Kelemen Hunor szerint az egyedüli jó megoldás, ha az elnök- és parlamenti választás után létrehozott koalíció tovább megy
Fotó: Rostás Szabolcs
Az RMDSZ-t meg lehet győzni arról, hogy egy kisebbségi kormány beiktatása mellett szavazzon, arról viszont már nem, hogy kisebbségi kormányban részt vegyen – jelentette ki a Krónikának Marcel Ciolacu váratlan bejelentését követően Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke felvázolta, miként lábalhatnának ki az Európa-barát pártok a jelenlegi patthelyzetből, milyen teendők várnak a következő kormányra, illetve számíthat-e „sokkterápiára” Románia lakossága a magas költségvetési hiány miatt.
2024. december 19., 18:222024. december 19., 18:22
2024. december 19., 18:462024. december 19., 18:46
– Egészen váratlan, rendkívüli helyzet állt elő azok után, hogy Marcel Ciolacu a nap folyamán bejelentette: az általa irányított Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul az Európa-barát pártok koalíciós tárgyalásairól, nem kíván hatalmon maradni. Miközben ez sokak szerint nem a PSD elhatározása volt, hanem Ciolacu sértődöttsége lapul a háttérben, Ön mivel magyarázza a kormányfői tisztséget betöltő PSD-elnök döntését, volt-e ennek előzménye az eddigi koalíciós tárgyalások során?
– Az este (szerdán – szerk. megj.) is, meg az előző napokban is nagyon nehéz tárgyalások zajlottak. Nagyon sokszor elhangzottak szemrehányások, mindenféle sértések, amelyek még hagyján, ha szűk körben hangzanak el. Elsősorban a szocialisták (PSD) és a liberálisok (PNL) között voltak feszültségek, nehéz pillanatok, ezek aztán a két párt részéről nyilvánosan is kiütköztek, amikor Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke, valamint Ciprian Ciucu, a liberálisok első alelnöke, Bukarest VI. kerületének polgármestere nyilatkozott a sajtónak a PSD-ről. Én ehhez kötném Ciolacu mai bejelentését. Én meg erre azt mondtam, hogy nem lehet így viselkedni, nem lehet ezt csinálni egyik oldalon sem. Ha vannak feszültségek, azokat meg kell beszélni házon belül, de a tárgyalásokat folytatni kell. Ezért mondtam, hogy nyugodjon le mindenki, tegye a lábát hideg vízbe egy kicsit, utána holnaptól le kell ülni és folytatni a tárgyalásokat. Adott helyzetben ugyanis nincs sok megoldás, sőt az egyedüli, valamelyest jó megoldás az, ha az elnök- és parlamenti választás után létrehozott koalíció tovább megy. Ezért kértem arra a többi pártelnököt, hogy holnap (pénteken – szerk. megj.) folytassuk a tárgyalásokat. Ezek az egyeztetések nem voltak egyszerűek, maradjunk ennyiben, az elmúlt napokban hol az egyik, hol a másik oldal néhányszor felállt a tárgyalóasztaltól, aztán visszaültek. Nem akarnék túl sok részletbe belemenni, de a levegőben napok óta benne van egy nagyon erős feszültség, elsősorban a liberálisok és a szocialisták között.
– Ezek a nézeteltérések a kormányra váró konkrét teendők, intézkedések kapcsán merültek fel, vagy személyes ellentétek is meghúzódnak a háttérben a PSD és a PNL vezetői között?
– Van ilyen is és olyan is. A Ciprian Ciucu által az Euronews hírtelevíziónak szerda este adott interjúból sok minden kiderül, a személyes ellentétekkel és mindenféle egyéb dolgokkal kapcsolatosan is. (A PNL első alelnöke azt állította, a PSD nem „nyitott szívvel” vett részt a koalíciós egyeztetéseken, és pillanatig sem akarta kooptálni az USR-t az új kormányba – szerk. megj.). Persze ne feledjük: a költségvetés mostani nehéz helyzetét, amit a következő években kell kijavítani, mindenféleképpen együtt okozta a PSD és a PNL, együtt juttatták ebbe a helyzetbe az országot, ezért aztán egymásnak kell szemrehányást tenniük. Túl lehet lépni ezen a nehéz helyzeten, viszont sok bölcsességre lenne szükség, kicsit mindenkinek fel kell adni a hiúságából, visszavenni az egójából.
