét” – hangsúlyozta az elemző.
Rámutatott ugyanakkor: ez olyan belső, soha ki nem beszélt vitákat hozhat felszínre, melyek az elnökválasztás, vagy egy esetleges 2024-es választási vereség után szétfeszítheti a Nemzeti Liberális Pártot.
Marcel Ciolacu miniszterelnök egy olyan magángéppel utazott, amelyet a botrányba keveredett ingatlancég, a Nordis utazási cége bérelt – értesült a G4Media portál.
Nicolae Ciucă szerint semmi takargatni valója nincs abban az ügyben, amelyet a korrupcióellenes ügyészség az általa írt könyv közpénzből való reklámozása ügyében.
Még néhány nap és kezdetét veszi az év végi választási maraton első felvonása – vasárnap derül ki, kik jutnak tovább az államelnökjelöltek közül a második körbe.
Adrian Câciu felszólította Nicolae Ciucát, hogy 48 órán belül mutassa be azokat a dokumentumokat, amelyek alapján több mint 2 millió eurót költött közpénzből a könyve megjelentésére és népszerűsítésére.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden telefonon egyeztetett Donald Trumppal, az Egyesült Államok megválasztott elnökével, akinek elmondta, hogy szeretné, ha Amerika az Európai Unión kívül Románia legfontosabb kereskedelmi partnerévé válna.
Több bizonyítékot is kizárt a bukaresti ítélőtábla a többek között bűnszervezet létrehozásával, emberkereskedelemmel és nemi erőszakkal vádolt Tate fivérek elleni vádiratból.
Új vonat-helymeghatározó szolgáltatást vezetett be a vasúti reformért felelős romániai hatóság. Az integrált jegyvásárlási platformon élőben követhető, merre jár, mennyit késik egy-egy vonat – már ha éppen működik a rendszer.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit.
A Nordis-ügy kárvallottjainak képviselőivel találkozott kedden Nicolae Ciucă szenátusi elnök, valamint Gabriel Andronache és Cristian Niculescu-Ţâgârlaş liberális párti törvényhozók – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
szóljon hozzá!