Fotó: Pixabay
Romániában tizenöt hivatalos szabadnap lesz 2021-ben, ezek közül hét esik hétköznapra – 2020-ban tizenegy munkaszüneti nap esett hétköznapra.
2020. december 18., 10:302020. december 18., 10:30
2020. december 18., 10:352020. december 18., 10:35
A 2021-es esztendő hivatalos szabadnapjai:
• január 1. és 2. (újév napja és a második nap) – péntek és szombat;
• január 24. (a román fejedelemségek egyesülésének napja) – vasárnap;
• április 30. (ortodox nagypéntek);
– a nyugati keresztény egyházaknál: április 2.
• május 1. (a munka ünnepe) – szombat;
• május 2. és 3. (az ortodox húsvét első és második napja) – vasárnap és hétfő;
– nyugati keresztény egyházaknál: április 4. és 5.
• június 1. (nemzetközi gyermeknap) – kedd;
• június 20. és 21. (az ortodox pünkösd első és második napja) – vasárnap és hétfő;
– nyugati keresztény egyházaknál: május 23. és 24.
• augusztus 15. (Nagyboldogasszony ünnepe) – vasárnap;
• november 30. (Szent András ünnepe) – kedd;
• december 1. (Románia nemzeti ünnepe) – szerda;
• december 25. és 25 (karácsony első és második napja) – szombat és vasárnap.
A pihenéshez való jogot nem lehet pénzzel kiváltani – vallja Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője, akit a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselői által bejelentett módosítási tervekről kérdeztünk.
Minden év január 15-ig kormányhatározattal állapítják meg azokat a munkanapokat, amelyekre az állami alkalmazottak munkaszüneti napot kapnak a hivatalos szabadnapok előtt vagy után, valamint azokat a napokat is, amikor ezeket be kell pótolniuk – írja a munka törvénykönyve.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!