– Amennyiben Marcel Ciolacu esetleg meggondolja magát, folytatódhatnának a tárgyalások az Európa-barát alakulatok között. Ám mi történik, ha tovább köti az ebet a karóhoz, és a PSD valóban ellenzékbe vonul? Működhet a PNL, az USR, az RMDSZ és a kisebbségi frakció közötti kisebbségi kormány Romániában?
– Működni működhet ideig-óráig, de nincs sok értelme. Roppant kiszolgáltatott lenne egy kisebbségi kormány olyan körülmények között, hogy van lehetőség többségi kormányt alakítani, továbbá valamikor a jövő évben államfőválasztást kell tartani, ráadásul a költségvetés romokban hever, ezt így szó szerint mondom. Nagyon kevés a mozgástere egy ilyen kabinetnek, semmit nem tudna csinálni. Ezért én nem sok értelmét látom. Bennünket meg lehet győzni arról, hogy egy kisebbségi kormány beiktatása mellett szavazzunk a parlamentben, arról viszont már nem, hogy egy kisebbségi kormányban részt vegyünk.
A PSD felállt a tárgyalóasztaltól, és a jobbközép pártokra bízná a kormányalakítást
Fotó: PNL/Facebook
– Tehát az RMDSZ nem kívánna részt venni egy kisebbségi kormányban.
– Nem vagyunk mi politikai kalandorok! Ennek nincs értelme. Egy kisebbségi kormányban a kezünk-lábunk meg lenne kötve, a szükséges, elfogadható intézkedéseket sem lehet meghozni.
– Apropó, szükséges intézkedések. A napokban már körvonalazódott a leendő kormányprogram, a három román párt és a kisebbségi frakció képviselőivel rögzítették a különböző alapelveket, vállalásokat. Nagy kérdés viszont, hogy a költségvetés magas hiánya közepette mire számíthat januártól Románia lakossága: lesznek-e adóemelések, milyen megszorítások körvonalazódnak?
– Abban megállapodtunk, hogy adóemelés nem lesz, illetékeket, adókat nem emelünk, ebben mindenki egyetértett. Viszont a költségvetési kiadásokat le kell faragni, ez kötelező, és meg kell vizsgálni, hogy milyen területekről faragunk le, mennyit, és hogy mindez elegendő-e. Most ugyanis 8,4-8,6 százalékos a költségvetési deficit, de ennek meg kell várnunk a végét, mert szerintem lehet még ennél több is. Ráadásul úgy marad „csak” ennyi a hiány, ha a néhány milliárd lejes levágott számlákat nem fizeti ki idén a kormány. Ez azt jelenti, hogy a jövő évet azzal kell kezdeni, hogy a 2025. évi költségvetés terhére 2024-es számlákat fizetsz, ami már eleve megköti a kezedet. De adóemelés nem lesz. Az RMDSZ ragaszkodik ahhoz, hogy úgy kell a költségvetési, államháztartási problémákat megoldani, hogy azt ne a polgárokkal fizettessük meg, mert nem ők okozták azokat. Lehetséges olyan megoldásokat találni, amelyek több bevételt, jobb adóbegyűjtést jelentenek, amelyek a költségvetésből tudják élénkíteni a gazdaságot, ez esetben igenis el lehet oda jutni, hogy ne kelljen adót emelni. Ennek ugyanis nincs értelme, nem jelent megoldást, hiszen nem a polgárok okozták ezt a hiányt, hanem a kormány a rossz döntéseivel és a túlköltekezésével. Mindegy, hogy ki fog kormányozni, nem lesz egyszerű időszak az elkövetkező, de mi ehhez ragaszkodtunk. Persze a sok rossz mellett jó hír, hogy a román költségvetés hiányát hét év alatt kell lecsökkenteni 3 százalékosra, tehát nem kell sokkterápiát alkalmazni, nem kell olyan megszorító intézkedésekre gondolni, amelyeket a korábbi gazdasági válság idején éltünk át. Viszont nem lehet sokat szórakozni, nem lehet sokat várni ezekkel az intézkedésekkel, ebbe bele kell vágni. Nem lehet azt üzenni, hogy nincsen kormány, nincsen többség, mert ez rontja Románia hitelességét, a költségvetési deficitet valamiből finanszírozni kell. Rossz körülmények között felvenni hiteleket azt jelenti, hogy nagyon drága hitelt veszünk föl. Tehát mielőbb stabil kormányra van szükség.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke csütörtökön arra kérte a koalíciós partnereket, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz, miután Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt elnöke bejelentette, hogy kivonul a koalíciós egyeztetésekről.
