Teljesen bizonytalanná vált a kormányalakítási tárgyalások kimenetele
Fotó: Facebook/USR
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vállalja a kormányzást, de egy becsületes és reformokat felvállaló kormányt szeretne – fejtette ki csütörtökön Elena Lasconi, az alakulat elnöke. Eközben az AUR nemzeti egységkormányt szeretne, míg az államfői posztra bejelentkezett Nicuşor Dan bukaresti főpolgármester úgy véli, Romániának stabil, a parlamenti többség által támogatott kormányra van szüksége.
2024. december 19., 20:052024. december 19., 20:05
A reakciók előzménye, hogy – mint arról beszámoltunk – Marcel Ciolacu kormányfő, a szociáldemokraták (PSD) elnöke bejelentette, pártja kivonul a koalíciós tárgyalásokról. „A tárgyalások során folyamatosan jeleztük, hogy teljes mértékben rendelkezésre állunk. Mit jelent a becsületes? Azt, hogy Marcel Ciolacu és a PSD pontos számokkal álljon elő az ország költségvetésének helyzetéről, és vállalja a sürgősségi kormányrendeletet, amely adóügyileg lezárja az idei évet. Miért hazudnak még mindig az ország helyzetéről? Olyan nagy a lyuk az állami költségvetésben, amit ők okoztak? Mondják meg az igazat, hadd tudjuk meg mindannyian, hogy mekkora zűrzavart okoztak, és nézzük meg, hogyan tudjuk helyrehozni. Éppen azért van szükségünk reformokra, mert a szakadék szélén állunk. Őszinte, tiszta, populizmustól és csoportérdekektől mentes reformokra van szükség” – írta közösségi oldalán posztolt bejegyzésében Lasconi.
Lasconi szerint az elsődleges reform az állam átszervezése, amely nem a polgárok érdekében működik; csökkenteni kell a haszontalan kiadásokat, a központi apparátust, és meg kell reformálni az igazságszolgáltatást.
Eközben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nemzeti egységkormány alakítására tett javaslatot, és George Simion szerint az AUR-nak kellene adnia a miniszterelnököt. Csütörtöki sajtótájékoztatóján Simion rámutatott, a választási kampány véget ért, és valamennyi alakulatnak tárgyalóasztalhoz kellene ülnie, mert csak együtt tudnak megoldást találni a válságból való kilábalásra. „Mi egy nemzeti egységkormány alakítására teszünk javaslatot, AUR-os miniszterelnökkel, Petrişor Peiu személyében” – jelentette ki az ellenzéki alakulat vezetője.
Simion hozzátette, a pártoknak meg kell állapodniuk egy olyan intézkedéscsomagban, amelyik a következő 36 hónapra lenne érvényes, és a választásokon részt vett valamennyi polgár elvárásainak eleget tesz. „Nem mehet tovább a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció, mintha a románok szavazatai nem is számítanának” – fogalmazott az AUR elnöke.
A Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva Nicuşor Dan kijelentette, hogy a kormányalakítás rendkívül sürgős teendő, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kormányalakítási tárgyalások „minden demokratikus országban” időigényesek. „Nagyra értékeltem, ahogyan a felek az elmúlt hetekben egymáshoz és a társadalomhoz viszonyultak. Ezért meg is leptek a ma történtek. Továbbra is optimista vagyok, bízom benne, hogy mindenki visszatér a tárgyalóasztalhoz” – fogalmazott a bukaresti főpolgármester, aki a hét elején jelentette be, hogy jelölteti magát a jövő évi államelnök-választásra.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul a koalíciós tárgyalásokról, de hajlandó lesz a parlamentben megszavazni egy jobboldali kisebbségi kormányt – ezt Marcel Ciolacu leköszönő miniszterelnök, a párt elnöke jelentette be közösségi oldalán.
Hozzátette: lehet, hogy csak tárgyalási stratégiáról van szó a PSD részéről, de véleménye szerint ennek semmi pozitív hozadéka nem lesz, mert az emberek nem nézik már jó szemmel a feszültségkeltést. Rámutatott még, hogy normális esetben hónapokig tartó vitát kellene folytatni a kormányprogramról, de a jelenlegi helyzetben ez nem lehetséges. Üdvözölte, hogy a pártok eddig a kormányzási elvekről, és nem a funkciók elosztásáról tárgyaltak, ezért meglepőnek tartja a szerinte egyébként racionális Marcel Ciolacu „érzelmi kirohanását”. „Úgy vélem, Romániának stabil, többségi kormányra van szüksége, nem pedig kisebbségi kormányra. Szeretném, ha az USR is része lenne ennek a többségnek, mert reformpárt, és Romániának reformokra van szüksége” – fűzte hozzá a politikus.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul a koalíciós tárgyalásokról, és a parlamentben támogatni fogja egy jobboldali kormány megalakítását Klaus Iohannis államfő Brüsszelben kijelentette, Romániának éppen egy elhúzódó kormány- és parlamenti válságra nincs most szüksége. Az államelnök nyilatkozatában felelősségre intette a politikai vezetőket, hangsúlyozva, hogy Románia „rendkívül bonyolult helyzetben” van, nincs helye a „kicsinyes vitáknak”. Hozzátette, valamennyi politikai vezetőnek államférfiként kell viselkednie, és tárgyalóasztalhoz kell ülniük, hogy az országnak mielőbb új kormánya legyen, amelyik a jövő év első részében megszervezi az elnökválasztást.
Az RMDSZ-t meg lehet győzni arról, hogy egy kisebbségi kormány beiktatása mellett szavazzon, arról viszont már nem, hogy kisebbségi kormányban részt vegyen – jelentette ki a Krónikának Marcel Ciolacu váratlan bejelentését követően Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke felvázolta, miként lábalhatnának ki az Európa-barát pártok a jelenlegi patthelyzetből, milyen teendők várnak a következő kormányra, illetve számíthat-e „sokkterápiára” Románia lakossága a magas költségvetési hiány miatt.
Az RMDSZ-t meg lehet győzni arról, hogy egy kisebbségi kormány beiktatása mellett szavazzon, arról viszont már nem, hogy kisebbségi kormányban részt vegyen – jelentette ki a Krónikának Marcel Ciolacu váratlan bejelentését követően Kelemen Hunor.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
szóljon hozzá!