Bizalmat kapott a román törvényhozástól Marcel Ciolacu második kormánya
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök. A Marcel Ciolacu vezette új kabinetet 240 igen és 143 nem szavazattal fogadta el a román törvényhozás két háza.
2024. december 23., 20:172024. december 23., 20:17
2024. december 23., 23:402024. december 23., 23:40
Megszavazták a képviselők és a szenátorok hétfő este a Marcel Ciolacu vezette új kormányt. A kabinet beiktatását 240 törvényhozó támogatta, 143-an ellene szavaztak – ismertette a szavazás eredményét Daniel Suciu szociáldemokrata párti képviselő. (A két ház együttes ülésén 450 törvényhozó volt jelen és közülük 383-an szavaztak). A kabinet parlamenti jóváhagyásához legalább 233 szavazatra volt szükség, tehát az új kormány 7 vokssal szerzett többet a szükségeshez képest.
Rámutatott, hogy a következő években is évi 120 milliárd lejt szánnak az állami beruházásokra, és évente 200 kilométer gyorsforgalmi utat akarnak építeni. Marcel Ciolacu beszélt arról is, hogy folytatni fogják a három regionális kórház és tíz új kórház építését, valamint további 17 egészségügyi intézmény felújítását. Emellett a következő négy évben több mint 16 milliárd eurót fektetnek az öntözőrendszerekbe.
Oktatási beruházásokra 6 milliárd eurót szánnak a következő négy évben. A tervek szerint valamennyi tanintézményre kiterjesztik a Meleg ételt az iskolákba programot, vásárolnak 1200 elektromos iskolabuszt, építenek 900 iskolát és óvodát, és hozzávetőlegesen egymilliárd eurót költenek a duális oktatásra.
A gyermekes családokat a lakásvásárlási támogatással és kedvezményes hitelekkel segítenék. A kijelölt miniszterelnök ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a más uniós országokban már tomboló gazdasági válság 2025-ben Romániában is éreztetni fogja a hatását. ,,Nem vár ránk könnyű út! Nem akarok senkinek sem hazudni. Őszintének kell lennünk” – szögezte le.
Beszélt arról is, hogy észszerűsíteni kell a közkiadásokat és hatékonyabbá kell tenni az adóbeszedést. Közölte, csökkentették a minisztériumok és az államtitkárok számát, és rövidesen javaslatot tesznek bizonyos állami intézmények felszámolására vagy összevonására.
A Parlament és az Szenátus együttes ülése többségi szavazattal iktatta be az új kormányt
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A miniszterelnök beszédében bírálta a közszférában történő alkalmazások jelenlegi gyakorlatát és azt, hogy ebben az ágazatban még mindig nem érdemalapú a pluszjuttatásokra való jogosultság. A politikus kifejtette, hogy a közszférában a kiemelkedő teljesítményt kellene díjazniuk a pótlékoknak és prémiumoknak, akárcsak a versenyszférában. Szerinte a közalkalmazottakat ugyanúgy el kell számoltatni teljesítményükről, mint a magánvállalatok alkalmazottait, és a munkaidőben zajló ,,kávézások” és ,,büfézések” nem jelentenek teljesítményt.
Úgy vélekedett, hogy
Ezen változtatni kell, akárcsak a közalkalmazottak jogállásán is – szögezte le Ciolacu. A politikus szerint az jelentené a megoldást, hogy ezentúl ne intézmények szintjén, hanem központosítottan hirdessenek versenyvizsgákat a közalkalmazotti állásokra, a rezidensvizsgák mintájára. Ezeket megszervezheti a közalkalmazottak országos ügynöksége vagy más intézmény, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetben alkalmazott jó gyakorlatok mintájára – magyarázta.
