A Nagy Fehér. Az ortodox egyházat 2007 óta irányító Daniel pátriárka a Szekuritáté besúgója volt
Fotó: Presidency.ro
A kommunista diktatúra idejéből megmaradt hálózatok és módszerek mozgatják jelenleg is a román ortodox egyház (BOR) gazdasági hátországát – vélik a szakértők, akik szerint a főpapok jelentős része fedett titkosszolgálati tiszt vagy kollaboráns volt, s ma is az. Daniel pátriárka együttműködését az egykori titkosrendőrséggel a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács tudományos kutatója erősítette meg.
2021. október 18., 19:322021. október 18., 19:32
2021. október 18., 19:532021. október 18., 19:53
Bár felmérések szerint az ortodox egyház továbbra is az egyik legnagyobb bizalomnak örvendő intézmény Romániában, annak múltját és jelenét folyamatosan a viták, leleplezések övezik. Együttműködés Ceaușescu diktatórikus rendszerével, korrupció és titkosszolgálati kapcsolatok – íme csak néhány a legtöbbet hangoztatott vádak közül.
Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője úgy véli,
„A török uralom alatt kétségkívül hozzájárult a keresztény közösségi identitás megtartásához, a kultúra megóvásához. A társadalmi befolyáshoz vagyon is járult, még a második világháború előtt is gazdag volt, óriási erdőségei, agrárbirtokai voltak, saját nyomdával, kiadóval, egyetemmel rendelkezett, és megőrizte még a török hódoltság idején létrejött állam az államban jellegét” – mondta a Krónikának a szakértő. Megjegyezte: a magyaroknál a felvilágosodás és a polgárosodás egészen más fejlődési pályát adott a társadalomnak, az egyházaknak.
„A főpapok jelentős része fedett titkosszolgálati tiszt vagy együttműködő volt, ma is az, és a bukaresti sajtó szerint a mostani pátriárka, Daniel, Ceaușescu külpolitikai kampányait segítette az egyház külkapcsolati titkáraként. A helyzet ugyanakkor nem fekete-fehér. Iustin Marchiş főapát például bevallotta, hogy együttműködött a Szekuritátéval, az egyházon belül mégis a nyugatos reformpárthoz tartozik, magyar ügyekben pedig korrekt nyilatkozatokat tett” – hívja fel a figyelmet az árnyalatokra Barabás T. János.
Az egyház gazdagságával kapcsolatban ugyanakkor példaként említette, hogy Moldva erdőállományának körülbelül egyharmadát tulajdonolja. „Vállalatai, nyomdái, egyetemi-egészségügyi intézményei vannak, vagyonát több milliárd dollárra becsülik” – tette hozzá. Mint hangsúlyozta, a mostani egyházi gazdasági entitás a kommunista rendszert domináló titkosrendőrség hálózatából jött létre, és maga is titkos hálózatként működik. „Vagyis homályosak a belső viszonyai, törvényei, az állam nem ellenőrzi pénzügyeit, kooptálással vesz fel vezetőket, központosítja a döntést és az információ mozgását, korrupt viszonyokban intézi gazdasági ügyeit, az előléptetés a bizalomtól és nem az érdemtől függ, s minden pozíció, tisztség pénzbe kerül” – mondta Barabás T. János, hozzátéve, hogy minderről terjedelmesen írt a román média.
Az elemző kiemelte a nacionalista, legionárius-szimpatizáns megnyilvánulásokat is, így például az Ortodox Fiatalok Szervezetének szerepvállalását a román fasisztoid Új Jobboldal (Noua Dreapta) társaságában az úzvölgyi temető meggyalázásában. Hozzátette azt is, hogy
A minap közölt A Nagy Fehér (Marele Alb) című Recorder-film apropóján megszólalt Mădălin Hodor történész, a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) tudományos kutatója is. A szakember Facebook-oldalán megerősítette, hogy Daniel pátriárka a Szekuritáté besúgója volt. Azt is nyomatékosította: az egyházi vezetőnek a kommunista titkosrendőrséggel folytatott együttműködése nemcsak besúgásból állt, hanem annál jóval szerteágazóbb volt, akárcsak az egész román ortodox egyház és a kommunista állam viszonya.
„A Szekuritátéval való együttműködés mellett a BOR vezetői (ide az egykori és a jelenlegi vezetőségből is említhetők nevek) a rendszer melletti propagandaakciókban vettek részt a román diaszpóra körében, a nemzetközi eucharisztikus fórumokon, igyekeztek beépíteni vagy a bukaresti rezsim mellé állítani a külföldön élő román közösségeket” – fogalmazott Hodor. Szerinte az ortodox egyház ügyletei, az azokat övező korrupció még 1989 előtt született, azokat most magasabb szinten művelik, az „állam az államban” pozícióból.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
szóljon hozzá!