Nem látják szívesen. Meleșcanu kinevezését a szenátus élére saját pártján kívül az ellenzéki USR és az RMDSZ sem támogatja
Fotó: Román külügyminisztérium
Kizárással fenyegette meg Călin Popescu-Tăriceanu, az ALDE elnöke Teodor Meleşcanut arra az esetre, ha elfogadná, hogy a PSD őt jelölje a szenátus élére.
2019. szeptember 03., 19:252019. szeptember 03., 19:25
2019. szeptember 03., 19:332019. szeptember 03., 19:33
Belső ellentétek feszítik a Liberálisok és Demokraták Szövetségét (ALDE), miután az alakulat több politikusa nem ért egyet Călin Popescu-Tăriceanu elnökkel a Szociáldemokrata Párttal (PSD) eddig fennálló koalíció felrúgásában, illetve azzal, hogy a párt a Victor Ponta volt PSD-s kormányfő vezette Pro Romániával lépjen szövetségre. Az ellentéteket tovább mélyíti a PSD Tăriceanu elleni húzása, amellyel az ALDE-elnöknek a szenátus éléről történt lemondása után ismét csak egy ALDE-s politikust, Teodor Meleşcanu volt külügyminisztert jelölték a felsőház elnöki tisztségébe. Egyes sajtóértesülések szerint
Az ellentétek miatt Tăriceanu kedden megbeszélésre hívta az ALDE több vezetőjét is, majd a párt országos vezető testülete is ülésezett a parlamentben. A találkozón belső források szerint Tăriceanu arra szólította fel Meleşcanut, hogy utasítsa vissza a felkérést, ő azonban nem reagált érdemben. Ennek nyomán
Tăriceanu közölte: Meleşcanu elnöki jelölését és egyes ALDE-tagok átállásra való kapacitálását a párt elleni támadásnak tekintik a PSD részéről.
Mint megírtuk, Viorica Dăncilă kormányfő, a PSD elnöke azzal magyarázta Meleşcanu jelölését, hogy a szenátus elnöki tisztsége az ALDE-nak jár, a PSD pedig meg akarta mutatni, hogy „a végletekig korrekt” párt. Ennek ellenére hétfőn nem sikerült megválasztani az új elnököt. Meleşcanu kedden kijelentette: esze ágában sincs visszalépni, mivel így az ALDE garanciát kap arra, hogy korrektül járnak el vele szemben.
Daniel Zamfir, az ALDE szenátora még hétfőn este közölte: azért nem választották meg hétfőn a felsőház új elnökét, mert Teodor Meleşcanu megválasztását a párt egyetlen szenátora sem támogatta. Rámutatott:
Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) részéről Radu Mihail szenátor közölte: pártja elfogadhatatlannak tartja Meleşcanu személyét, mivel külügyminiszterként ő a felelős a májusi EP-választás külföldi szavazóköreiben bekövetkezett „katasztrófáért”.
Nem támogatja Meleşcanu kinevezését az RMDSZ sem: Cseke Attila, a szövetség szenátusi frakcióvezetője kedden a Mediafax hírügynökségnek leszögezte:
úgyhogy ez érvényes arra is, hogy nem támogatják a PSD által megnevezett jelölt kinevezését a szenátus élére. Szerinte a politikai válság megoldása az, hogy a kormány távozzék.
Eközben zajlanak az átállások a pártok között: a szenátus plénuma előtt jelentette be hétfőn Nicolae Marin és Vasile Ilea, hogy kilépnek a PSD-ből és az ALDE-hoz csatlakoznak. Ugyanakkor Ilie Niţă szenátor távozott az ALDE soraiból, és a PSD-be iratkozott be. A HotNews hírportál szerint az átlépések bejelentése előtt a PSD 69, az ellenzék pedig 67 szenátorral rendelkezett. Tăriceanu amúgy még hétfőn bejelentette, hogy az ALDE frakciója Demokrácia néven működik tovább. Az új felsőházi elnök megválasztásáig egyébként a szociáldemokrata párti Şerban Valeca látja el a házelnöki feladatokat. Erről szintén hétfőn a szenátus házbizottsága döntött.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!