Fotó: SJU Neamt
Klaus Iohannis államfő és nem kormányzati szervezetek öt évvel ezelőtt, a Colectiv klubban történt szerencsétlenség után az utcán követelték az akkori kabinet távozását, most viszont, amikor egy közkórházban következett be tragédia, az elnök, de a jogvédő szervezetek sem sürgetik a kormány lemondását. A lapunknak nyilatkozó elemző szerint a Piatra Neamţ-i tűzvész aligha fogja megváltoztatni az emberek politikai opcióit a december 6-i választásokig.
2020. november 22., 16:502020. november 22., 16:50
2020. november 22., 17:022020. november 22., 17:02
A bukaresti Colectiv klubban történt tragédia kormánybukást eredményezett. Mitől más a mostani, Piatra Neamţ-i kórházi tűzvész? – kérdeztük Illyés Gergelytől. A politológus azt mondta, az öt évvel ezelőtti bukaresti szerencsétlenség után valóban lemondott Victor Ponta akkori miniszterelnök, de
Hozzátette: úgy tűnik, jól taktikázott, mert évekkel később ejtették ellene a vádat és most újra tényező a román politikában.
Meghalt még két beteg, akiket Karácsonkőről menekítettek Leţcani-ba – jelentette be vasárnap Carmen Dorobăţ, a jászvásári járványkórház igazgatója.
2015. október 30-án tűz ütött ki a bukaresti Colectiv klubban a Goodbye to Gravity együttes albumbemutató koncertjén. A tűzvész következtében 64 ember halt meg. Miután néhány nappal a szerencsétlenséget követően mintegy 25 ezer ember követelte Bukarest utcáin a tragédiáért felelős illetékesek, illetve általában véve az országban uralkodó korrupcióért felelőssé tehető politikai vezetők távozását, Victor Ponta benyújtja lemondását. Akkori sajtóinformációk szerint a miniszterelnök nem önszántából, hanem Liviu Dragnea akkori PSD-elnök nyomására mondott le.
„A párhuzam abban a tekintetben azonban mindenképpen áll, hogy akkor Klaus Iohannis államfő és nem kormányzati szervezetek is az utcán követelték a kormány távozását, most, amikor ráadásul nem egy magánvállalkozás ingatlanában, hanem egy közkórházban következik be egy tragédia, akkor sem az államfő, sem jogvédő szervezetek nem kérik a kormány lemondását.
– fogalmazott a Krónikának a budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa. Megjegyezte ugyanakkor, hogy nagyszabású tüntetésekre a járvány miatt most nincs is lehetőség.
Fotó: Exploziv Tv Neamt
Iohannis a mostani tragédia kapcsán úgy fogalmazott: a romániai egészségügyi rendszert alapjaiban kell újragondolni, s a változást „azok a politikusok akadályoztatják, akik a régi szokások rabjai, és akik kimerítették az ország erőforrásait”. Beszélt egy „morális vétkesről” is, aki „a parlamentben hónapról hónapra blokkolta a kormányt. Iohannis szerint a PSD helyi vezetői Piatra Neamţon kényük-kedvük szerint váltogatták a kórházigazgatókat, nem működtek együtt a közegészségügyi igazgatósággal, az egészségügyi minisztérium szakembereivel, nem utalták ki a szükséges forrásokat, ehelyett „improvizációkhoz” folyamodtak, amelyek emberáldozatokat követeltek.
Stabil az állapota a Brüsszelben ápolt Piatra Neamţ-i orvosnak – tájékoztatott péntek késő este az egészségügyi minisztérium.
Lesz-e érezhető kihatása a most zajló választási kampányra, az eredményekre az eddig tizenegy halálos áldozattal járó Piatra Neamţ-i esetnek, felelősségre vonják-e a szavazók a PNL-kormányt? – kérdeztük Illyéstől. „A kampány a járványkezelésről szól, az összes párt ezt a kérdést helyezte a középpontba egész egyszerűen azért, mert az embereket érthető módon semmi sem foglalkoztatja jobban ennél a kérdésnél.
– hangsúlyozta a politológus. Úgy látja, a felelősség kérdése – ha nem jogi értelemben vizsgáljuk – relatív, a kormány támogatói szerint vélhetően nem felelős a kormány, mert hosszú évek óta ez a helyzet a kórházakban, a kabinet ellenzői szerint pedig igen, mert mindig a hivatalban levő kormányzat a felelős. „Mivel az államfő és a PNL ezért is a PSD-t tette felelőssé, ezt az értelmezési keretet kínálják a híveiknek, akik láthatóan el is fogadják ezt magyarázatként” – mondta az elemző.
Ötvenezer lejre bírságolta meg éppen egy éve a Kolozs Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) a kolozsvári vasutas (CFR) kórházat a tűzvédelmi engedély hiánya miatt.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
szóljon hozzá!