Képünk illusztráció
Fotó: freepik.com
Kedden kezdődik a nyolcadikosok kisérettségije, amelyre összesen 160 400 diák jelentkezett. Az első eredményeket július 3-án teszik közzé.
2024. június 24., 12:502024. június 24., 12:50
Az oktatási minisztérium hétfői sajtóközleménye emlékeztet, június 25-én, kedden tartják a nyolcadikosok román nyelv és irodalom írásbelijét. A diákok reggel 8 órától 8.30-ig jelenhetnek meg a képességfelmérőn, a terembe tilos bevinniük tankönyveket, szótárakat, jegyzeteket, mobiltelefonokat, valamint információ tárolására vagy kommunikációra alkalmas elektronikus eszközöket.
A vizsgát 3392 iskolában/vizsgaközpontban szervezik. A matematika kisérettségit június 27-én, csütörtökön, az anyanyelv és irodalom megmérettetést pedig június 28-án, pénteken tartják. Az edupedu.ro oktatási szakportál idézi a szaktárca közleményét, miszerint
„Azokat, akik nem hajlandók tárgyaikat a vizsgabizottság által erre a célra kijelölt helyiségben hagyni, nem engedik be a vizsgára. A vizsgákon kamerák működnek” – teszi hozzá a közlemény.
A vizsgázóknak magukkal kell vinniük érvényes személyi igazolványukat. A dolgozatokat kék színű tollal vagy golyóstollal írhatják meg. A vázlatokhoz és rajzokhoz fekete színnel író eszközt is használhatnak. A vizsgák 9 órakor kezdődnek, a diákok megkapják a vizsgalapokat, a vázlatokhoz szükséges, bélyegzővel ellátott papírt (szükség esetén további oldalakat lehet kérni).
Az írásbeli tesztek témáinak megoldására fordítható idő 120 perc.
A fellebbezéseket július 3-án (16 és 19 óra között) és július 4-én (8 és 12 óra között) lehet benyújtani a vizsgaközpontokban vagy elektronikus úton.
Az eredmények közlése az általános adatvédelmi rendeletnek megfelelően anonim módon, a vezeték- és utónevek helyett egyéni kódok használatával történik, mind a vizsgaközpontokban, mind az evaluation.edu.ro weboldalon. Az egyéni kódokat a hallgatók átvételi elismervény ellenében, az első vizsgán kapják meg. A tételek és a javítókulcsok a subiecte.edu.ro honlapon lesznek elérhetőek az adott írásbeli vizsga minden napján 15 órától.
Resicabánya méretű város lakosságszámát kitevő gyermek hiányzik az idei érettségiről azok közül, akik 12 évvel ezelőtt elkezdték az iskolát. A 30 százalékos lemorzsolódásról tanúskodó megdöbbentő adatokat a 2024-ben végző generáció szolgáltatja.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!