Mint fogalmazott, a készülő közalkalmazotti bértörvénynek nem azt kell szem előtt tartania, hogy ki mennyit keres az alapbérén felül, hanem azt, hogy mindenki annyit keressen, amennyit dolgozik.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szeint a bizalmi válságot kell leghamarabb orvosolni
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Ilie Bolojan kijelentette hétfőn a parlamentben, hogy a beiktatásra javasolt kormány szükségszerű Románia számára, mert az országnak stabilitásra van szüksége ebben a politikai válsággal terhelt időszakban.
,,Szükségünk van a költségvetési hiány féken tartására, hogy ne szabaduljanak el a dolgok. De mindez nem elég: ennek a kormánynak fontos küldetése, hogy európai és euroatlanti pályán tartsa Romániát, és visszaadja az állampolgárok bizalmát az államba és a politikai osztályba” – mondta a Nemzeti Liberális Párt ügyvivő elnöke, akit hétfőn a szenátus házelnökévé választottak.
Kifejtette,
a nagy beruházáok folytatása és az európai alapok lehívása a gazdaság növekedése érdekében.
,,Ezek azok a megfontolások, amelyekért a Nemzeti Liberális Párt a koalíció támogatása és a kormány beiktatásának megszavazása mellett döntött. Itt már nem szimpátiákról és antipátiákról és ellenségeskedésekről van szó, mert mindez már a múlté; itt a Romániával és az ország jövőjével szembeni felelősségről van szó” – fogalmazott a szenátus elnöke.
Hozzátette, megértette a választópolgárok üzenetét, és úgy vélekedett, a politikai osztálynak túl kell lépnie a viszályokon, és meg kell reformálnia a román államot. Ehhez működőképes közigazgatásra, oktatási beruházásokra, korszerű egészségügyi rendszerre és a védelmi rendszer megerősítésére van szükség. Ugyanakkor Romániát a szabad világhoz tartozó országok sorában kell tartani. Ehhez az EU- és NATO-tagság természetes, de nem elegendő. ,,Tőlünk is függ, hogyan értékesítjük ezeket a tagságokat, jobb képviselettel, politikai szakértelemmel, országunk fejlődési feltételeinek biztosításával” – fogalmazott Bolojan.
Marcel Ciolacu kormányfő (balra) nehéz feladatok elé néz a következő hónapokban
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A gazdaság támogatása kell hogy legyen az új kormány prioritása – jelentette ki hétfőn a parlamentben Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke rámutatott, súlyos politikai válságon megy keresztül az ország, amelyre egy pénzügyi válság is rátevődik, miközben nemzetközi szinten is jelentős átalakulások mennek végbe.
,,Mindazonáltal a bizalmi válság jelenti számunkra a legnagyobb kihívást" – szögezte le, hozzátéve, hogy a Marcel Ciolacu vezette kormány egyik legfontosabb feladata visszanyerni a polgárok bizalmát. Rámutatott, a kormánynak őszintének kell lennie és átláthatóan kell dolgoznia. Le kell állítani a felelőtlen költekezést, a beruházások és a gazdaság, főleg a kis- és középvállalkozások támogatása kell hogy legyen a prioritás – vélekedett.
Meglátása szerint az új kormánynak fel kell gyorsítania a fiatal családokat támogató intézkedések elfogadását, ellenkező esetben a demográfiai hanyatlás és a társadalom elöregedése még mélyebb válsághoz vezet, amelynek következményeit közép- és rövid távon nehéz lesz orvosolni.
Kelemen Hunor rámutatott arra is, hogy a kormánynak haladéktalanul ki kell jelölnie az elnökválasztás időpontját. Szerinte a választásra áprilisig sort kell keríteni, mert ,,a halogatás, az időhúzás csak elmélyíti a bizalmatlanságot és szítja az emberek haragját" – szögezte le.
Az AUR elnöke, George Simion kijelentette hétfőn, hogy a miniszterjelöltek szakbizottsági meghallgatásán nem az derült ki, hogy a kormánykoalíciót alkotó pártok vagy a második Ciolacu-kormány megértette volna a nép kívánságát.