– És a közalkalmazottak bérének, valamint a nyugdíjaknak befagyasztása szóba került-e a lehetséges a költségvetési konszolidáció és a tervezett megszorítások kapcsán?
– Ezt ebben a pillanatban sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom, mert döntés még nem született. De az egyik olyan intézkedés, ami nem vesz el, de nem is tesz hozzá a költségvetéshez, az béreknek a jelenlegi szinten tartása lehet. Nem a nyugdíjakról beszélek, mert ezekről egyáltalán nem volt szó, de a bérek esetében elképzelhető, viszont döntés nem született.
– Mi következik vajon Marcel Ciolacu bejelentését követően? Lehetségesnek látja még a széles körű koalíció létrehozását célzó tárgyalások folytatását?
– Én arra kértem a kollégákat, tehát Marcel Ciolacut, Ilie Bolojant és Elena Lasconit is, hogy ma még fújja ki magát mindenki, beszéljék meg személyesen, informálisan, ami megbeszélnivalójuk van, és holnap üljünk le, folytassuk a tárgyalásokat. Abban reménykedem, hogy holnap ismét találkozunk, ahogy terveztük, és folytatni tudjuk az egyeztetéseket. Ez lenne szerintem az egyetlen jó megoldás, minden egyéb rossz.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul a koalíciós tárgyalásokról, de hajlandó lesz a parlamentben megszavazni egy jobboldali kisebbségi kormányt – ezt Marcel Ciolacu leköszönő miniszterelnök, a párt elnöke jelentette be közösségi oldalán.
A jelenlegi „költségvetési katasztrófa” közepette a Szociáldemokrata Párt (PSD) megfutamodik a kormányzás felelőssége elől – jelentette ki csütörtökön a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sajtószóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, Ilie Bolojan szerint Romániának sürgősen új kormányra van szüksége, és ehhez a liberálisok továbbra is hozzá kívánnak járulni.
Romániának éppen egy elhúzódó kormány- és parlamenti válságra nincs szüksége, válsághelyzetben pedig a kisebbségi kormány nem jó megoldás – jelentette ki Klaus Iohannis államfő csütörtökön Brüsszelben.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közleményben üdvözölte a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) ultimátumát, amelyben többek között attól tette függővé kormányra lép&e
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke csütörtökön arra kérte a koalíciós partnereket, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz, miután Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt elnöke bejelentette, hogy kivonul a koalíciós egyeztetésekről.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul a koalíciós tárgyalásokról, de hajlandó lesz a parlamentben megszavazni egy jobboldali kisebbségi kormányt – ezt Marcel Ciolacu leköszönő miniszterelnök, a párt elnöke jelentette be közösségi oldalán.
Zajlanak a koalíciós egyeztetések az úgynevezett „Európa-barát” pártok között, és a kiszivárgott hírek szerint kemény viták zajlanak a minisztériumok elosztásáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szeretne kormányra kerülni, de rájött, hogy a többi Európa-barát párt nem akarja a kormányban látni – állítja Elena Lasconi, a párt elnöke.
Klaus Iohannis szerdán kijelentette, hogy sem a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT), sem a titkosszolgálatok nem kémkedhetnek egy elnökjelölt után; ha így tennének, az visszatérést jelentene az egykori Securitate módszereihez.
Nyolc év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán a bukaresti ítélőtábla Mario Iorgulescut gondatlanságból elkövetett emberölés, illetve alkohol és kábítószer hatása alatt történő járművezetés bűncselekménye miatt.
szóljon hozzá!