Az Eurrópai Unióban működő kulturális és területi autonómiák legjobb gyakorlatainak alkalmazását, a régiók történelmi, kulturális, nyelvi, vallási és hagyományos értékeinek figyelembe vételét kéri Romániától és Szlovákiától az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN).
2015. május 17., 20:112015. május 17., 20:11
Az európai kisebbségi ernyőszervezet erről az RMDSZ, a felvidéki Magyar Közösség Pártja (MKP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) javaslatára fogadott el határozatot a hétvégén Görögországban rendezett éves közgyűlésén.
Vincze Loránt, az RMDSZ külügyi titkára a határozati javaslat szombati bemutatásakor elmondta, az európai őshonos kisebbségek európai megoldást sürgetnek, az erdélyi és felvidéki magyarok pedig a kontinens más államaiban működő és sikeres autonómia-modellek hasznosítását kérik maguk számára. A FUEN alelnöki tisztségét is betöltő politikus emlékeztetett, hogy a magyarok mindkét országban számtalan alkalommal kinyilvánították: saját ügyeikről saját maguk kívánnak dönteni.
„Nálunk jobban nem tudhatja sem a román, sem a szlovák kormány, sem más, hogy mire van szükségünk közösségeink megmaradása és megerősödése érdekében. A magyar közösség nem közbiztonsági kockázatot jelent, hanem államalkotó tényező, amely békében, párbeszéddel, politikai eszközökkel, de határozottan küzd egy olyan intézményrendszer felállításáért, amely a megszerzett jogainkat szavatolja, minőségi anyanyelvű oktatást biztosít, kulturális javakat állít elő, gazdaságilag és társadalmilag fejleszti a magyarlakta vidékeket. A FUEN ennek a törekvésnek partnere és elkötelezett támogatója\" – idézte az RMDSZ hírlevele Vincze Lorántot.
Az egyhangúlag elfogadott határozat kéri a két ország kormányát: biztosítsa a szubszidiaritás, a regionalizmus, az önkormányzatiság elveinek alkalmazását, figyelembe véve a nyelvi, etnikai alapú diszkriminációmentesség elvét. A FUEN szorgalmazza, hogy Bukarest és Pozsony megértéssel reagáljon, ha a nemzeti kisebbségi csoportok nagyobb szabadságot igényelnek a saját ügyeik önálló intézésében, továbbá folytasson párbeszédet a nemzeti kisebbségek képviselőivel az autonóm igazgatásra vonatkozó jogos igényeikről
Az ernyőszervezet kéri továbbá, hogy az ország közigazgatási struktúrájának vagy bizonyos állami intézmények kialakítása során vegyék figyelembe a történelmi régiók kulturális, nyelvi, vallási és hagyományokban jelentkező értékét, fontolják meg és kövessék az Európában működő kulturális és területi autonómiák legjobb gyakorlatait, mint például a finnországi svéd ajkú közösségét, az olaszországi Dél-Tirol és a német-dán határvidék példáját és további kedvező megoldásokat. A FUEN közgyűlésének döntése értelmében a szervezet az RMDSZ javaslatára Kolozsváron rendezi meg 2017-es kongresszusát.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!