A kormány beiktatására összehívott parlamenti ülésen az AUR elnöke a kijelölt kormányfőnek azt a kijelentését kommentálta, miszerint Románia nem térhet vissza a kommunizmushoz. ,,Ha nem térünk vissza a kommunizmushoz, miért nincs részünk szabad választásokban? A TikTok miatt? Azon bizonyítékok miatt, amelyekről állítjátok, hogy léteznek, de senki nem látta őket?
Még bízik benne valaki, hogy szabad választásokat szerveztek, miután 2024-ben csúfot űztetek a demokratikus folyamatokból, kezdve azzal, hogy összevontátok a helyhatósági választásokat az európai parlamenti választásokkal?” – tette fel a kérdést a pulpitusról Simion.
Az AUR vezetője nehezményezte, hogy sebtében iktatják be a kormányt, noha bőven elég lett volna ezt december 27-28-án megtenni. Kijelentette, a koalíciós pártok csak legyintenek a nép akaratára, de ezt büntetni fogja a lakosság.
,,Mi kiegyensúlyozó tényező akartunk lenni, az emberek észszerűséget és az alkotmányos keretekhez való visszatérést kérték. Vigyázzatok, most, ezen a karácsonyon megúsztátok. Vigyázzatok, nehogy kialakuljon a diktatúra legcsúnyább formája. Vigyázzatok, ne legyen vérontás ezen a decemberen, amikor forradalmunk halottait kellene siratnunk, akik szabad választásokért vonultak utcára” – mondta Simion, aki nyugalomra és racionális viselkedésre intett mindenkit.
Az AUR vezetője ugyanakkor kijelentette, az, hogy a miniszterjelöltek szakbizottsági meghallgatása mindössze négy órát tartott, és hogy egy második Ciolacu-kormány alakul, annak a jele, hogy a koalíciót alkotó politikai vezetők nem értették meg ,,a nép hangját”, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Tánczos Barna pénzügyminiszter-jelölt a hétfői szakbizottsági meghallgatása után kijelentette, hogy még nem készült el a jövő évi költségvetés elfogadásának menetrendje. Tánczos Barna megtartaná a mikroválallatok jelenlegi adózását.
Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök hétfőn este a parlamentben kijelentette, hogy az elnökválasztás mielőbbi megszervezése a kormány egyik fő célkitűzése.
Meghatározó fontosságú, hogy a lehető legrövidebb időn belül megszervezzék az államelnök-választást – jelentette ki hétfőn az új kormánykoalíciót alkotó pártok közös államfőjelöltje. Crin Antonescu szerint rendkívüli helyzetben vagyunk.
Az új kormány mind a 16 miniszterjelöltje pozitív véleményezést kapott a hétfő délutáni parlamenti meghallgatásokon.
Az államelnöki tisztség megüresedésének megállapítását és az elnökválasztás második fordulójának megszervezését kérte hétfőn az AUR az alkotmánybíróságtól. A párt szerint az alkotmánybíróság felelős az elnökválasztás megtartásáért.
„Soha nem gondoltam volna, hogy a román szenátus elnöke leszek, nem volt célom, hogy ezt a tisztséget betöltsem, de mindent megteszek, hogy méltósággal képviseljem a szenátust és országunkat – jelentette ki hétfőn Ilie Bolojan.
Az USR nem fogja megszavazni a Ciolacu-kormányt, és jelenleg arra sem lát esélyt, hogy Crin Antonescu államelnök-jelöltségét támogassa – jelentette be hétfőn Ionuţ Moşteanu.
Keményen bírálta a hétfőn hivatalosan is megalakult új kormánykoalíciót Călin Georgescu, az elnökválasztás megsemmisített eredményű első fordulójának győztese.
Aláírták hétfőn reggel a leendő kormányt alkotó pártok a koalíciós megállapodást, amely alapján közösen kormányoznak majd.
Kiszámíthatóságot és tervezhetőséget ígér Tánczos Barna leendő pénzügyminiszter az új koalíciós kormány felállását követően.
szóljon hozzá!