Fotó: Alex Tudor/Agerpres
Kiadják a bolgár hatóságok Romániának a korrupció miatt jogerősen hat év börtönbüntetésre ítélt Elena Udreát.
2022. június 10., 18:382022. június 10., 18:38
2022. június 10., 20:012022. június 10., 20:01
A volt turisztikai miniszter kiadatási perében pénteken hirdetett jogerős ítéletet a szófiai táblabíróság. Elena Udreát megbilincselt kézzel vezették be a tárgyalóterembe, ahol a bírák ítéletet hirdettek kiadatási perében.
Azt kérte a három bolgár bírótól, hogy forduljanak előzetes döntéshozatal iránti kérelemmel az Európai Unió Bíróságához (EUB) az övéhez hasonló helyzetek uniós szinten egységes kezelése érdekében.
Azt mondta, többen vannak hozzá hasonló helyzetben az EU számos országában, és úgy véli, szükség van egy döntésre, amely egységesen szabályozná a kiadatási kérelmek elbírálását. Azt is kérte, hogy a döntéshozatalig engedjék szabadon, ez ugyanis az EUB-nál legalább néhány hónapig, de akár egy-két évig is elhúzódhat.
Miután a bolgár bíróság pénteken úgy döntött, kiadja őt Romániának, a korrupció miatt jogerősen hat év börtönbüntetésre ítélt Elena Udrea volt turisztikai miniszter a sajtó képviselőinek azt mondta, „úgy tűnik, nem létezik számára igazságszolgáltatás Romániában vagy Bulgáriában”. Udrea a szófiai táblabíróság épületének a folyosóján nyilatkozott az újságíróknak az ítélethirdetést követően. „Úgy tűnik, számomra nem létezik igazságszolgáltatás Romániában vagy Bulgáriában. Az elkövetkező napokban üzenni fogok azoknak, akik nyomást gyakoroltak a bírákra, illetve a bíráknak, akik engedtek ennek a nyomásnak. Az április 7-ei döntéskor nyomásgyakorlás történt” – mondta a tárgyalóteremből megbilincselt kezekkel kivezetett Udrea. Arra a kérdésre, hogyan fogja megmagyarázni kislányának a távollétét, Udrea így válaszolt: „Azt hiszik, hogy egy hároméves gyermek tudja, mi történik, vagy elmondanám neki, mi történik? Ismét hazudni fogok neki, ahogy már két hónapja teszem, hogy nem tudok hazamenni, mert valami dolgom van”.
Elena Udrea április elején hagyta el az országot, néhány órával azelőtt, hogy a legfelsőbb bíróság elutasította a semmisségi folyamodványát a Bute-gálaként ismert ügy bűnvádi perében, ami azt jelentette, hogy le kell töltenie a 6 éves börtönbüntetését.
A bolgár hatóságok április 7-án fogták el a bolgár-görög határon. Blagoevgrad kerületi törvényszéke jóváhagyta a nevére kiadott kiadatási kérelmet, Udrea ügyvédei azonban fellebbezést nyújtottak be a döntés ellen, így került az ügy a szófiai táblabírósághoz.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!